Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Erdal Beşikçioğlu

Çiçero (2019) 2. Fragman
Erdal Beşikçioğlu profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.3/ 10
1452 oy
1767 kullanıcının favorisi

Erdal Beşikçioğlu

Türkiye

5 Ocak 1970

Erdal Beşikçioğlu Biyografisi

Erdal Beşikçioğlu, tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu. Behzat Ç. dizisindeki Behzat Komiser rolüyle Türk dizi tarihinin unutulmaz karakterlerinden bir tanesine imza atmıştır.

Beşikçioğlu, 1970 yılında Ordulu bir baba ve Ankaralı bir annenin ilk çocuğu olarak Ankara'da dünyaya geldi. Orta öğrenimini İzmir Özel Türk Koleji'nde tamamladı. 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı'na girdi. Konservatuar eğitimi sırasında “William Guskill” ile yaratıcı drama üzerine workshop çalışmalarına katıldı. 1993 yılında mezun oldu ve aynı yıl Devlet Tiyatrolarında sanatçı (oyuncu) olarak göreve başladı. 95-96 sezonunda Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nda müdür vekili olarak görev aldı. Daha sonra Ankara Devlet Tiyatrosu'na geçti ve birçok oyunda yer aldı. En çok bilinen performansı 2009'dan 2013'e kadar aralıksız sergilediği tek kişilik Bir Delinin Hatıra Defteri oyunundaydı. 2013'te Ankara Devlet Tiyatrosu'ndaki görevinden istifa ettikten sonra önce Ankara ve daha sonra İstanbul'da Tatbikat Sahnesi'ni kurdu. Burada da Mezarsız Ölüler oyununda aldığı rolün yanısıra Woyzeck Masalı ve Tüy Kalemler oyunlarını yönetti.

2000'lerin yılların ortasından itibaren sinema ve televizyon dünyasında da yer bulmaya başlayan sanatçı, Köprü dizisi ve aynı diziden esinlenerek çekilen Vali filminde Vali Faruk Yazıcı rolüyle tanındı. 2007 yapımı Serdar Akar filmi Barda'da Köylü Nasır, Kurtlar Vadisi Filistin filminde Moşe ben Eliezer rollerinde karşımıza çıktı. Ancak asıl ününü Emrah Serbes'in romanından uyarlanan Behzat Ç. dizisiyle yaptı. Komiser Behzat rolüyle tüm Türkiye'nin dikkatini çeken yetenekli oyuncu, geniş kitlelerce sevildi. Dizinin 2011'de çekilen Seni Kalbime Gömdüm ve 2013'te gösterime giren Ankara Yanıyor adlı sinema filmlerinde de aynı karakteri canlandırdı.

Sanatçı, Behzat Ç. sonrasında da dizi ve filmlerde oynamaya devam etti. Reaksiyon ve 46 dizilerinde, Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku adlı romantik filmde oynadı. 2017'de yayınlanmayan başlayan Adı Efsane dizisinde de basketbol hocası Tarık rolünde oynadı.

Uzun yıllardır sinema ve tiyatro oyuncusu Elvin Beşikçioğlu ile birlikte olan başarılı sanatçı, Derin (d. 2001) adlı bir kız ve Ömer (d. 2012) adlı bir erkek çocuk babasıdır.

Devamı
Gizle

Popüler Yorumlar

UğurÖzkan (Dublör) | 5 Nisan 2016, 19:56

Amirim şimdi de Hocam en iyilerinden biri rolün hakkını fazlasıyla veren adam 46 dizisinde de çok iyi tavsiye edilir.

0
6

Tüm yorumlar (338)

Avatar
SeydaaM (Dublör) | 11 Eylül 2017, 09:06

Nerdesin be amirim ya.

Cevap Yaz
1
0
ulsy97 (Amatör) | 17 Nisan 2017, 12:40

Erdal Beşikçioğlu diye yazılır; AMİRİM diye okunur.

Cevap Yaz
1
0
desmondkoc (Figuran) | 27 Şubat 2017, 20:13

Erdal Beşikçioğlu her zaman zor rollerin aranan kanıdır. Erzincan Valisi iken ölen yada öldürülen Recep Yazıcıoğlu anısına yazılan, Ayşe Kulin'in '' Köprü '' dizisi uyarlamasında ve '' Vali '' filminde kendisine verilen rolün altında ezilmedi ve tanıdık çoğumuz.(En azından TV ekranlarında böyle tanıdık).Daha sonra Serdar Akar'ın '' Barda '' filminde rol aldı.Sonra Anadolu Üniversitesi'nin Işık Hocası olarak Es-Es'te oynadı.Sonrasında Kurtlar Vadisi Filistin'de Moşe rolünde İsrailli komutanı destansı denebilecek seviyede oynadı.Ve ardından tabi ki yine Serdar Akar'la beraber Behzat Ç... Tam bir '' Angaralı'' olmuş, halkın polisi Behzat Amirimizi yaşadı.Eleştirmekten hiçbir zaman kaçmadı.Siyasi kimliğini hiçbir zaman saklamadı.Bütün imkansızlıklara rağmen susmadı, kendini satmadı.Dimdik onuruyla ayakta durdu.Özellikle Behzat Ç'den sonra iktidar tarafından hiç sevilmedi.O ise birasını alıp Gezi Parkı'na gitti.Ama oraya gittiğinde kimse Erdal Beşikçioğlu geldi demedi, Behzat Amirimiz geldi dedi.Bazı karakterler bazı oyuncuların ününü geçer.Ve oyuncu bilinmez belki ama can verdiği karakter bilinir.Mesela Kemal Sunal = İnek Şaban.İşte Erdal Beşikçioğlu öyle bir oynadı ki Behzat Amirimizi herkes ama herkes kendinden bir şeyleri buldu.Şimdide Tarık Hoca rolüyle tekrar oyunculuğunu konuşturuyor.Şunu da söylemeden geçemeyeceğim Erdal Beşikçioğlu'nun herhangi bir tiyatrosuna gitme imkanınız varsa gidin! Hangisi olduğu fark etmez ama Bir Delinin Hatıra Defteri'ne gitme imkanınız olursa sakın kaçırmayın.Tekrar görüşmek üzeri Amirim saygılar..

Cevap Yaz
0
0
mimax02 (Amatör) | 25 Ocak 2017, 07:57

ben bu adam nezaman baksam midem kalkıyor...bu nasıl bir tiptir anlamadım.

Cevap Yaz
6
0
ValarMorghuIis (Dublör) | 13 Kasım 2016, 14:03

"Sırıtma la" repliği unutulur mu amirim

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz