En İyi Tim Burton Filmleri

1. Alice Harikalar Diyarında Fragman

Alice Harikalar Diyarında: Alice Harikalar Diyarı’nda yeniden çevriminde güçlü kız imajı baz alınarak Tim Burton tarafından seyircinin karşısına çıkarılıyor. Linda Woolverton’ın çocuk romanından uyarlanan yapım 17 yaşındaki Alice’in sosyeteye tanıtım partisinde beyaz bir tavşanı takip ederek kendini harikalar diyarında bulmasıyla başlıyor.

2. Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi Fragman

Filmde haksız yere hapse gönderilen Benjamin Barker (Johnny Depp) ve onun acımasız iş ortağı Miss.Lovett'ın (Helena Bonham Carter) maceraları anlatılıyor.

3. Charlie'nin Çikolata Fabrikası

İngiliz yazar Roald Dahl tarafından 1964 yılında yazılan çocuk kitabından uyarlanan filmde, çikolata parası bulamayan fakir bir çocuk olan Charlie'nin aldığı çikolatadan çıkan altın bilet, ona büyük bir çikolata fabrikasının kapılarını açar.

4. Big Fish "Büyük Balık" (2003)

Tim Burton'ın 2003 yapımı harikulade filmi.

5. Ölü Gelin (Corpse Bride)

Ölü Gelin (Corpse Bride, 2005), Tim Burton'un Edward Makaseller ve The Nightmare Before Christmas filmlerinde yaratmış olduğu gotik ve karanlık havaya sahiptir. Yönetmen bu filmi de The Nightmare Before Christmas 'ta olduğu gibi stop-motion animasyon tekniği ile çekmiştir

6. Hayalet Süvari (2000)

Washington Irving'in klasik "Sleepy Hollow Efsanesi" isimli romanından sinemaya aktarılan filmde, 1799 yılında New York'dan bir olayı araştırmak için Sleepy Hollow köyüne gelen polis müfettişi Ichabod Crane (Johnny Depp)'in şahit olduğu ve çözmeye çalıştığı garip bir olay anlatılıyor.

7. Çılgın Marslılar (1996) Fragman

Çılgın Marslılar Yönetmen Tim Burton'ın, usta oyuncu kadrosuyla çektiği ve 1950'lerin uzaylı istilacıları konu alan kült filmlerini tiye aldığı bir komedi, bilim kurgu ve aksiyon türü filmidir.

8. Ed Wood (1994)

Tim Burton'un bu filminde, Johnny Depp, Martin Landau, Sarah Jessica Parker, Patricia Arquette,Bill Murray, Jeffrey Jones, G.D. Spradlin, Vincent D'Onofrio, Mike Starr, Max Casella, Brent Hinkley, Lisa Marie, George 'The Animal' Steele, Juliet Landau, Clive Rosengren gibi isimler yer alıyor.

9. Batman Dönüyor (1992)

Tim Burton’ın ikinci Batman denemesi, hayranları tarafından hevesle kucaklandı.

10. Batman (1989)

Tim Burton'un ilk Batman filmi, ikincisine kıyasla daha çok sevilmişti.

11. Edward Scissorhands (Makas Eller) (1990)

Mucidinin ani ölümü, Edward’ın elleri yapılmadan yarıda kalmasına yolaçar, elleri yerine uzun, keskin metal parçaları vardır... Edward merhametli bir Avon hanımefendisi onu ailesiyle beraber yaşamak üzere evine götürene kadar karanlıkta yalnız yaşar. Ve sonra da Suburbia isimli pastel cennetteki fantastik maceraları başlar...

12. Beter Böcek (1988)

Genç ve mutlu bir çift olan Adam ve Barbara Maitland geçirdikleri trafik kazası sonrasında ölürler. Bu arada Charles ve Delia, kız kardeşleriyle birlikte New York'a gelerek Maitland'ların evlerini satın alırlar. Fakat Adam ve Barbara Maitland bu durumdan hiç hoşnut değildirler. Birer hayalet olmalarına rağmen tecrübesizlikleri yüzünden yeni ev sahiplerini evden uzaklaştıramazlar. Son çare olarak en kötü hayalet Beter Böcek'e başvururlar.