Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Jean Michel Basquiat

Jean Michel Basquiat profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
1.0/ 10
1 oy
1 kullanıcının favorisi

Jean Michel Basquiat

ABD

22 Aralık 1960

12 Ağustos 1988

Biyografisi

Jean-Michel Basquiat ABD\'li graffiti sanatçısı ve yeni dışavurumcu ressam.Basquiat, önce New York\'ta graffiti sanatçısı olarak ün kazandı, ardından 1980\'lerde yeni dışavurumcu tablolar çizmeye başladı. Ressam, uluslararası bilinirliğe sahip ilk Afroamerikan ressam oldu.

Haiti ve Porto Riko göçmeni bir çiftin oğlu olan Basquiat, 1978\'de okulunu ve ailesini terk etti. New York\'ta sokak satıcılığı yaparak ve çeşitli işlerde çalışarak yaşamaya başladı. O dönemdeki arkadaşlarından Al Diaz ile birlikte, SAMO takma adı altında güney Manhattan  sokaklarında graffitiler yapmaya başladı ve o çevrede bir anda ün kazandı. Para kazanmak için, New York müzeleri önünde, kendi çizdiği resimleri içeren posta kartları ve tişörtler sattı.

Basquiat ressam olarak ilk defa Haziran 1980\'de, birçok sanatçının katıldığı The Times Square Show isimli serginin ardından ressam olarak adından söz ettirdi. The Radiant Child tablosunun 1981\'de Artforum  dergisinde basılmasının ardından Basquiat uluslararası bilinirliğe ulaştı. Sonraki birkaç yıl boyunca ressamın eserleri New York\'taki önemli galerilerde sergilendi.

 1982\'de Basquiat, Julian Schnabel, David Salle, Francesco Clemente ve Enzo Cucchi gibi sanatçılarla birlikte yeni dışavurumcu akımın içinde yer aldı. 1982 sonbaharında, henüz ün kazanmamış olan Madonna  ile birlikte olmaya başladı. Aynı yıl tanıştığı Andy Warhol  ile arkadaşlık kurdu ve 1984-1986 yılları arasında birçok defa beraber çalıştı. 1984 sonrasında ressam, gittikçe artan sıklıkta kokain ve eroin kullanmaya başladı. Andy Warhol\'un 1987\'deki ölümü Basquiat\'i derinden etkiledi. 1988\'de, birkaç uyuşturucuyu birlikte kullanmasına bağlı zehirlenme sonucunda New York\'ta öldü.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (0)

Avatar
Görüşleriniz