Karl Malden

8,4 45 oy

Karl Malden Biyografi

Mladen George Sekulovich, sahne adıyla Karl Malden (1912-2009) Amerikalı aktör.. A Streetcar Named Desire, On the Waterfront, One-Eyed Jacks gibi sinema klasiklerinde rol almıştır.

Bosna'dan ABD'ye göç etmiş Sırp Petar Sekuloviç (1886–1975) ve Çek kökenli Minnie Sebera Sekulovich'in (1892-1995) çocuğu olarak Chicago'da doğdu. Babası çelik fabrikalarında çalışmış ve sütçülük yapmıştı, annesi ise terziydi. Indiana eyaletinin Gary şehrinde büyüdü. Burada Sırp Ortodoks tiyatro organizasyonlarında yer alarak oyunculukla tanıştı. Ayrıca lise yıllarında önemli bir basketbol oyuncusu olan Malden, Emerson Lisesi'ni bitirdikten sonra Arkansas Üniversitesi'nde basketbol bursuyla okuma planları yapıyordu. Ancak basketbol dışında bir sporda yer almak istememesi nedeniyle okula kabul edilmedi. Bu süreçte 3 yıl çelik fabrikalarında çalıştı. 22 yaşında Karl Malden adını kullanmaya başladı. Chicago'daki Goodman School'da oyunculuk eğitimini sürdürdü. Ardından New York'ta, Broadway'de sahnelere çıkma şansı yakaladı.

2. Dünya Savaşı sırasında orduda yer alan Malden, 1950'lerle birlikte yükselişe geçti. 1951'de Marlon Brando'nun da yıldızlaştığı Arzu Tramvayı (A Streetcar Named Desire) filmindeki Mitch rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar kazandı. On the Waterfront, Birdman of Alcatraz, How The West Was Won, Patton gibi çok sayıda kaydadeğer Hollywood filminde oynadı.

2009'da Los Angeles'ta vefat etti. Westwood Village Memorial Park Mezarlığı'na gömüldü. 1938'de evlendiği Mona Greenberg ile ölümüne dek, 70 yıldan uzun süre evli kalan Malden'ın Mila ve Carla adında 2 kızı bulunuyordu.

Devamını Oku