Olivia Newton-John

8,2 48 oy

Olivia Newton-John Biyografi

Olivia Newton-John, İngiltere doğumlu Avustralyalı müzisyen ve aktris. 1978 yapımı Grease filmindeki Sandy rolüyle ve Grammy ödüllü müzik performansları ile hatırlanmaktadır.

1948'de Cambridge'de doğan Newton-John'un babası Brinley Galli, annesi Irene Helene ise Yahudi kökenli bir Alman'dı. Dedesi Max Born ise, Nobel ödüllü bir fizikçidir. Ailesiyle birlikte 6 yaşında Avustralya'nın Melbourne kentine göç etti ve burada büyüdü. Çocuk yaşlardan itibaren müzikle ilgilendi, gruplar kurdu ve şarkı söyledi. 1971'de ilk solo albümü, If Not For You çıktı. 1974 Eurovision Şarkı Yarışması'nda doğduğu ülke olan Birleşik Krallık'ı "Long Live Love" adlı şarkıyla temsil etti ve dördüncü oldu.

O yıllarda sinemada çok aktif olmayan sanatçı 1978'de rol aldığı Broadway müzikali uyarlaması Grease ile büyük şöhret kazandı. John Travolta'yla birlikte başrolde yer aldığı, klasikleşmiş filmdeki Sandy rolüyle En İyi Kadın Oyuncu (Komedi-Müzikal) dalında Altın Küre adaylığı kazandı. Sonraki yıllarda başka sinema çalışmaları yapmaya, düzenli olarak albüm çıkarmaya ve konserler vermeye devam etti. 4 kez Grammy ödülü kazandı.

Amerikalı aktör Matt Lattanzi ile 1984'te evlenip 1995'te ayrılan sanatçının 1986 doğumlu kızı Chloe Lattanzi de oyuncu ve şarkıcılığı seçti. 2008'de ikinci evliliğini John Easterling ile gerçekleştirdi.

İş hayatında da şansını deneyen ve zaman zaman büyük başarılar elde eden Newton-John, Koala Blue ve Gaia Retreat & Spa gibi şirketlerin kurucuları arasında bulundu. 1992'de meme kanseri teşhisi konan Newton-John, daha sonra hastalığı yense de 2017'de kanserin metastaz yaptığı açıklandı.

Devamını Oku