Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Ethan Coen

Suburbicon (2017) Türkçe Altyazılı Fragman
Ethan Coen profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.5/ 10
150 oy
207 kullanıcının favorisi

Ethan Coen

ABD

21 Eylül 1957

Ethan Coen Biyografisi

Ethan Coen, 1957 doğumlu Amerikalı yönetmen ve senarist. Ağabeyi Joel Coen ile birlitke 'Coen Kardeşler' olarak yaptığı çalışmalarla hatırlanmaktadır.

Minnesota'nın bir banliyösü olan St. Louis Park'ta doğdu ve burada kardeşiyle birlikte büyüdü; babaları Edward Coen Minnesota Üniversitesi'nde ekonomi profesörü, anneleri Rena Coen ise St. Cloud Eyalet Üniversitesi'nde sanat tarihi profesörü idi.

Daha çocukken, Joel komşularının çimlerini biçerek kazandığı parayı biriktirerek bir 'Vivitar Super-8' kamera satın aldı ve Ethan'la beraber, TV'de izledikleri filmleri, komşu çocuklarını başrollerde oynatarak tekrar çekmeye başladılar. Her iki kardeş de, parlak öğrenciler için erken lisans eğitimi veren Great Barrington, Massachusetts'teki 'Simons Rock' kolejine gittiler. Simons Rock'tan mezun olduktan sonra Joel, dört yıl boyunca New York Üniversitesi'nde film programına devam etti ve tez olarak 'Soundings' adındaki 30 dakikalık kısa filmini çekti. Ethan ise, Princetown Üniversitesi'ne devam ederek 1979'da 'Wittgenstein'ın geç dönem felsefesine iki bakış' teziyle felsefe lisansı aldı.

New York Üniversitesi'ni bitirdikten sonra Joel, müzik kliplerinde ve filmlerde yapımcı asistanı olarak çalıştı. Film editörlüğü konusunda uzmanlaştığı sırada Sam Raimi ile tanıştı ve Raimi'nin çektiği 1981 yapımı 'The Evil Dead' filminde editör yardımcılığı yaptı.

Coen Kardeşler bugüne dek 'O Brother, Where Art Thou?', 'Raising Arizona', 'The Big Lebowski' gibi çok sayıda başarılı komedi filminin yanında 'Miller's Crossing', 'Blood Simple' gibi 'kara filmler' ve 'Fargo', 'The Man Who Wasn't There', 'Barton Fink' gibi drama ile komediyi iç içe geçiren filmlere de imzalarını atmışlardır.

Filmlerinin çoğunda Joel yönetmen, Ethan ise senarist olarak görünür. Kurgu ve sinematografininse Roderick Jaynes\'e ait olduğu yazar. Bu isim, Coen Kardeşlerin kullandığı bir takma addır. Bunun yanında beraber yazarak yönetmenliğini üstlendikleri, ya da ayrı ayrı çalıştıkları yapımlar da bulunmaktadır. Beraber çalıştıkları oyuncular, her ikisinin de aynı bakış açısı ve anlayışa sahip olduklarını, hatta herhangi birisine bir soruyla gittiklerinde aynı cevabı aldıklarını söylemişlerdir. Bu beraberliklerinden ötürü onlara film endüstrisinde 'İki Kafalı Yönetmen' de denmektedir.

1990'dan beri kurgucu Tricia Cooke ile evlidir ve Dusty ve Buster Jacob adlarında 2 çocuğu bulunmaktadır.

Devamı
Gizle

Tüm yorumlar (14)

Avatar
johnkramer3 (Artist) | 30 Ağustos 2018, 17:49

Woody Allen'la beraber en çok şişirilen kişilerdir bu coen kardeşler. Her filminde "Coen kardeşlerin diğer filmlerine göre çok sönük kalmış" yorumlarından bol bol bulabilirsiniz. Peki o sözde "diğer" olan filmleri harbiden merak ediyorum.

Cevap Yaz
0
1
sefagenc1992 (Amatör) | 25 Haziran 2016, 03:19

biraderi ile birlikte bu adamların yaptığı filmlerdeki sıcaklığı samimiyeti doğallığı başka hiçbir yönetmenin filmlerinde bulamıyorum

Cevap Yaz
0
0
BaXTeR09 (Figuran) | 21 Eylül 2015, 00:59

Joel ile birlikte çok sağlam filmlere imza atmış başarılı bir yönetmen.

Cevap Yaz
0
0
Stiks (Profesyonel) | 28 Şubat 2015, 02:05

Filmlerin çoğunda Joel’i yönetmen , Ethan’ı ise senarist olarak görüyoruz. Ama ayrıca ikisinin de yönetmenlik yaptığı filmler de mevcuttur. Bu beraberliklerinden ötürü sinema dünyasında “İki kafalı Yönetmen” olarak anılırlar.

Cevap Yaz
0
2
Coenlerinenkucugu (Figuran) | 30 Ağustos 2012, 20:12

Joel ile beraber benim için dünyanın en iyileri bütün filmlerini beğendiğim tek yönetmenler.

Cevap Yaz
1
1
Görüşleriniz