Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Ata Demirer

Berlin Kaplanı Fragman
Ata Demirer profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.1/ 10
2054 oy
2771 kullanıcının favorisi

Ata Demirer

Türkiye

6 Temmuz 1972

Ata Demirer Biyografisi

Ata Demirer, dizi ve sinema oyuncusu, komedyen.

6 Temmuz 1972'de Bursa'da dünyaya geldi. Daha küçük yaşlarda müziğe olan yeteneğini keşfetti. Ortaokul ve liseyi Bursa Erkek Lisesi'nde okuduktan sonra son sınıfta Çelebi Mehmet Lisesi'ne geçti ve buradan mezun oldu. Okul hayatından başarılı olamayan Demirer, ağabeyinin yardımıyla gece kuluplerinde piyanist-şantör olarak çalışmaya başladı. 1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Bölümü'nü kazanmasyla İstanbul'a taşındı.

Konservatuvar yılları boyunca İstanbul'da müzisyenlik yapmaya devam etti. Yine o yıllarda arkadaşlarının desteği ile bar komedyenliği denemelerine başladı. Vitamin Grubu üyesi Gökhan Semiz ile olan yakın arkadaşlığı sayesinde stand up gösterilerine başladı. Aynı zamanda Vitamin Grubunun "Turkish Kovboylar" adlı şarkısındaki gazeli seslendiren kişi de kendisiydi.

E.Ş.E.K Tiyatro Grubunun kurucusu Uğur Uludağ'nın aracılığı ile ilk profesyonel stand up gösterisini gerçekleştirdi. 1995 yılında Asos'ta verdiği müzikli şov sırasında keşfedilerek Dormen Tiyatrosu'nda "Komik Para" adlı oyununda rol aldı. Aynı yıl kendi kurduğu "Ege Kumpanya" adlı gösteri orkestrası ile birçok yerde sahneye çıktı. Bu dönem Uğur Yücel ile tanışması hayatının dönüm noktalarından biri oldu. Komediye olan tutkusunu keşfetti ve konservatuvarı yarıda bırakarak stand up gösterilerine ağırlık verdi. 1996 ile 1998 yılları arasında bir çok yerde gösteri verdi. Leman Kültür'e oyununun kaydını götürdü ve çok beğenilmesi üzerine 1998 yılının Şubat ayında "Tek Kişilik Dev Kadro" adlı oyunu ile Leman Kültür'de sahne aldı.

Bu oyunu yaklaşık 1000 kez sahnede oynayan sanatçı, oyunda geçen karakterlerin benzerleri ile bir televizyon şovu hazırladı. "Korsan TV" adlı program, ekranda 42 bölüm gösterildi. Televizyonda görülmesi ile şöhreti artan Demirer, daha sonra Vizotele Tuuba, Neredesin Firuze gibi projelerde yer aldı. "Kısık Ateşte 15 Dakika" filmi ile ilk başrolünü aldı. Birçok televizyon dizisinde yer aldı ancak onun yurt çapında tanınması ve sevilmesi "Avrupa Yakası" adlı dizide 3 sezon boyunca canlandırdığı "Volkan" karakteri ile oldu.

İki adet müzik albümü de olan Ata Demirer, daha sonra "Hacıyatmaz" adlı televizyon programına başladı. Gani Müjde tarafından yazılan ve yönetilen "Osmanlı Cumhuriyeti" adlı filmde Osmanlı padişahını canlandırdı.

2012'de oyuncu Özge Borak'la evlendi, evlilikleri 2014'te boşanmayla noktalandı.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Popüler Yorumlar

Hevaperest (Amatör) | 8 Haziran 2013, 19:53

Ses,oyunculuk,taklit,komedyenlik,sempatiklik,her şey var bu adamda. Avrupa Yakası ile tanıdım,stand up ve filmleri ile devam ediyorum :)

0
8
MJdidem (Amatör) | 30 Ağustos 2013, 00:12

Çok yetenekli bir oyuncu.Komedi dalında usta isimlerden birisi.Her yaptığı iş tutuluyor ve çok konuşuluyor.Değerli bir isim onu birçok projede görmek isterim.

0
5

Tüm yorumlar (471)

Avatar
tellislam (Profesyonel) | 8 Şubat 2017, 17:28

Tek kişilik dev kadro ve Avrupa Yakası'nda efsaneydi. Taklit ve hikayeleri çok iyi.

Cevap Yaz
0
0
MaHi (Star) | 1 Şubat 2017, 23:44

Sadece bir stand up gösterisine gülmüştum.Birde Avrupa Yakasında ki Volkan karakteri iyiydi.Eyvah eyvah serisi dahil filmlerini sevemedim.

Cevap Yaz
0
0
thaliafoto_galeria (Amatör) | 21 Aralık 2016, 18:51

Tatlı Hayat'da Subuti olarak çok güzeldi :) Avrupa Yakası'nda sevmeyen kalmadı. Her işinde çok başarılı. Neredesin Firuze filminin soundtrack albümündeki ''Çizdim''i de hala dinliyoruz :) Bu arada izlemeyenler Kısık Ateşte 15 Dakika'yı izlesin. O da ayrı güzellikte bir film

Cevap Yaz
0
0
Kazanmak İçin (Artist) | 14 Eylül 2016, 01:21

Son 5-10 yılın komedyenleri arasındaki en iyi isim (müzisyenliği bile var). Şahan, şafak bunlar hem karakter olarak hem yetenek olarak kesinlikle Ata Demirer etmezler.

Cevap Yaz
0
0
Onur0665 (Amatör) | 14 Eylül 2015, 16:25

Amerika da olsa ancak fiğüran olur gel görkü bizim ülkemizin haline

Cevap Yaz
2
0
Görüşleriniz