Cadılar Bayramı'nda İzlemelik 10 Korku Filmi

Cadılar Bayramı yakın, siz de bu dönemde korku filmlerine yönelenlerdenseniz listemize göz atmanızda fayda var.

Her yıl 31 Ekim'de kutlanan Cadılar Bayramı, kültürlerden bağımsız, tüm dünyada ilgiyle karşılanıyor. Ayrıca ruhuna uygun olarak da bizleri korku sinemasıyla yakınlaştırıp tüyler ürperten korku filmleri izlemeyi daha bir keyifli kılıyor. Biz de yılın o vakti yaklaşmışken geçmişten günümüze, birbirinden farklı tarzlarda, sevdiğimiz 10 korku filmini sizler için listeledik.

Şimdiden keyifli seyirler!

1. Hayır

Yapım yılı: 2022

Süre: 130dk

Yönetmen: Jordan Peele

Oscar ödüllü Jordan Peele, "Kapan" ve sonra da "Biz" filmleriyle modern korkuyu bozup yeniden tanımladı. Şimdi de büyük epik korku filmi "Hayır" yeni bir popüler kabus yaratıyor. Kaliforniya'nın iç kesimlerinde ıssız bir kanyonun sakinleri, esrarengiz ve tüyler ürpertici bir keşfe tanıklık ediyor.

2. The Lighthouse

Yapım yılı: 2019

Süre: 109dk

Yönetmen: Robert Eggers

Sis düdüğünün havayı doldurduğu, 19. Yüzyıl İngiltere’sinde eskiden oduncu olan Eprahim Winslow ve ağarmış saçları ile deniz feneri bekçisi Thomas Wake, gri bir adaya adım atarlar. Dört hafta boyunca bu deniz fenerinde birbirlerinden başka kimse olmayacak adada, konuşmayı çok sevmeyen bu iki adamı zor şartlar ve ağır bir iş beklemektedir. Fakat zaman geçtikçe akli dengelerini kaybetmemeye çalışan bu iki adam zihinlerinin oluşturduğu bir hapishaneden kaçmanın yolunu arayacaktır.

3. Ritüel

Yapım yılı: 2019

Süre: 140dk

Yönetmen: Ari Aster

Dani ve Christian genç bir çifttir. Üniversite arkadaşlarıyla birlikte İsveç’in küçük bir köyünde düzenlenen Midsommar festivaline katılma planı ile tatile çıkarlar. İlişkileri de çok da iyi gitmeyen çift, bu tatil ile kendilerine ve ilişkilerine son bir şans vermek isterler. Ancak, o çok huzurlu olduklarını düşündükleri yerde, aslında kaçışı olmayan bir cehenneme düştüklerini daha sonra anlayacaklardır. 90 yılda bir gerçekleşen gizli bir Pagan ayinin kurbanı olmuşlardır.

4. Sessiz Bir Yer

Yapım yılı: 2018

Süre: 95dk

Yönetmen: John Krasinski

Dünya üzerinde ses çıkaran herkesi avlayan bilinmeyen bir güç, insan ırkını yeryüzünden silmek üzeredir. 4 kişilik Abbott ailesi, hayatta kalabilmek için büyük bir disiplin duygusuyla ve hiçbir gereksiz ses çıkarmadan hayatlarını sürdürmek zorundadır.

5. O

Yapım yılı: 2017

Süre: 135dk

Yönetmen: Andrés Muschietti

Maine'in küçük bir kasabasında yaşayan yedi çocuk, hayatın problemleri, zorbalar ve Pennywise adındaki palyaço şeklini alan canavarla yüzleşmek zorunda kalırlar. 

6. Korku Seansı

Yapım yılı: 2013

Süre: 112dk

Yönetmen: James Wan

Gerçek bir hikayeden uyarlanan “Korku Seansı / The Conjuring”, paranormal olayları araştıran Ed ve Lorraine Warren’ın nasıl dünyaca meşhur olduklarının korkutucu hikayesini anlatıyor; olaylar Ed ve Lorraine’in, karanlık bir varlık tarafından hayatları alt üst edilen bir ailenin çiflik evine çağırılmalarıyla başlıyor. Şeytani bir varlıkla yüzleşmeye zorlandıklarında, Warrenlar, kendilerini hayatlarının en korkunç vakasının içinde buluyorlar.

7. Gir Kanıma

Yapım yılı: 2010

Süre: 115dk

Yönetmen: Tomas Alfredson

Stockholm'de 1982 yılında geçen hikaye iki çocuk arasındaki sıradışı ilişkiyi anlatıyor. Alt sınıfın yaşadığı devasa binaların arasında bulunan karlar içinde bir parkta vakit geçiren Oskar, soğuktan etkilenmeyen, beyaz yüzlü ve gizemli Eli ile tanışır. İki çocuk yakınlaşırken, fonda aynı mahallede çeşitli cinayetlerin işlendiğini görürüz. Uzun süredir vampir olan Eli'nin kan ihtiyacı babası tarafından giderilmektedir. Fakat zamanla Eli'nin durumu iki çocuğun da başını belaya sokar... 2008'in en iyi filmleri arasında kabul edilen Let the Right One In, korkunç vampir filmleri ile sanat sinemasının çarpıcı bir karışımı. Görüntüleri, atmosferi ve bıçak sırtı romantik hikayesiyle unutulmaz bir çalışma.

8. Kara Büyü

Yapım yılı: 2009

Süre: 99dk

Yönetmen: Sam Raimi

Los Angeles'ta hırslı bir bankacı olan Christine Brown hem iş hem de özel yaşamında çok mutludur. Bir profesör olan erkek arkadaşı ile huzurlu bir hayat yaşayan Christine'ın rahatı gizemli bir banka müşterisi tarafından bozulur. Mrs. Ganush isimli bu tuhaf yaşlı kadın, evi için girdiği borcun tarihini uzatmak için Christine'in yardımına başvurur. Ancak Christine patronunun gözüne girebilmek için, zor durumda olan kadını reddeder. Hüsrana uğramış yaşlı kadının Christine için düşündüğü bir intikam planı vardır: Genç kadını en korkunç kara büyülerden biriyle lanetler. Christine'in hayatı peşine dolanmış kötü ruhla tam bir cehenneme dönecektir.

9. Cadılar Bayramı

Yapım yılı: 1978

Süre: 91dk

Yönetmen: John Carpenter

Korku sinemasının ustalarından John Carpenter'ı üne kavuşturan filmi "Cadılar Bayramı", ilk cinayetini altı yaşında işleyen bir çocuğun onbeş yıl sonra hapisten kaçarak geçmişini tekrarlamasını anlatıyor. Azizler günü arifesinde işlediği cinayeti hayatının merkezi haline getiren ve sıradan insanları öldürerek adeta sorunlarıyla hesaplaşan gencin hikayesi.

10. Suspiria

Yapım yılı: 1977

Süre: 98dk

Yönetmen: Dario Argento

Amerikalı genç bale öğrencisi Suzy, dünyaca ünlü özel bir bale okulunda öğrenim görmek için Almanya'daki Kara Ormanlar bölgesine gelir. Garip bir yer olan okula başladıktan bir süre sonra Susy'nin arkadaşı olan öğrencilerden biri, korkunç bir şekilde öldürülür...