Game of Thrones Hakkında Bilinmeyenler

17 Nisan 2011 tarihinde yayınlanmaya başlayan ilk sezonundan itibaren milyonlarca insanı etkisi altına alan efsanevi epik dizi Game Of Thrones, son sezon için geri sayımda! Yayıncı HBO, Game of Thrones'un 8. ve son sezonunun 14 Nisan 2019'da 6 bölüm olarak yayınlanacağını duyurmuştu.

Peki, bunca seveni olan, sabırsızlıkla beklenen HBO dizisi Game Of Thrones'un oyuncuları, prodüksiyon aşaması veya popüler kültüre yansımaları hakkında her şeyi biliyor muyuz? Bizce hayır! Bugüne kadar en ince detayına kadar izlediğiniz dizinin belki de hiç farkında varamadığınız, hatta son sezonunu izlerken bakış açınızı değiştirebilecek bilinmeyenleri bu listede…

1. Ya Peter Dinklage, Tyrion Lannister olmasaydı?

Ya Peter Dinklage, Tyrion Lannister olmasaydı?

Karakterlerin çoğunun seçimi için defalarca seçmeler düzenlenmiş. Bir karakter hariç: Tyrion Lannister. Kitabın diziye dönüştürülmesine karar verildiği andan itibaren herkesin Tyrion Lannister için ilk seçimi Peter Dinklage'mış. Dinklage rolü kabul etmeseydi ne olurdu bilinmez ama Dinklage'ın kimsenin beklentisini boşa çıkarmadığı kesin. 

2. Serinin kitaplarında Daenerys'in göz rengi ne miydi?

Serinin kitaplarında Daenerys'in göz rengi ne miydi?

Kitapta betimlenene göre, Daenerys mor gözlere sahip. Emilia Clarke ilk bölümlerde renkli kontakt lens takarak bu görüntüyü yakalamaya çalışmış ancak lensler performansını etkileyince bu karardan vazgeçilmiş ve Clarke’ın kendi göz rengi ile çekimlere devam edilmiş. 

3. Game of Thrones setinin kadrolu bir ordusu varmış!

Game of Thrones setinin kadrolu bir ordusu varmış!

Lekesizler, Gece Nöbeti’nin Koruyucuları ve Şehir Koruyucuları’nın savaşlarında o kadar çok askeri toplamak zor olduğundan, bütün bu sahnelerde aynı savaşçılar kullanılmış. Askerler farklı boyutlarda gibi gözükse de aslında aynı kişiler tarafından canlandırılmış ve çekim hileleri ya da efektlerle olması gereken görüntü sağlanmış. 

4. Oyuncular Game of Thrones kitaplarından bilerek uzak duruyor!

Oyuncular Game of Thrones kitaplarından bilerek uzak duruyor!

Dizinin oyuncularının büyük bir çoğunluğu kitabı okumuyorlar. Bu ilginç durumun sebebini ise, oynadıkları karakterlerin başına gelecekleri bilirlerse davranışlarının değişebileceği ve rollerine yeteri kadar adapte olamayabilecekleri korkusu olarak açıklıyorlar. 

5. Güvercin pastası tarifi: Bir tatlı kaşığı ihanet, bir tutam hırs!5

Güvercin pastası tarifi: Bir tatlı kaşığı ihanet, bir tutam hırs!5

Kral Joffrey ve Margaery Tyrell’ın düğününde görülen ve çok dikkat çeken muhteşem “güvercin pastası”nın gerçek olduğu ve tarifinin 16. yüzyılda yaşayan yazar Giovanni de Rosseli’ye ait olduğu açıklandı.

6. Game of Thrones'un popüler kültüre etkisi de büyük!

Game of Thrones'un popüler kültüre etkisi de büyük!

HBO tarafından Game Of Thrones’tan ilham alınarak yapılmış rap şarkılarını içeren resmi bir albüm çıkarıldı. İşin ilginç taraflarından biri de fantastik bir dünya için ilk kez bir rap albümü yapılmış olması. Tamamen Game Of Thrones temalı olan albümde Big Boi, Daddy Yankee gibi isimler tarafından söylenmiş 10 adet parça var.

7. Tyrion aslında burunsuz kalmalıydı!

Tyrion aslında burunsuz kalmalıydı!

Game Of Thrones serisinin kitaplarında Tyrion, aslında Karasu Savaşı’nda burnunu kaybediyor. Ancak dizide bu görüntünün sağlanması için her bölümde özel olarak görsel efektle kullanılması gerekeceği ve bu durum ek bir maliyet oluşturacağından Tyrion’un yüzüne sadece bir yara izi koyulmasına karar verilmiştir.

8. Kuzey'in sadık koruyucuları aslında devasa boyutta düşünülmüş!

Kuzey'in sadık koruyucuları aslında devasa boyutta düşünülmüş!

Serinin kitaplarında kurtların boyutları dizide olduğundan çok daha büyük betimlenmiş. Aşağı yukarı bir at büyüklüğünde olan kurtlar efektle oluşturulduğundan ve bu durum da ek maliyete sebep olduğundan, kurtların kitaplara uygun biçimde ekrana yansıtılması bütçe engeline takılmış ve kurtların dizide gördüğünüz boyutlarda yapılmalarına karar kılınmış. 

9. Daenerys'in meşhur altın sarısı saçlarının ardındaki sırrı biliyor musunuz?

Daenerys'in meşhur altın sarısı saçlarının ardındaki sırrı biliyor musunuz?

Daenerys Targaryen’i oynayan Emilia Clarke, doğuştan kumral ve dizi için saçlarını hiç boyamadı. Targaryen’in ünlü altın sarısı saçları ise her biri 60 cm. olan takma saçlardan oluşuyor. Bu işin maliyeti ise her bir parça için yaklaşık olarak 7000 dolar maliyetindeymiş.

10. Bir Game of Thrones kolay çekilmiyor

Bir Game of Thrones kolay çekilmiyor

Entertainment Weekly’nin yaptığı araştırma sonuçlarına göre, Game Of Thrones’un bir bölümü 10-15 milyon dolar arası bir maliyete sahip. 

11. Game of Thrones'un İrlanda turizmine katkısını biliyor musunuz?

Game of Thrones'un İrlanda turizmine katkısını biliyor musunuz?

Game Of Thrones’un Kuzey İrlanda ekonomisine yaklaşık 100 milyon dolar değerinde katkısı oldu. Zaten sarayları ve doğal güzellikleriyle bilinen ülke, dizi sayesinde turistlerin uğrak noktası haline geldi.

12. Demir Taht satılıktır!

Demir Taht satılıktır!

Game Of Thrones’u bir anlamda kazanç kapısı haline getiren HBO, “Demir Taht”ın orijinaline çok yakın yapılmış duplikelerini 30 bin dolara satıyor. Tahtın, yaklaşık olarak 2 metre boyunda ve 160 kilogram ağırlığında olduğu söyleniyor. 

13. Her sezon için binlerce farklı kostüm!

Her sezon için binlerce farklı kostüm!

Game of Thrones’un her bir bölümü için yaklaşık 700 kostüm hazırlanıyor. Yani bu sayıya göre sezon başına yaklaşık 7000 kostüm yapılıyor! 

14. Dothrakice kurslarımız başlamıştır!

Dothrakice kurslarımız başlamıştır!

2014 yılında Living Language, Khal Drogo gibi konuşmak isteyenler için bir kurs başlattı. Bu kurs, dizide duyulan Dothraki dilini yaratmak için HBO kanalı ile birlikte çalışan dilbilimci David J.Peterson tarafından hazırlandı. İlerde diğer dillere rakip olur mu bilinmez ama Game of Thrones sayesinde yeni bir dil oluşmuş oldu. 

15. Master Aemon'ı canlandıran Vaughan hakkında şoke eden gerçek!

Master Aemon'ı canlandıran Vaughan hakkında şoke eden gerçek!

Birçok iyi oyuncuya sahip olan bir dizide oyuncuların karakterlere bürünüşü ve rolünü gerçeğe en yakın şekilde oynayışı alışılagelmiş olsa da, birçoğumuz Gece Gözcüleri'nin üstadı Maester Aemon hakkında “Ne kadar sahici!” diye düşünmüşüzdür. Dizide Maester Aemon karakterini canlandıran Peter Vaughan'ın gözleri gerçek hayatta da oynadığı roldeki gibi görmüyor. Bu rol için Peter Vaughan’ın seçilmesi yazar Martin’in gerçekçiliği ne kadar sevdiğinin de kanıtı. 

16. Game of Thrones karakterlerinin isimleri revaçta!

Game of Thrones karakterlerinin isimleri revaçta!

2012 yılındaki kayıtlara göre Amerika sınırlarında kız çocuklarına konulan en popüler isimler listesine Game Of Thrones’un katkısı oldu. Dizide Maisie Williams'ın canlandırdığı Arya Stark bu isimlerden biri olurken; 2012 yılında dizideki Daenerys Targaryen karakterinin ortaya çıkışı ve yükselişi ile beraber sadece Amerika’da 146 kız çocuğuna Khaleesi adının verildiği tespit edildi. İlginç olan şey ise Khaleesi'nin yalnızca bir ünvan oluşu. Yani “Khaleesi” anlamı olan gerçek bir isim bile değil. 

17. George R.R. Martin'in GoT varisleri hazır!

George R.R. Martin'in GoT varisleri hazır!

Bildiğiniz gibi Game Of Thrones, 1948 doğumlu Amerikalı yazar George R.R. Martin tarafından kaleme alınıyor. Martin’in ilerleyen yaşı bir süre sonra Game Of Thrones ailesi için endişe sebebi olmuş olacak ki bu konuda bir çözüm aranmış. Sonuç olarak da, Martin’in seçilmiş bir grup yapımcıya kendi vizyonunu aşılaması kararına varılmış. Yani eğer Martin’e bir şey olur ve yazar en büyük eserini bitiremezse, önceden eğittiği bir grup yapımcı Game of Thrones efsanesini yazmaya onun kaldığı yerden devam edecek ve Martin gibi düşünerek hikâyeyi devam ettirip nihai bir sonuca vardıracak.        

18. Sansa ve Lady'nin dostluğu set dışına taştı!

Sansa ve Lady'nin dostluğu set dışına taştı!

Aktris Sophie Turner dizide canlandırdığı Sansa karakterinin koruyucu köpeği olan Lady'den çok etkilenmiş ve onu sahiplenmeye karar vermiş. Hatta Turner'ın annesi devreye girerek, gerçek adı Zunni olan köpeğin oynadığı karakter dizide ölür ölmez yapımcıları ikna etmiş. Böylece Zunni ile beraber yaşamaya başlamışlar.

19. Emilia Clarke için en zor sahnelerden biri hangisiydi?

Emilia Clarke için en zor sahnelerden biri hangisiydi?

Daenerys Targaryen’ın Khal Drogo için yediği at kalbi yaklaşık 1.5 kilogramlık bir jelibondu ve bu jelibonun yapımında tadı çamaşır suyu gibi olan sahte bir kandan bolca kullanılmıştı. Anlatılanlara göre, bu sahnenin çekimi bitince Daenerys’i canlandıran Emilia Clarke, uzun süre tuvaletten çıkamamış. 

20. Binbir surat Ian Whyte!

Binbir surat Ian Whyte!

İngiliz aktör ve dublör sanatçısı Ian Whyte, Game of Thrones'ta toplam dört rolde oynadı. Whyte’i birinci ve ikinci sezonda bir White Walker; ikinci sezonda Gregor Clegane, nam-ı diğer The Mountain; üçüncü sezonda isimsiz bir dev; beşinci sezonda ise Wildling devi Wun Wun olarak izledik.

21. Kime niyet kime kısmet!

Kime niyet kime kısmet!

Iwan Rheon aslında oyuncu seçmelerine Jon Snow'u oynamak için katıldı ancak kendisi için ilk düşünülen role Kit Harington seçildi. Rheon da, Roose Bolton’un sadist oğlu Ramsay Bolton rolünün seçmelerine katıldı ve bu unutulmaz karaktere imza attı. 

22. Dizinin ilk çekilen pilot bölümü hayal kırıklığıydı!

Dizinin ilk çekilen pilot bölümü hayal kırıklığıydı!

Dizinin ilk çekilen pilot bölümü o kadar zayıf kalmış ki, diziyi yayınlayacak olan HBO neredeyse tüm projeyi  iptal ediyormuş. İlk çekimde yer alan Tamzin Merchant ve Jennifer Ehle’nin yerine Emilia Clarke (Daenerys Targaryen) ve Michelle Fairley (Catelyn Stark) gelmiş ve tekrar çekilen pilot bölüm yayınlanmış. Ancak sette çalışanların hala pilot bölümle ilgili birbirlerine takıldıkları ve ortaya çıkarsa ne kadar rezil olacaklarından bahsettikleri kulağımıza gelen haberler arasında.  

23. Tywin Lannister adına utanmak..

Tywin Lannister adına utanmak..

Aktör Charles Dance, canlandırdığı Tywin Lannister karakterinin oğluna davranışlarının korkunçluğundan o kadar rahatsız olup utanıyormuş ki, çekimlere ara verildiğinde oğlu Tyrion Lannister’ı canlandıran Peter Dinklage’tan özür diliyormuş. 

24. O kafa George W. Bush'a aitti!

O kafa George W. Bush'a aitti!

Game of Thrones'un ilk sezonun 10. bölümünün birkaç sahnesinde kesilmiş kafalar gösterilmişti. Bunlardan biri eski Amerika başkanı George W. Bush'a aittir. Dizi ekibi bu konuda oluşan sansasyonların üstüne, bu durumun bir kasıt ya da politik sebepler içermediğini, sadece ellerinin altında bulunan kafa maketlerini kullandıklarını belirtip defalarca özür dilediler.