Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Russell Crowe

Bu video bazı kullanıcılar için uygunsuz olabilir.

18 yaşından büyük müsünüz?

EVET HAYIR
Russell Crowe profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.6/ 10
3949 oy
7232 kullanıcının favorisi

Russell Crowe

Yeni Zelanda

7 Nisan 1964

Russell Crowe Biyografisi

Russell Ira Crowe, Yeni Zelanda doğumlu aktör. LA Confidential, Gladyatör, Akıl Oyunları, Cinderella Man, 
Body of Lies ve Nuh Büyük Tufan gibi çok önemli filmlerde oynamıştır. 

1964'te Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington'da doğan Crowe'un annesi Jocelyn ve babası John Alexander yemek şirketi işindeydi. 4 yaşında ailesiyle Sydney'e göç etti. Oyunculuğa küçük yaşlarda küçük rollerle burada başladı. 14 yaşında tekrar Yeni Zelanda'ya döndü, ancak aktörlük hayalleriyle lisedeyken okulu bıraktı. Bir süre müzikle ilgilendi. 21 yaşında tekrar Avustralya'ya giderek National Institute of Dramatic Art'ta eğitim almaya başladı. 80'li yılların sonuna doğru Avustralya sinemasında adını duyurmaya başladı.

The Crossing ve Proof (1991) gibi Avustralya dönemi filmlerinde oyunculuğunu ispatlayan Crowe o yıllarda Avustralya Film Enstitüsü'nden çeşitli ödüller kazandı. Avustralya Televizyonu'ndaki çocuk şovu, onun Avusturalya ve çevresindeki ülkelerdeki tanınmasını sağlayan 'Romper Stomper' (1992) filmindeki rolü almasını sağlamıştır.

90'lı yılların ortasında Hollywood'a transfer olduktan sonra irili ufaklı rollerde oynamaya başladı. 1995'te Sharon Stone ve Gene Hackman ile birlikte oynadığı 'The Quick and the Dead' filmiyle birlikte starlar arasındaki yerini iyice sağlamlaştırmıştır. Ancak onu dünya çapında tanınan bir yıldız yapan 'L.A. Confidential' filmindeki sert, agresif ve tutkulu polis Bud White tiplemesiydi. Fiziği bu tür rollere uygun olsa da 1999 yapımı The Insider gibi birçok filmde birbirinden çok farklı rollerle seyircinin karşısına çıktı. The Insider'la ilk Oscar adaylığını kazandı. Ertesi yıl oynadığı Ridley Scott filmi Gladyatör, onu Hollywood süperstarları arasına soktu, Oscar ödülünün sahibi oldu.

2001 yapımı biyografik Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) ile bir kez daha eleştirmenlerin olumlu eleştirilerini toplayan Crowe bu sefer Altın Küre Ödülü'nü kazandı. Sonraki yıllarda Cinderella Man, American Gangster, Body of Lies, Robin Hood (2010), Sefiller ve Man of Steel gibi filmlerde oynadı. 2014 yılında ilk yönetmenlik denemesini The Water Diviner filmiyle yaşamak üzere çalışmalara başladı, filmin çekimlerinin büyük bir kısmı Türkiye'de yapıldı.

1990'lı yıllarda Avustralyalı şarkıcı Danielle Spencer ile inişli çıkışlı bir ilişkisi olan Crowe, 2003'te Spencer ile evlendi. Bu evlilikten Charles Spencer Crowe (d. 2003) ve Tennyson Spencer Crowe (d. 2006) adlı iki oğlu olmuştur. 2012'de çift ayrılmıştır. Crowe Avustralya'da yaşamaktadır. Rugby hayranı olan ve çocukluğunda bu sporla ilgilenen Oscarlı oyuncu, Yeni Zelanda Rugby takımını desteklediğini, diğer spor dallarında ise Avustralya'nın ulusal takımlarını tuttuğunu açıklamıştır. Çok çabuk öfkelenmesiyle de bilinen Crowe, birçok sefer evinde ve dışarıda tartışmalarla anılmış, zaman zaman polis tarafından göz altına alınmıştır.

Devamı
Gizle

Popüler Yorumlar

LOsTGrL (Star) | 25 Mart 2013, 23:29

Pozitif duruşuyla ve tecrübeli oyunculuğuyla filmlere anlam katan oyuncu!oynadığı filmlerin kalitesi ortada,birçoğu arşivlik..

0
17
AydnKaplan (Amatör) | 30 Nisan 2014, 17:08

biraz asabi/öfkeli birisi. ama üzerine bir rolü giydiğinde canlandıracağı karakterin tüm özelliklerine bürünebilen izlenesi oyunculardan. fizikî olarak mükemmel bir tipi yok, hattâ o hafif peltek konuşması da biraz tuhaf geliyor kulağa. ama işte oyunculuğu müthiş. zaten önemli olan da o; her rolü başarıyla yansıtması. karşınıza ürkütücü bir neo nazi olarak da çıkabilir, ailesi için her şeyi göze alabilecek bir adam olarak da. ama her rolün üstesinden gelmeyi başarır bir şekilde. kaç oyuncu "the insider" filminde canlandırmış olduğu rol için geçirdiği o değişimi göze alabilir? kaç oyuncu bir şizofreni -mimiklerine varana dek- bu kadar başarılı yansıtabilir? kısacası her filminde ayrı bir muhteşem. ama tabii oyunculuğun zirvesinde olduğu film "gladiator", en etkileyici rolü ise maximus.

0
15

Tüm yorumlar (852)

Avatar
gizo11 (Amatör) | 4 Ağustos 2017, 23:45

mükemmel bir aktör.

Cevap Yaz
0
2
kews (Profesyonel) | 23 Haziran 2017, 01:38

ve artık kilo verse , genç kendisi , bir kaç filmdir kilolu !!

Cevap Yaz
0
1
yasak1 (Profesyonel) | 20 Mayıs 2017, 21:15

10/10 luk adam

Cevap Yaz
0
0
yasak1 (Profesyonel) | 17 Nisan 2017, 19:45

adamım.

Cevap Yaz
0
1
ülkü çağlayan (Dublör) | 15 Mart 2017, 23:45

Her aktörün akıllara kazınan bir karakteri olduğuna inanırım Russell Crowe da benim için Gladyatör filminde ki Maximus karakteri ile efsaneleşmiştir. Kendini Commodus a sunduğu anda ki konuşmasını ve ses tonunu unutamıyorum. Herkes için efsane olduğunu düşündüğüm sahnelerdendir.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz