En İyi Marvel Filmleri

Hazır 'Avengers: Sonsuzluk Savaşı'nın vizyondaki çiçeği burnunda ve Deadpool 2 de yoldayken, Marvel sinematik evreninin en iddialı 10 filmini sizler için derleyelim dedik! 

1. Galaksinin Koruyucuları (2014)

Başrollerinde Chris PrattZoe Saldana, Dave Bautista ve Lee Pace'in yer aldığı, Marvel evreninin sınırlarını gerçek anlamda uzaya taşıyan 'Galaksinin Koruyucuları' serisinin bu ilk filmi, bu listede olmayı sonuna kadar hak ediyor. Chris Pratt'in canlandırdığı ve baştan ayağa insan olan baş kahramanımız Peter Quill'in, çocukken uzaylılar tarafından kaçırılıp sonrasında usta bir galaksiler arası hırsız olması ve çeşitlenen karakterlerle atıldığı maceralar seyirciye hoşça vakit geçirtirken, filmin detayları ve görsel efektleri de kurgunun yaratıcılığına hayran bırakan bir ustalıkla işlenmiş. Marvel filmlerini seviyorsanız, Bradley Cooper ve Vin Diesel gibi önemli oyuncuların da sesleriyle ortak oldukları bu ekibin eğlenceli kovalamacasını kaçırmayın!

2. Black Panther (2018)

Başrollerinde Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o ve Danai Gurira gibi siyahi oyuncuların yer aldığı 'Black Panther', Marvel'in tema olarak en derin filmlerinden biri olabilir. Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı sonrası kazandıkları gizli bir teknoloji sayesinde, Afrika'da refah içinde yaşayan Wakanda ülkesinin prensi T'Challa, babasının ölümünün ardından halkının başına geçiyor. İzole ve gelişmiş bir topluluk olan Wakanda'ya senelerdir bilenmiş olan anti kahraman Erik Kilmonger'se T'Challa'yı devirip Wakanda halkıyla birlikte dünyada zulüm gören tüm siyahiler için, düzene meydan okumak istiyor.

3. Deadpool (2016)

Serisinin ikinci filmi Deadpool 2'yle bu hafta vizyonda buluşacağımız, deyim yerindeyse en "cıvık" Marvel filmi Deadpool, ilk filmiyle popüler kültürde şimdiden geniş bir yer edindi. Komik ve şapşal Marvel kahramanı Deadpool'a, Hollywood uyarlamasında Ryan Reynolds hayat veriyor, filmin yönetmenliğini ise Tim Miller üstleniyor. Daha önce, Marvel evreninin diğer kahramanlarından X-Men ve Wolverine'in hikayesini anlatan 'X-Men Origins: Wolverine' filminde karşımıza çıksa da Deadpool, kendi film serisinde daha uçarı bir karaktere sahip. Kansere yakalandıktan sonra gördüğü bir tedaviyle DNA'sı değiştirilen ve bunu ona yapan Ajax Francis'ten intikam almak isteyen anti-kahraman Deadpool'un hikayesi bizi güldürürken düşündürecek. 

4. Avengers: Sonsuzluk Savaşı (2018)

İsmine yakışır bir kadrosu olan Avengers serisinin 3. filmi 'Sonsuzluk Savaşı'nın kadrosunda Robert Downey Jr. (Demir Adam), Chris Hemsworth (Thor), Mark Ruffalo (Hulk), Chris Evans (Kaptan Amerika), Scarlett Johansson (Kara Dul), Benedict Cumberbatch (Doktor Strange), Tom Holland (Örümcek Adam), Chris Pratt (Star Lord), Tom Hiddleston (Loki) ve Chadwick Boseman (T'Challa) gibi isimler bulunuyor. Şampiyonlar Ligi gibi bir kadroya sahip olan bu tazecik Marvel filmi, tüm zamanların en çok izlenen 5. filmi oldu bile! Kaptan Amerika ve Demir Adam'ın bozuşmasından sonra gruplaşan ve yolları ayrılan Yenilmezler'in, Dünya'nın geleceğini tehdit eden ortak bir düşmanla savaşmak için tekrar bir araya gelerek atıldıkları maceraları gözünüzü kırpmadan izleyeceksiniz!

5. Doktor Strange (2016)

Başrollerinde Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Tilda Swinton, Rachel McAdams ve Mads Mikkelsen gibi oyuncuların bulunduğu Marvel filmi 'Doktor Strange'in yönetmeniyse Scott Derrickson. Oldukça başarılı bir sinir cerrahı olan Stephen Vincent Strange'in elindeki sinirler geçirdiği bir kaza sonrası hasar görür ve incelikli bir iş olan mesleğini eskisi gibi yapamamaya başlar. Alternatif tıbba yönelen Doktor Strange, Tibet'te Ancient One isimli bir büyücüden haberdar olur ve onun yanına doğru, daha büyük bir mücadeleye gireceğinden habersizce yola koyulur.

6. Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014)

Chris Evans, Scarlett Johansson, Anthony Mackie, Samuel L. Jackson, Cobie Smulders gibi isimlerin yer aldığı kadrosuyla 'Kaptan Amerika: Kış Askeri', Marvel'in izlemesi en keyifli filmlerinden biri. Anthony Russo ve Joe Russo yönetmenliğinde çekilen film, Kaptan Amerika serisinin 2. filmi olma özelliğine sahip. Serinin 2. filmi 'Kış Askeri'nde, modern dünyaya adapte olmakta zorluk çeken Kaptan Amerika'nın, eski birliği SHIELD'a da güveni kalmıyor. Yanına Kara Dul ve Falcon'ı da alıp SSCB tarafından oluşturulmuş özel kuvvetlerce yetiştirilen ve dünyanın geleceğini tehdit eden Kış Askeri'ne meydan okuyorlar.

7. Iron Man (2008)

'Iron Man' serisinin ilk filmini Marvel'in en iyi filmleri listesine almasaydık olmazdı. Robert Downey Jr.'ın harika oyunculuğuyla hayat verdiği zeki ve biraz da şımarık kahramanımız Tony Stark, nam-ı diğer Demir Adam'la yakın plandan ilk kez tanıştığımız film olan 'Iron Man'in kadrosundaysa Robert Downey Jr. dışında Terrence Howard, Gwyneth Paltrow ve Jeff Bridges yer alıyor. Filmin yönetmeniyse, birçok Marvel klasiğinde oyuncu olarak da yer almış olan Jon Favreau.

8. Logan (2017)

Marvel'in 'Deadpool' gibi, 17 yaş üstüne hitap eden film denemelerinden biri olan 'Logan', esasında bir X-Men-Wolverine filmi fakat filmin yapısı daha distopik ve duygusal. 'Logan'ı, klasik Marvel süper kahraman filmlerinden farklı kılan da bu yapısı. Hugh Jackman'ın Wolverine'i son kez canlandırmış olması da temaya derinlik katan etkenlerden biri olabilir. 'Logan'da, güçten düşen Wolverine'in Laura adındaki, kendi gibi mutant olan küçük bir kızla tanışmasıyla empati ve sevgiyi tatması anlatılıyor. Başrollerdeyse Hugh Jackman'a, Patrick Stewart (Professor X) ve Dafne Keen (Laura Kinney) eşlik ediyor. 

9. Thor: Ragnarok (2017)

Thor serisinin 3. filmi olan 'Thor:Ragnarok', giderek yaklaşan ve tüm Asgardlılar'ın yaşamını tehdit eden Norse kıyametinin arifesini, evrenin diğer bir köşesine hapsolmuş çekiçli kahramanımız Thor'un perspektifinden anlatıyor. Başrollerinde Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Cate Blanchett, Idris Elba ve Mark Ruffalo'nun yer aldığı Marvel filmi Thor: Ragnarok'un yönetmeniyse, harika bir Pixar filmi olan 'Moana'nın da senarist kadrosunda bulunan Taika Waititi.

10. Örümcek-Adam: Eve Dönüş (2017)

Başrollerinde Tom Holland, Michael Keaton, Robert Downey Jr. ve Zendaya gibi isimlerin yer aldığı Marvel yapımı 'Örümcek-Adam: Eve Dönüş'ün yönetmeni Jon Watts. Yenilmezler ile karşılaşması ve örümcek güçlerinin farkına varmasından sonra gerçek hayata dönmekte güçlük çeken genç adam Peter Parker, kendisini koruyup kollayan Demir Adam ile de kontağını koparmamıştır ve dünyayı tehlikelerden koruma isteği her geçen gün artmaktadır. Filmin karizmatik anti kahramanı Vulture, yepyeni bir düşmanı Parker'ın yaşadığı şehrin üstüne salar ve Peter Parker, örümcek hislerine güvenme zamanının geldiğini anlar!