Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Ülkü Ülker

Anayurt Oteli Giriş
Ülkü Ülker profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.0/ 10
47 oy
6 kullanıcının favorisi

Ülkü Ülker

Türkiye

1 Ocak 1950

31 Ocak 2016

Ülkü Ülker Biyografisi

Ülkü Ülker (1950-2016) sinema oyuncusu ve şarkıcı.

İlkokul öğretmenliği yaparken Ses Dergisi'nin 1971 yılındaki yarışmasını kazanarak sinemada sanat hayatına başladı. Sinemanın yanısıra, Ergüder Yoldaş ve Reyman Eray'dan şan dersleri alarak, 10 yıl şarkıcılık yaptı. Atıf Yılmaz'ın 1973 yapımı Utanç filmindeki performansıyla Adana Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Anayurt Oteli, Karılar Koğuşu, Ağır Roman'ın da aralarında bulunduğu yüzlerce sinema filmi ve dizide rol aldı.

Kan değerlerinin düşmesi üzerine Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan sanatçı, 1 haftalık yaşam mücadelesinin ardından 31 Ocak 2016'da hayatını kaybetti. 1 gün sonra Ümraniye Merkez Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Ihlamurdere Mezarlığı'na gömüldü.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (2)

Avatar
Jason-Sttattham (Profesyonel) | 14 Nisan 2011, 20:50

Ağır roman filminde rolünü gayet başarılı bir şekilde sergiledi eski tiyatroculardan

Cevap Yaz
0
0
VeLuea (Figuran) | 2 Temmuz 2010, 20:14

trt istanbul televizyonu seslendirme stüdyolarının dördünün de ful çektiği günlerdi... daimi seslendirenler aynı gün içinde belgesel kaydından sinema filmi dublajına, ardından da çizgi film seslendirmesine ve nihayet günlük dizi (yalan rüzgarı ya da muadili bir latin draması) kaydına nefes nefese kalmadan koşturur dururlardı. ülkü ülker de o günlerin aranan, sevilen, performansı her zaman yüksek, disiplini örnek alınan, çevresine neşe saçan tebessüm abidesiydi...yıllardır görmüyorum etmiyorum kendisini ama sempatisini geçen süreye rağmen koruduğuna eminim.pek de başarılı bir gurmedir aynı zamanda: tencere tencere evinden getirdiği zeytinyağlılar, börekler, mezeler, tatlılar -yine o döneme denk gelen bir hatıradır- tam iki gün boyunca dört seslendirme koridorunun müdavimlerinin parmaklarını yalatmıştı...dün gibi anımsarım heybetli yürüyüşünü, kahkahasını, dürüst ve sıcak sohbetini...çok yaşasın hep yaşasın...

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz