İf İstanbul Filmleri

1. Kutsal Motorlar (Holy Motors) fragman

Kutsal Motorlar (Holy Motors): Leos Carax’ın on yılı aşkın bir aranın ardından sinemaya, sinemanın kendisini anlatarak geri döndüğü filmi etkileyici bir deneyim. Seyirciyi kendi rüyasının içine usulca sokan Carax şimdiden klasikler arasına gireceğini tahmin ettiğimiz bir filme imza atıyor.

2. TABU Fragman

Tabu: Portekizli yönetmen Miguel Gomes’in geçtiğimiz Berlin Film Festivali’nde FIPRESCI ödülü kazanan filmi, çoğu eleştirmenin 2012’nin en iyi filmleri listesinde kendine yer buldu. Sinefillerin kaçırmaması gereken Tabu, deneysellikle şiirselliği birleştirebilen, özellikle de Afrika’da geçen siyah-beyaz bölümüyle sinemasal belleğe kazınan bir film.

3. Güneşsiz (Sans Soleil) Fragman

Güneşsiz (Sans Soleil): !f istanbul’un artık gelenekselleşen etkinliklerinden ‘Altyazı Tartışıyor’da bu sene Chris Marker’ın tarih, zaman, bellek gibi kavramlar üzerine düşünürken antropolojik bir çalışma gibi de işleyen, sinema tarihinin en özgün işlerinden biri olan filmi Güneşsiz’i konuşuyoruz. Chris Marker hakkındaki sohbete katılmak isteyen herkesi 16 Şubat Cumartesi günü saat 15.30’da SALT Beyoğlu’ndaki etkinliğe bekliyoruz.

4. Laurence Anyways Fragman

Laurence Anyways: 19 yaşında çektiği ilk filmi Annemi Öldürdüm (J’ai tué ma mère, 2009) ile gencecik yaşında kendi izleyici kitlesini yakalayan Xavier Dolan, üçüncü uzun metrajında daha olgunlaşmış bir sinema diliyle karşımızda. Laurence Anyways, erkek bedeninde hapis bir kadın olan Laurence ile sevgilisi Fred’in ilişkilerini konu alıyor. Dolan’a özgü klipvari sahneler ve oyunbaz renkler, keskin dramatik yükselişlerle iç içe…

5. Komşu Sesler (O som ao redor) Fragman

Komşu Sesler (O som ao redor): İlk ya da ikinci filmini çekmiş yönetmenlerin yarıştığı Keş!f bölümünde yarışan film, Brezilya’da orta sınıf bir mahallenin anatomisini çıkarırken, paranoyayla örülü yaşamların ve Brezilya’nın kanlı tarihinin peşinden gidiyor. Komşu Sesler, Geçtiğimiz Rotterdam Film Festivali’nde FIPRESCI ödülünü kazanmıştı.

6. Öldürme Eylemi Fragman

Öldürme Eylemi (The Act of Killing): Keş!f bölümünde en çok dikkat çeken filmlerden biri de Werner Herzog ve Errol Morris gibi ustaların yapımcıları arasında yer aldığı sıradışı belgesel Öldürme Eylemi. Endonezyalı bir ölüm mangasının daha önce gerçekleştirdikleri katliamları yeniden canlandırdığı film, iktidarın dehşet verici yüzünün açığa çıktığı cehennem gibi bir dünyayı hiç beklenmedik bir üslûpla, John Waters tarzı kitsch bir estetikle perdeye taşıyor. Festival programının gizli hazinelerinden.

7. Zerre / Fragman

Zerre: Erdem Tepegöz’e geçtiğimiz Antalya Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü kazandıran Zerre, Keş!f bölümüne Türkiye’den katılan tek film. Tarlabaşı’da hasta kızı ve annesiyle yaşayan işçi bir kadının dramını etkileyici bir görsellikle anlatan Zerre, sinemamızda daha çok görmek istediğimiz etkileyici bir kadın hikâyesi.

8. Benim Çocuğum Fragman

Benim Çocuğum: Can Candan’ın yönettiği belgesel, LGBT bireylerin ailelerine odaklanıyor. Ailelerin çocuklarının cinsel kimlikleriyle yüzleşmelerini ve onların mücadelelerine katılmalarını anlatan Benim Çocuğum’u Türkiyeli herkes izlemeli.

9. BERBERIAN Ses Stüdyosu Fragman

Berberian Ses Stüdyosu (Berberian Sound Stüdyosu): Bir giallo filminin post-prodüksiyon aşamasını giallo türünün stilistik öğeleriyle anlatan Berberian Ses Stüdyosu, sık sık David Lynch’le beraber anılan kâbusumsu bir atmosfere de sahip. Hem iyi gerilimden hoşlananlara hem giallo sevenlere hem de filmlerin seslerinin nasıl yaratıldığını merak edenlere iyi gelecektir.

10. Margaret Fragman

Margaret: You Can Count on Me’den (2000) tanıdığımız Amerikalı senarist-yönetmen Kenneth Lonergan’ın yeni filmi Margaret, ergenlik buhranları üzerinden tüm bir Amerikan toplumuna yayılan gözlemlerde bulunan, sınıfsal vicdana da, 11 Eylül sonrası travmalara da, varoluşçu sorgulamalara da alan açan zengin bir metne, oldukça iyi yazılmış diyaloglara ve güçlü oyunculuklara sahip bir film.

11. Yolda Türkçe Altyazılı Fragman

Yolda (On the Road): Merkez İstasyonu (Central do Brasil, 1998) ve Motosiklet Günlükleri (The Motorcycle Diaries, 2004) gibi filmlerden tanıdığımız Brezilyalı yönetmen Walter Salles, bu sefer Beat kuşağının kutsal kitabı ‘Yolda’yı sinemaya uyarlıyor. Kerouac’ın ve Beat kuşağının sıkı takipçileri, uyarlamayı muhakkak merak edeceklerdir.

12. The Imposter - Hayat Avcısı Türkçe Altyazılı Fragman

Hayat Avcısı (The Imposter): Teksaslı bir ailenin kayıp çocuğu olduğu iddiasıyla ortaya çıkan 16 yaşındaki bir Fransızın tuhaf öyküsü, yönetmen Bary Layton’ın elinde etkileyici bir belgesele dönüşüyor. Methi dilden dile dolaşan Hayat Avcısı’nı kaçırmayın.

13. In Another Country/ Başka Bir Ülkede Fragman

Başka Bir Ülkede (In Another Country): Güney Koreli auteur yönetmen Hong Sang-soo’yu bilenler Başka Bir Ülkede’yi gidilecekler listelerine çoktan almışlardır bile. Hong Sang-soo’nun Isabelle Huppert’e başrolü verdiği film, ustanın sinemasının tipik bir örneği olmasa da ilgiyi hak ediyor. Geçtiğimiz sene Cannes’da Altın Palmiye için yarıştığını da hatırlatalım.

14. Bernie’nin Suçu Ne? Fragman

Bernie’nin Suçu Ne? (Bernie): Richard Linklater’ın Bağımsız Ruh Ödülleri’nde (Independent Spirit Awards) En İyi Film’e aday olan filmi, özellikle Jack Black’in performansıyla çok konuşuldu.