Sarah Gadon

7,5 87 oy

Sarah Gadon Biyografi

Sarah Gadon, 1987 doğumlu Kanadalı aktris. David Cronenberg'in A Dangerous Method'ında rol alarak ünlenmiştir.

Toronto, Ontario'da doğan Gadon'ın babası psikolog, annesi öğretmendi. James adlı bir erkek kardeşi vardır. Çocukluğunda dans ve baleyle ilgilenen Gadon, sonra oyunculuğa yöneldi. 10 yaşında La Femme Nikita filmiyle ilk rolünü aldı. Sonraki yıllarda televizyon dizilerinde boy gösterdi. Ayrıca birçok dizide seslendirme yaptı.

Genelde televizyon filmleri, kısa filmler ve dizilerde rol alan oyuncu, 2011 yapımı A Dangerous Method'tan sonra korku filmi Dream House'ta ve Cronenberg'in yeni filmi Cosmopolis'te rol almıştır. Ayrıca Cronenberg'in oğlu Brandon Cronenberg'in ilk uzun metrajlı filmi Antiviral'da da rol aldı.

2013 yapımı, Denis Villeneuve'ün yönettiği ve Jake Gyllenhaal, Melanie Laurent ve Isabella Rossellini'nin rol aldığı Enemy filminde oynadı. 2014'te İnanılmaz Örümcek Adam 2'de Kari rolüyle izleyici karşısına çıktı. Dracula Untold'da Vlad Tepeş'in karısı Mirena, 2015 yapımı A Royal Night Out'ta genç İngiliz prensesi Elizabeth'i canlandırdı. Dokuzuncu Hayat (he 9th Life of Louis Drax) adlı gizem filminde ise Louis'in annesi Natalie rolündeydi. 2017'de yayınlanan Alias Grace dizisinde de başroldeki Grace karakterine hayat vermiştir.

Devamını Oku