Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz En İyi Savaş Filmleri

Sinema tarihinin en çok işlediği konulardan biri olan “savaş” yıllar içinde birçok farklı tasvirle izleyici ile buluştu. İzleyeni savaşın içine çeken, savaş atmosferini yansıtan ve savaştan insanların nasıl etkilendiğini izleyiciye yaşatan filmler, gerek savaşa karşı bilinçlendirme amacıyla gerekse propaganda amacı ile kullanıldı.

Sizler için hazırladığımız “Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz En İyi Savaş Filmleri” listemizde zamanla unutulan veya hiç karşılaşılmayan yapımlara yer verdik.

1. Saraybosna'ya Hoşgeldiniz

Savaşa medya ve gazeteci açısından bir bakış. Bosna savaşının başladığı günlerde, yani 1992 lerde kente gelerek çeşitli TV kanalları için çekime başlayan uluslararası muhabirlerin öyküsü anlatılıyor. Ön planda iki deneyimli gazeteci, İngiliz Micheal Handerson ve Amerikalı Flynn var. Gündüzleri Sırp ateşi altındaki kentte en tehlikeli noktalara kadar ulaşarak şiddet görüntülerine aç dünya seyircisine ateş, kan ve ölüm anları saptayan, geceleri ise Holiday Inn'in barında şaşkın gözlerle tanık oldukları faciayı unutmaya çalışan gazeteciler. Henderson'un insancıllığı, Flynn'ın haber yaratmaya yönelik gözüpekliği, Flynn'ı eleştiren kadın gazeteci Annie'nin medyanın haber anlayışına öfkesi. Bir Amerikan yardım kuruluşunda çalışan Nina'nın bir grup Bosnalı çocuğu kurtarmak için başlattığı tehlikeli girişim. Ve tüm İngiliz soğukkanlılığı içinde. bir toplama kampındaki çocuklar arasında tanıdığı küçük Emira'ya kanı kaynayan ve onu kurtarmak için çılgın bir serüvene atılan Henderson'un çabası.

2. Ateş ve Limon

Nazi işgali sırasında Danimarka isyancıları arasında yer alan iki suikastçı Flammen ve Citronen, emirlerini İttifak liderlerine doğrudan bağlı Winther’dan almaktadır. Biri ateş ederken diğeri arabayı süren ikili 1944’e kadar sadece Danimarkalı hedefleri vururken Winther’ın emri ile Alman hedeflere geçerler. Bu organizasyonda bir hainin olduğundan şüphelenen ikili, hedeflerine ulaşıp savaştan canlı çıkabilecek midir?

3. Regeneration

Pat Barker’ın aynı isimli romanından uyarlanan film Birinci Dünya Savaşı sırasında duygusal ve mental sıkıntıları yüzünden bir tımarhaneye gönderilen askerleri odağına alıyor. Burada Wilfred Owen ve Siegfried Sassoon isimli iki askerin karşılaşması aynı zamanda Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere’nin en önemli iki şairinin karşılaşması olarak tarihe geçer.

4. Mutlu Noeller Bay Lawrence

1942 yılında bir İngiliz askeri olan Jack Celliers mahkum olarak Japon hapishane kampına gönderilir. Bu kamp inançlı, disiplin sahibi ve onurlu bir adam olan Yonoi tarafından yönetilmektedir. Onun gözünde esir düşen ittifak askerleri intihar etmek yerine teslim olmayı seçen korkaklardır.

5. Kelly's Heroes

2. Dünya Savaşı’nda Teğmen Kelly, düşman saflarının öte tarafındaki bir Alman bankasında 16 milyon dolarlık altın külçelerinin yattığını öğrenir...

6. Gettysburg

1863 yılında Kuzev ve Güney güçleri Gettysburg mevkiinde Amerikan Sivil Savaşı’nın gidişatını değiştirecek bir çatışmaya girdi. Bu 4 saati aşkın tarihsel ve kişisel olaylarla sarılı filmde, 3 Gün Savaşı olarak geçen karşılaşma ve savaşın götürdükleri odağa alınıyor.

7. Tren

Paris her an Nazilerin kontrolünden çıkıp özgürlüğüne kavuşabilecek gibidir. En azından Alman subayı Albay Franz von Waldheim’in aldığı istihbarat bu yöndedir. Yukarıdan ona gelen emir Jeu de Paume müzesindeki paha biçilmez sanat eserlerini anayurda getirmesi şeklindedir. Eserler Almanya’ya bir trenle sevk edilecek; demiryolu müfettişi Labiche de bu sevkiyata engel olmaya çalışacaktır…

8. Cesaretin Bedeli

2. Dünya Savaşı’nın sonlarında karşı karşıya gelen bir Amerikan birliği ile teslim olmak isteyen bir Alman birliği arasında dostluk bağları oluşur ve birlikte Noel’i kutlarlar. Ancak teslim planındaki değişiklik, iki tarafı birbirleriyle savaşmaya zorlayacaktır.

9. Tırmanış

İkinci Dünya Savaşı’nın dondurucu kışında Sotnikov ve Rybak isimli iki Sovyet partizanı kendileri ve yoldaşları için yiyecek bulmak adına bir yolculuğa çıkar. Bir Nazi komutanının evinde bir koyun bulan ikili dönüş yolunda Nazi devriyeleri tarafından tutuklanır. Sotnikov hiçbir soruya yanıt vermemeyi seçerken, Rybak ise hayatta kalmak için her şeyi yapmaya hazırdır. İkisinden biri buradan ömür boyu taşıyacağı ağır bir yükle canlı çıkacaktır.

10. Yağmurdan Önce

Makedonya ve Londra hatları üzerinde kurulmuş 3 farklı aşk hikayesi ile Modern Çağda Avrupa'ya ışık tutan bu filmde Makedonya dağlarında meydana gelen gizemli bir olay ülkeyi bir iç savaşın eşiğine getirerek bir rahip, bir Londralı resim editörü ve bir de savaş fotografçısının kaderlerini de trajik bir biçimde bir noktada buluşturur. Bu karakterler ve olayları üç ayrı bölümde işleyen 'Before the Rain' savaşın masum insanları zorla taraf tutmaya yönelten doğasını gözler önüne serer.