Greta İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Oscar’lı yönetmen Neil Jordan’ın "Greta"sı 2012 yılından beri beklenen bir film olarak karşımıza çıkıyor. Sinemaseverlerin yakından takip ettiği ve heyecanla beklediği psikolojik gerilim filmi “Greta”, prömiyerini Uluslararası Toronto Film Festivali’nde yaptı. Ardından 38. İstanbul Film Festivali kapsamında da izleyiciyle buluşan "Greta", 19 Nisan 2019 yani bugün itibariyle vizyondaki yerini aldı.

Frances ve Greta’nın dramatik hikayesine ışık tutarken, seyirciyi çeşitli sürprizlerle geren "Greta" filmine, gelin birlikte daha yakından bakalım!

1. Greta’nın Güncel ve Özgün Hikayesi

Greta’nın Güncel ve Özgün Hikayesi

"Greta" aslında, genel olarak bir iyiliğin insan hayatını nasıl etkileyebileceğini anlatıyor. New York’ta yalnız başına bir hayat sürmekte olan genç Frances, metroda bulduğu bir çantayı sahibine ulaştırmak ister. Çantanın sahibi ise yine yalnız bir hayat süren orta yaşlı piyano öğretmeni Greta’dır. Teşekkür mahiyetinde Frances’e bir kahve ikram etmek isteyen Greta, onu evine davet eder. Böylelikle ikilinin ilişkisi başlar ve kısa sürede bu ilişki dostluğa döner. Ancak Greta, göründüğü gibi değildir ve Frances için yapmış olduğu iyilik, bir kabusun başlangıcı olur.

2. Filmin Yönetmeni ve Senaristi Neil Jordan

Filmin Yönetmeni ve Senaristi Neil Jordan

İrlandalı senarist, yönetmen ve yapımcı Neil Jordan 52 ödül adaylığı, 40 ödülü ile usta bir sanatçı olduğunu kanıtlamıştır. Jordan aynı zamanda, 1993 yılında "Ağlatan Oyun" (The Crying Game) ile "En İyi Senaryo" dalında Oscar ödülünü de kucaklamıştır!

Neil Jordan "Vampirle Görüşme", "Breakfast on Pluto", "The Borgias" gibi önemli yapımların gerek senaristi gerekse yönetmeni olarak, sinema dünyasına önemli izler bırakmıştır.

3. Greta Rolünde Isabelle Huppert

Greta Rolünde Isabelle Huppert

Filmde, Fransız bir piyano öğretmeni olan Greta Hideg rolü ile karşımıza çıkan Isabelle Huppert, 2016 yılında "Elle" filmindeki rolü ile Oscar adaylığına, ve Altın Küre ödülüne layık görülmüştü. Usta oyuncu, Altın Küre de dahil olmak üzere 100'ün üzerinde ödüle sahip olmuştur. İzleyiciyi her daim şaşırtmaya hazır olan, eşini kaybetmiş Greta karakterine hayat veren usta oyuncunun, bu filmdeki başarısının da görülmeye değer olduğuna dair inancımız tam!

4. Frances Karakterine Hayat Veren Chloë Grace Moretz

Frances Karakterine Hayat Veren Chloë Grace Moretz

Filmde Isabelle Huppert ile başrolü paylaşan genç oyuncu ise Chloë Grace Moretz. Genç yaşına rağmen, "EDA Special Mention Award", "Breakthrough Artist Award", "COFCA Award" ve "CinemaCon Award" gibi birçok ödüle sahip olan aktrist de Greta’daki performansıyla göz dolduruyor. Moretz, 2018 yapımı "Cameron Post'a Ters Terapi" filmindeki performansıyla da eleştirmenlerden ve izleyicilerden tam not almıştı.

Isabell Huppert gibi usta bir oyuncunun yanında, göz ardı edilemeyecek bir performans sergileyerek, annesini yakın zamanda kaybetmiş genç Frances McCullen karakterine hayat veren Chloe Grace Moretz’i daha önce "True Detective", "Karanlık Gölgeler" ve "Gerald’s Game" gibi yapımlardan hatırlayabilirsiniz.

5. Tahmin Etmesi Güç Bir Gidişat

Tahmin Etmesi Güç Bir Gidişat

-Spoiler Uyarısı-

Eğer siz de bizler gibi, bir sonraki sahnesi tahmin edilebilir filmlerden sıkıldıysanız, bu hafta mutlaka "Greta" ile tanışmalısınız!

50’li yaşlarındaki Greta karakteri, yalnızlıkla başa çıkabilmek için aklınızın ucundan bile geçmeyecek yollar bularak, her sahnesinde izleyiciyi şaşırtmayı vaad ediyor. Filmin başlarında izleyeceğiniz o tatlı ikiliyi bakalım filmin ilerleyen dakikalarında tanıyabilecek misiniz?

6. Güçlü Bir Oyuncu Kadrosu

Güçlü Bir Oyuncu Kadrosu

Merakla beklenen psikolojik gerilim filmi "Greta"da, başroldeki ikili Isabelle Huppert ve Chloe Grace Moretz’e "Peşimdeki Şeytan", "Kurtuluş Günü 2: Yeni Tehdit", "5. Dalga" ve "The Guest" yapımlarından tanığımız Maika Monroe; "Hayalet Şehir", "Set It Up", "Best Friends Forever" yapımlarından Jeff Hiller da eşlik ediyor. Ayrıca "Greta" filminde, Jane Perry, Parker Sawyers, Raven Dauda, Colm Feore gibi isimleri de görme şansı yakalayacağız.

 

Yönetmen Neil Jordan’ın olmazsa olmaz oyuncusu Stephen Rae’de Brian Cody rolü ile, "Greta"daki yerini de alıyor.

7. Gözden Kaçırılamayacak Bir Ayrıntı: Filmin Renkleri

Gözden Kaçırılamayacak Bir Ayrıntı: Filmin Renkleri

Çekimleri Amerika Birleşik Devletleri ve İrlanda’da gerçekleştirilen filmi izlerken gözleriniz bayram edecek! Şu ana kadar izleyen kimsenin gözünden kaçmayan detay; filmin sıcak renkleri oldu. "Greta"yı izlerken bir yandan filme sinematografik olarak hayran kalacak, bir yandan beklenmedik olaylarla irkileceksiniz.

Özellikle filmin başlangıç noktasında, "Greta"nın bir gerilim filmi olduğuna inanmakta zorlanabilirsiniz. Ancak bizden minik bir tavsiye: Erken karar vermeyin.

8. İddia Ediyoruz; Bu Filmi İzledikten Sonra İyilik Yaparken Bir Kez Daha Düşüneceksiniz

"Greta"yı izlerken, sıklıkla “Ya ben o olsaydım?” diyeceğinize ve iyilik kavramını sorgulayacağınıza eminiz. Filmde, kocasını kaybetmiş olan Greta’nın metroda unuttuğu çantasını Frances ona ulaştırır. Greta’nın teşekkür etmek için kahveye davet ettiği Frances’in de annesini yeni kaybetmiş olmasından dolayı Frances, kendisine anaç bir yaklaşım sergileyen Greta’ya yakınlık duyar. Ancak Frances’in yanlışlıkla açtığı bir dolabın içinde, aynı çantadan bir sürü vardır! Yukarıdaki fragmanda da izleyebileceğiniz gibi, filmin kırılma noktası olan bu sahne, izleyiciye yapılan iyiliği sorgulatıyor.

"Greta"nın filmden birçok detay yakalayabileceğiniz fragmanını yukarıdan izleyebilirsiniz.