Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Albert Camus

Yazgı
Albert Camus profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.3/ 10
23 oy
18 kullanıcının favorisi

Albert Camus

Fransa

7 Kasım 1913

4 Ocak 1960

Biyografisi

Albert Camus (1913-1960) Fransız yazar ve filozof. Yabancı ve Veba gibi birçok öykü ve romanıyla hatırlanmaktadır.

Varoluşçuluk ile ilgilenmiştir ve absürdizm akımının öncülerinden biri olarak tanınır; fakat Camus kendini herhangi bir akımın filozofu olarak görmemiştir.

1913'te günümüzde Cezayir sınırları içinde bulunan Dréan (Mondovi) kentinde Fransız bir ailenin çocuğu olarak doğmuş, 1960'da Fransa'nın Sens kenti yakınlarında geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.

Katkıda Bulunduğu Son 2 Yapım

Tüm yorumlar (4)

Avatar
Jadore-janis-joplin1 (Dublör) | 11 Şubat 2011, 16:11

BAŞKALDIRIYORUZ; ÖYLEYSE VARIZ!Özgürlük olgusu, insanın özgürlük bilincine oranla gelişmemiştir. Başkaldırı, haklarının bilincine varmış kişinin işidir.Kutsal, dinsel yapı başkaldıran insanın önüne bir engel olarak çıkmıştır.Başkaldıran insan, kutsalın öncesinde yad a sonrasında yer alan, bütün yanıtların insansal yani akla uygun olarak belirlenmiş olduğu bir düzen isteyen insandır.İnsan varolmak için başkaldırmak zorundadır ama başkaldırının kendi kendinde bulunduğu, insanların üzerinde birleştikçe varolmaya başladıkları sınıra saygı göstermesi gerekir. Öyleyse başkaldırmış düşünce belleksiz edemez: o sürekli bir gerilimdir.Bazen insan kendi durumu içerisinde kendine biçilene karşı çıkarken bazı insanlar insan olarak kendisine verilene karşı çıkar yani ikincisinde insanı değersiz kılan her şeye başkaldırı sözkonusudur. Birincisinde bireysellik, ikincisinde ise evrensellik söz konusudur.İnsanlar, herkeste herkesce benimsenen ortak bir değere dayanamıyorsa, insan için insan anlaşılamaz kalıyor demektir. Ayaklanmış insan, bu deĞerin açıkça benimsenmesini ister, çünkü sezer ya da bilir ki, bu ilke olmazsa yeryüzünde karışıklık ve cinayet egemen olacaktır.İnsanların bütün mutsuzluğu, kendilerini kalenin sessizliğinden koparan, kurtuluş bekleyişi içinde surlara atan umuttan gelmektedir.Tanrıları unutalım, hiç düşünmeyelim onları, o zaman " ne günün düşünceleri ne de geceki düşleriniz sıkıntı verir size."Doğa,yaratmak için yok etmek gerekir ilkesine göre işler.Başkaldıran insan, kendini suçsuz bulduğundan kötülükle savaşmak için iyilikten vazgeçer ve kötülüğü yeniden yaratır.

Cevap Yaz
0
0
emre-maceraci (Figuran) | 28 Ocak 2011, 15:03

Sisifosla absürdizmin kurallarını çizen dehadır.Varoluşçuluğun babalarından

Cevap Yaz
0
0
coffeandcigarettes (Figuran) | 4 Ocak 2011, 13:45

"Başkaldırıyorum, öyleyse varım!" der Camus. Ve bu, "Düşünüyorum, öyleyse varım." sözünden çok daha manidardır...
 
Camus'nün bütün eserleri okunmalı. Örneğin yaşamak istemiyorsanız, fakat aynı zamanda canınız tatlı geliyorsa "Sisifos Söyleni"ni; hayatın ne kadar saçma olduğunu düşünüyorsanız "Yabancı"yı okuyabilirsiniz. Sonra Veba'yı okuyup hasta olabilirsiniz mesela. "Başkaldıran İnsan" da çok önemlidir. İşte yukarıda yazdığım bu söz, "Başkaldıran İnsan"da geçiyor. Size tavsiyem mutlaka ve mutlaka Camus tüm denemeleri ve tüm romanlarını okumanız. Hepsi birer başyapıttır. Benim en sevdiğim yazarlardan biridir Camus.

Cevap Yaz
0
1
mhndsgtrst (Profesyonel) | 17 Ocak 2014, 20:00

yabancı adlı eserini satın aldım okuyacağım .

0
0
coffeandcigarettes (Figuran) | 4 Ocak 2011, 13:46

*..Camus'nün tüm denemelerini...

0
0
Yilmaz-Ozan-ACIKALIN (Figuran) | 11 Mayıs 2010, 02:20

"Hic bir seye inanmadigimi,her seyin sacma,her seyin uyumsuz oldugunu haykiriyorum."
Albert Camus

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz