Çoğunun Doğaçlama Olduğuna İnanamayacağınız 11 Film!

Filmler bizi farklı evrenlere götürebilme ve yepyeni karakterlerle tanıştırma gücüne sahiplerdir. Pek çok film bunu en iyi şekilde yapabilmek için ince ince planlanır ve olabildiğince senaryoya bağlı kalınarak koskoca bir dünya yaratılır. Fakat bazı filmler vardır ki daha doğaçlama bir yaklaşım dener, ve sonuçta bazen aklımızdan silinmeyecek eşsizlikte filmler ortaya çıkar.

Doğaçlama; bir aktörün sahnesinde bazı repliklerini doğaçlaması da olabilir, kompleks sahnenin tamamının o anda gelişmesi de. Elbette bu tarz bir film için yönetmen, oyuncular ve ekip arasında çok güçlü bir iletişimin ve güvenin olması gerekir. 

Biz de sizi bu listede çekim sürecinde doğaçlamaya yer veren başarılı filmlerle buluşturuyoruz.

Şimdiden iyi seyirler!

1. Salak İle Avanak

Orijinal İsmi: Dumb And Dumber

Süre: 107dk
Tür: Komedi
Yönetmen: Peter Farrelly
Yapımı: 1994 - ABD

Hiçbir işte dikiş tutturamayan zevzek ikili, para dolu bir çantayı güzel sahibine ulaştırmak için macera dolu bir yolculuğa çıkarlar.Bu arada polisleri, haydutları ve yollarına çıkma gafletinde bulunan diğer şanssızları şaşkına çevirirler.Silinmiş ve alternatif sahneleri, detaylı yapım süreci yorumları ve fazladan dakikaları ile bu film tüm zamanların en budalaca muzipliklerini sunuyor.

2. Gün Doğmadan

Orijinal İsmi: Before Sunrise

Süre: 105dk
Tür: Dram , Romantik
Yönetmen: Richard Linklater
Yapımı: 1995 - ABD , Avusturya

Fransız yüksek lisans öğrencisi Celine ile Amerikalı Jesse, Budapeşte - Viyana treninde bir çiftin kavgası ile tesadüfen tanışırlar. Jesse, Celine'e, ertesi gün uçağa bineceğini ancak parası olmadığından sabaha kadar Viyana caddelerinde dolaşacağını söyler ve Celine'in kendisine eşlik etmesini ister. Viyana'da trenden inerler ve 14 saat boyunca hayatlarını derinden etkileyecek bir beraberliğe adım atarlar.

3. Blair Cadısı

Orijinal İsmi: The Blair Witch Project

Süre: 81dk
Tür: Gizem , Korku
Yapımı: 1999 - ABD

Maryland ormanlarında 1940'larda birçok çocuk ortadan kaybolmuştur. Üç Sinema öğrenciside Blair Witch adıyla bilinen bu efsane hakkında araştırma yapmak için ormana giderler. Yanlarında bir fotoğraf makinası, bir video kamera ve ses kaydedicisi vardır. Her adımda sesi ve görüntüyü kaydederek araştırmaya devam ederler. Günler sonra ormanda kaybolduklarını anlarlar ve ormana ulaşan son güneş ışığı da kaybolup akşam olunca üç öğrenciden bir daha haber alınamaz.  Aradan bir yıl geçmiştir ve ormanda bir çantanın içinde film ve ses kayıtları bulunur. Bu kayıtlar öğrencilere ne olduğunu göstermektedir.

4. Yaz Kampında Curcuna

Orijinal İsmi: Wet Hot American Summer

Süre: 92dk
Tür: Komedi
Yönetmen: David Wain
Senarist: David Wain
Yapımı: 2001 - ABD

1981 yazı, bazı gençler için unutulmaz bir yaz olacaktır. Çünkü yaz kampı için gittikleri dağdan, medeni dünyaya dönmeden önceki son günleri asla unutamayacakları olaylara gebedir. NASA tarafından uzaya gönderilen bir araştırma gemisinin bazı parçalarının dünyaya düşmek üzere olduğunu keşfeden astrofizik profesörü, dünyayı kurtarmanın yollarını ararken, kampın kadın müdürü Beth, aşık olduğu bu adamın gözüne girmenin yollarını aramaktadır.

5. Anchorman

Orijinal İsmi: Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Süre: 95dk
Tür: Komedi
Yönetmen: Adam McKay
Senarist: Will Ferrell , Adam McKay
Yapımı: 2004 - ABD

Ron Burgundy, 70'li yıllarda San Diego'nun en ünlü haber spikerlerinden biridir. Çok yetenekli bir gazeteci olan Veronica Corningstone'un ülkedeki feminizm dalgasıyla birlikte Ron'un yanına atanmasıyla tahtı sallanmaya başlar. Her ne kadar Veronica'yı önemsiz haberlerle uğraşmaya zorlasa da Veronica, mesleğinde ilerlemekte kararlıdır. Ron, muhteşem saçları ve bıyığının yanı sıra, Prompter'dan okuma yeteneğinin bulunduğu televizyon için yetersiz kalabildiğini fark eder.

6. 40 Yıllık Bekar

Orijinal İsmi: The 40 Year Old Virgin

Süre: 116dk
Tür: Komedi , Romantik
Yönetmen: Judd Apatow
Yapımı: 2005 - ABD

40 yaşına geldiği halde henüz bir kadınla cinsel ilişkiye girmediği için bakirliğini koruyan orta yaşlı ve iyi niyetli bir erkek fikri vardır.O İş arkadaşlarıyla her zaman iyi geçinmeye çalışan yumuşak başlı bir erkektir. Bir kadınla cinsel ilişkiye girmediğini herkesten gizlemeye çalışır. Bu mesele artık canına tak etmiştir. Kafasına koyduğu hedefini eninde sonunda “başarmak” için kapsamlı bir eğitim süreci başlatır.

7. Aşk ve Küller

Orijinal İsmi: Blue Valentine

Süre: 112dk
Tür: Dram , Romantik
Yönetmen: Derek Cianfrance
Yapımı: 2010 - ABD

Şu ana dek daha çok belgesel tarzında kariyerini sürdüren yönetmen Derek Cianfrance‘nin 1998 yılında çektiği Brother Tied’den sonra ikinci filmi (belgeseller hariç). Cesur ve abartısız bir anlatımın benimsendiği aşikar olan film; yıkılmakta olan bir evliliğin samimi ve yıkıcı bir portresinin  dürüst bir değerlendirmesi olarak özetlenebilir.

8. Like Crazy

Orijinal İsmi: Like Crazy

Süre: 90dk
Tür: Dram , Romantik
Yönetmen: Drake Doremus
Yapımı: 2011 - ABD

İngiliz bir üniversite öğrencisi olan Anna, eğitim için geldiği Amerika da kendisi gibi öğrenci olan Jacob’a aşık olur. Aşklarını doyasıya yaşarken, Anna’nın Amerika'da kalacağı yasal zamanı aşarlar ve Anna vizesi dolan bir kaçak olarak sınır dışı edilir. Birbirlere aşık olan çifti ülkelerin sınırları ya da kuralları ayıramayacaktır. Aşklarını uzak mesafeden sürdürmeye çalışan Anna ve Jacob, birbirlerini ‘deli gibi’ özlerler. 

9. Akşamdan Kalanlar

Orijinal İsmi: Drinking Buddies

Süre: 90dk
Tür: Dram , Komedi , Romantik
Yönetmen: Joe Swanberg
Senarist: Joe Swanberg
Yapımı: 2013 - ABD

Luke ve Kate Chicago'da bir mekanda beraber çalışmaktadırlar. Kendi birasını üreten bu pubta hem bolca içip, hem de çok yakın arkadaş olan ikilinin beraber olması için tek engel ikisinin de başkalarıyla ilişkisi olmasıdır! Luke'un altı yıllık sevgilisi artık kendisinden evlenme teklifi beklerken, Kate'in de bir müzik prodüktörü ile dengede tutmaya çalıştığı bir ilişkisi vardır. Bu iki çift bir hafta sonu beraber bir orman evine tatile giderler ve daha da çok bira ilişkilerin akışını değiştirecektir. 

10. Kazablanka

Orijinal İsmi: Casablanca

Süre: 102dk
Tür: Dram , Romantik
Yönetmen: Michael Curtiz
Yapımı: 1942 - ABD

İkinci dünya savaşında çok direnişli örgütün lideri Victor Lazlow Alman konsantrsayonu kampından kaçarak Casablanca'ya gelir.Amacı Lizbon'a oradanda ABD'ye iltica etmektir.Fakat bütün umutları şans eseri Casablanca'nın en meşhur gece kulübünün sahibi olan Rick'e bağlamıştır.Rick kaçış için gerekli olan pasaportlara sahib olan tek kişidir.Öte yandan Ricky'in Victor'un yakalanması yada öldürülmesi için gerekli nedeni vardır.Victor'un karısı Ilsa Ricky bir zamanlar kendisini terk ettiğine inandığı ve kalbinin derinliklerine gömdüğü büyük aşkıdır.

11. Jaws

Orijinal İsmi: Jaws

Süre: 124dk
Tür: Gerilim , Korku , Macera
Yönetmen: Steven Spielberg
Yapımı: 1975 - ABD

Devasa büyük beyaz bir köpekbalığının küçük bir adada yaşamakta olan insanları tehdit edişi ve bu köpekbalığıyla verilen mücadeleyi konu alıyor.