Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Zuhal Gencer Erkaya

Tamam Mıyız Fragman
Zuhal Gencer Erkaya profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.6/ 10
51 oy
26 kullanıcının favorisi

Zuhal Gencer Erkaya

Türkiye

13 Temmuz 1961

Zuhal Gencer Erkaya Biyografisi

Zuhal Gencer Erkaya, tiyatro, sinema ve dizi film oyuncusu. Özellikle Şaşıfelek Çıkmazı dizisindeki İnci karakteriyle tanınmaktadır.

1961'de İstanbul'da doğdu. Tiyatro Eğitim Stüdyosu'nda eğitim gördükten sonra,Taner Barlas ve bazı arkadaşlarıyla birlikte Taner Barlas Mim Tiyatrosu'nu kurdular. Taner Barlas Mim Tiyatrosu'nda 5 yıl çalıştı. Ardından Bakırköy Belediye Tiyatrosunun kuruluş aşamasında yer aldı ve 'Zilli Zarife' adlı oyunda rol aldı. Daha sonra Gülriz Sururi Tiyatrosu'da Yeditepe Oyuncuların'da ve Tiyatro Stüdyosu'nda oyuncu olarak çalıştı. 1997 Yılında Kocaeli Şehir Tiyatrosu'nun da kurucuları arasında yer aldı. Halen Kocaeli Şehir Tiyatrosu bünyesinde oyuncu olarak çalışmaktadır. Zuhal Gencer, 1982 yılından bu yana tiyatro, dizi ve film sahnelerinde rol alıyor. Oynadığı filmler arasında Kaç Para Kaç (1999) ve Bir Nefes Yeter (2017) de bulunmaktadır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (4)

Avatar
AyhanHulusi (Jön) | 21 Mayıs 2012, 23:52

Sarı Tebessüm, Sekizinci Saat, Uzak, Kabuslar Evi: Tanıdık Yabancı ve Ulak yükseliş basamaklarında oynadığı filmlerdi. Bu aşamada hem Nuri Bilge Ceylan hem de Çağan Irmak gibi üst düzey yönetmenlerle çalıştı. Üstelik çok farklı ve zor rollerin üstesinden geleceğini de kanıtladı. Ama birçok kişi bir aktristi dizilerle tanır ve bu noktada sanırım 1996 yılı dönüm noktasıydı Zuhal Abla için. Şaşıfelek Çıkmazı o yılki dizilerindendi ve oradaki İnci karakteri de en çok tanınma sebebi oldu. Tiyatro kökenini ihmal etmeyen ve Kocaeli Şehir Tiyatrolarının kurulumunda da rol üstlendi. Son dönemlerde Hanımın Çiftliğindeki gibi pek de alışmadığımız roller de görsek de halk tarafından tanınmanın bir yolu da bu. Öte yandan sağlam oyunculuğu ve her role bürünebilen yüzü ile ilerleyen zamanlarda karakter rollerinde yükselecek bir aktris kazandığımızın da göstergesi.

Cevap Yaz
0
1
cassini1905 (Jön) | 26 Eylül 2010, 21:11

Şaşıfelek Çıkmazında izlemiştim ilk olarak ve o günden beri takip ettiğim bir isim bence cidden başarılı bir oyuncu

Cevap Yaz
0
1
scarlettj (Efsane) | 6 Eylül 2010, 23:05

Oyunculuğunu  ilk tanıma fırsatını Şaşıfelek Çıkmazı dizisi ile elde ettim.Çok nahif karakterli ama bir o kadar da güçlü kadın karakterini başarıyla sergilemişti.Aradan geçen uzun yıllarda gerek tiyatro da gerekse de renkli camda başarı merdivenlerini çıktığını düşünüyor.Her tür rolün hakkından başarıyla gelen bir oyuncu...

Cevap Yaz
0
1
serverbedii (Figuran) | 8 Mayıs 2010, 12:31

Birkaç yıl öncesine kadar benim için dünyanın en güzel kadınıydı.. fakat Hanım Çiftlikte dizisinde görünce şoke oldum, o ne hal Zuhal?

Cevap Yaz
0
1
JKim (Profesyonel) | 12 Ağustos 2012, 00:41

en güzel kadın tercihin absürd geldi bana

1
0
Görüşleriniz