“House of the Dragon” Seyircileri İçin Ejderha Rehberi!

"House of the Dragon" severleri böyle alalım, şu ana kadar dizide bulunan ejderhaları sizin için derledik!

Uzun süre heyecanla beklenen “House of the Dragon” başladığından beri her bölümüyle büyük ilgi çekmeyi başardı. Seyircilerden çoğunlukla olumlu tepkiler alan dizi, adına yaraşır şekilde bize pek çok ejderha sunuyor. Fakat evrene çok hakim değilseniz süreç içerisinde hangi ejderha kimindi, adı neydi karışabiliyor.

Biz de sizler için şu ana kadar dizi evreninde güncel olarak bulunan, gördüğümüz, duyduğumuz ejderhaları listeldik.

Keyifli okumalar!

1. Syrax

Syrax

Sürücüsü: Rhaenyra Targaryen (Milly Alcock ve Emma D'Arcy)

Adını bir Valyria tanrıçasından alan Syrax, Rhaenyra'nın çocukluğundan beri sadık yoldaşı. Syrax, Rhaenyra'nın beşiğine yerleştirilen yumurtadan çıktı bu sebeple genç bir ejderha ve henüz bir savaş görmüş değil.

2. Caraxes

Caraxes

Sürücüsü: Daemon Targaryen (Matt Smith)

Caraxes, kısmen son zamanlarda savaş görmüş olması nedeniyle, kalan tüm Targaryen ejderhalarının en büyük ve en tehlikelilerinden birisi. Caraxes'in görüntüsünde kırmızı pulları öne çıkıyor. Caraxes, Daemon Targaryen'a pek çok savaşta özellikle de Stepstones'ta cesurca eşlik etti.

3. Vhagar

Vhagar

Sürücüsü: Laena Valerion (Nanna Blondell) -öldü-, Aemond Targaryen (Leo Ashton ve Ewan Mitchell)

Westeros'taki Targaryen ejderhalarının en yaşlısı ve en büyüğü olan Vhagar, Aegon'un fethinden geriye kalan da tek canlı olma özelliğini taşıyor. Vhagar, bir zamanlar erkek kardeşi ve kız kardeşi yedi krallığı birleştirdiğinde Visenya Targaryen tarafından sürülmüştü. Ejderha daha sonra Laena Velaryon tarafından talep edildi ve sürüldü. Leana'nın ölümünün ardından ise önce kızı Baelon Targaryen'e geçti. Fakat Aemond Targaryen tarafından gizlice talep edildi ve Vhagar onunla bağ kurunca Aemond yeni sürücü oldu. Vhagar yaşına rağmen Westeros'taki en korkunç ve tehlikeli ejderhalardan biri olmaya devam ediyor.

4. Vermax

Vermax

Sürücüsü: Jacaerys Velaryon (Leo Hart ve Harry Collett)

Vermax, Jacaerys'e bebekken verilen yumurtadan çıktı. Bu nedenle, dizide henüz çok küçük halini görüyoruz. 

5. Meleys

Meleys

Sürücüsü: Rhaenys Targaryen (Eve Best)

Meleys, kırmızı pulları ve pembe kanat zarı sebebiyle Kızıl Kraliçe olarak da bilinir. Meleys artık yaşlı bir ejderha, ama gençliğinde belki de tüm Westeros ejderhaları arasında en hızlısı ve en çevik olanıydı. Yine de yaşına rağmen ihtişamını koruyor.

6. Seasmoke

Seasmoke

Sürücüsü: Laenor Velaryon (Theo Nate ve John Macmillan)

Binicisi gibi Seasmoke da daha genç ve daha çevik bir ejderha. Seasmoke ve Laenor, genç yaşlarına rağmen, Stepstones Savaşı sırasında deneyim kazandılar. Seasmoke, soluk gümüş renkli bir ejderha olarak göze çarpıyor.

7. Dreamfyre

Dreamfyre

Sürücüsü: Helaena Targaryen (Evie Allen)

Dreamfyre görünüş olarak soluk mavi renkte bir ejderha. Daha yaşlı olmasına rağmen diğerlerinin çoğundan daha narin. Bir noktada Helaena Targaryen tarafından sahiplenilecek ancak bunun oluşunu henüz görmedik. 

8. Balerion

Balerion

En son sürücüsü: Kral Viserys (Paddy Considine)

Kara Korku olarak da bilinen Balerion, Fetih Savaşı sırasında Fatih Aegon'un sürdüğü ejderhaydı. Gelmiş geçmiş en iri ejderha olarak bilinen Balerion, o kadar büyüktü ki, uçuşa geçtiğinde gölgesinin bütün bir kasabayı yutabileceği söylenirdi. Kral Viserys, Balerion'un ölümüne kadar onun sürücüsüydü, sonrasında Viseys bir başka bir ejderhayı sürmeyi reddetti. Bu efsanevi ejderhanın kafatası King's Landing'de muhafaza ediliyor. 

9. Henüz görmediğimiz ejderhalar

Henüz görmediğimiz ejderhalar

Şu an dizi evreninde olduğunu bildiğimiz ama görmediğimiz iki ejderha daha var. Bu ejderhaları da sezon bitmeden önümüzdeki bölümlerde görmemiz olası.

Sunfyre

Sürücü: Aegon Targaryen (Ty Tennant ve Tom Glynn-Carney)

Arrax

Sürücü: Lucerys Velaryon (Harvey Sadler ve Elliot Grihault)