Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Münir Özkul

A Ay (1988) Fragman
Münir Özkul profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.8/ 10
1833 oy
2191 kullanıcının favorisi

Münir Özkul

Türkiye

15 Ağustos 1925

5 Ocak 2018

Münir Özkul Biyografisi

Mustafa Münir Özkul (1925-2018) sinema ve tiyatro sanatçısı. 60 yıllık sanat hayatında birçok efsanevi filmde rol alan Özkul, en çok Hababam Sınıfı serisindeki Mahmut Hoca rolüyle hatırlanmaktadır.

1925'te Bakırköy'de dünyaya gelen Özkul, sahneye çok küçük yaşlarda çıkmaya başladı. 1950'li yıllarla birlikte sinema perdesinde de yer almaya başlayan Özkul, kısa sürede Yeşilçam'ın en gözde oyuncuları arasına girer. Sinemadaki unutulmaz performansları ise çoğunlukla 1970'lerdeki sonraki babacan karakterli rolleriyle olmuştur. Sev Kardeşim, Yalancı Yarim'den sonra gelen Hababam Sınıfı'nın otoriter, aynı zamanda eğitim sevgisiyle dolu müdür yardımcısı Kel Mahmut rolü kendisiyle özdeşleşmiştir. Bizim Aile, Aile Şerefi, Neşeli Günler gibi kalabalık kadrolu filmlerde ise ailenin babası rolleriyle sinemaseverlerin hafızalarına kazınmıştır. Bu dönemde Tarık Buğra'nın eserinden uyarlanan televizyon dizisi İbiş'in Rüyası'nda İbiş'i canlandırmıştır.

1980'lerin başında Gırgıriye serisiyle kariyerine devam eden Özkul'un son önemli rolleri arasında Şener Şen'in başrolünde olduğu Milyarder ve o dönemlerin genç yönetmeni Reha Erdem'in ilk uzun metrajlı filmi A Ay'daki küçük rolü sayılabilir. 1990'lardan itibaren fazla sinema filmi ve dizide yer almayan Özkul'a 2003 yılında demans ve KOAH teşhisi konulduktan sonra evinden pek çıkmadan, sürekli gözetim altında hayatını sürdürdü. 5 Ocak 2018'de, İstanbul Beyoğlu'ndaki evinde hayatını kaybetti. Cenazesi, 7 Ocak Pazar günü Muhsin Ertuğrul Sahnesi'ndeki tören ve Teşvikiye Camii'ndeki cenaze namazının ardından Bakırköy Mezarlığı'na gömüldü.

Özkul, İsmail Dümbüllü'nün ünlü kavuğunu 1968'de Dümbüllü'den devralmış, daha sonra Ferhan Şensoy'a devretmiştir. 1998'de Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir.

4 kez evlenen Özkul ilk evliliğini Şadan Hanım'la, ikinci evliliğini tiyatro oyuncusu Suna Selen'le, üçüncü evliliğini Yaşar Hanım'la, dördüncü evliliğini ise 1986'da kendisinden 28 yaş küçük Umman Hanım'la yapmıştır. 1966 doğumlu kızı Güner Özkul da oyunculuk yapmaktadır. Ayrıca ilk evliliğinden doğan Hayriye adlı bir kızı daha vardır.

Devamı
Gizle

Popüler Yorumlar

sezerbey (Dublör) | 25 Şubat 2013, 14:55

Bak beyim size iki çift lafım var.

0
8
Ludwig (Dublör) | 29 Eylül 2013, 17:55

"bak beyim, sana iki çift lafım var. koskoca adamsın. paran var, pulun var, herseyin var. binlerce kişi calışıyor emrinde. yakışır mı sana ekmekle oynamak? yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu, karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak? ama nasıl yakışmasın! sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saadeti çok gören. anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor. ama ben boşuna konuşuyorum. sevgiyi tanımayan adama, sevgiyi öğretmeye çalışıyorum. hıh, sen, büyük patron, milyarder, fabrikalar sahibi saim bey! sen mi büyüksün? hayır, ben büyüğüm! ben, yaşar usta! sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç! gözümde pul kadar bile değerin yok. ama şunu iyi bil, ne oğluma ne de gelinime hiçbir şey yapamayacaksın. yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. çünkü biz birbirimizr parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. bizler birbirimizi seviyoruz. biz bir aileyiz. biz güzel bir aileyiz. bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun? dokunma artık aileme! dokunma çocuklarıma! dokunma oğluma! dokunma gelinime! eğer onların kılına zarar gelirse, ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben, yaşar usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni! anlıyor musun, vururum ve dönüp arkama bakmam bile!"

0
8

Tüm yorumlar (330)

Avatar
Göztepe (Amatör) | 29 Ocak 2019, 14:15

Türk tiyatro ve sinemanın büyük ustasıydı vefat ettiğinde yaşı çok ilerlemişti hangi rolü unutulabilirki Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz
0
0
ozgur062 (Dublör) | 14 Mayıs 2018, 19:36

Ne mutlu sınırları ve çağları aşanlara... Unutulmadın ve unutulmayacaksın büyük üstat Yaşar Usta,Mahmut Hoca...

Cevap Yaz
0
0
Tyler_Durden (Dublör) | 7 Ocak 2018, 14:10

Büyük Usta bugün toprağa veriliyor, Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun üstadın. Onun gibisi bir daha gelmez.

Cevap Yaz
0
0
faj (Figuran) | 6 Ocak 2018, 21:53

Devşirilmiş devirlerden kalma hesap tabağı artıkları hayat.
Hangi şapka alkışa kaldırılsa içinde ölü bir tavşan.
Ve çok eskilerden bir sahne gözünüzün önünde,
Münir Özkul affetmeden, nefretle terkediyor çocukluğunuzu...

Cevap Yaz
0
0
FORHAN (Jön) | 5 Ocak 2018, 22:39

Türk sinemasının ve tiyatrosunun büyük ustası , Allah rahmet etsin .

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz