Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

William Shakespeare

Romeo ve Juliet
William Shakespeare profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.5/ 10
100 oy
114 kullanıcının favorisi

William Shakespeare

İngiltere

Bu bilgi mevcut değildir.

Biyografisi

23 Nisan 1564’te Stratford-Upon-Avon’da doğan Shakespeare’in yaşamı hakkında bildiklerimiz kilise, mahkeme ve tapu kayıtları gibi resmi belgelerle çağdaşlarının onun kişiliği ve eserleri hakkında yazdıklarına dayanır. Hali vakti yerinde bir esnaf olan, aynı zamanda yerel yönetimde sulh hakimliği ve belediye başkanlığı gibi önemli görevler üstlenen John Shakespeare’in üçüncü çocuğu ve en büyük oğludur. Babasının maddi durumu daha sonraki yıllarda bozulsa da Shakespeare’in diğer eşraf çocukları gibi ilkokuldan sonra eğitim dili Latince olan King’s New School adlı ortaöğretim okuluna devam ettiğine ve burada Roma edebiyatının klasikleriyle tanıştığına kesin gözle bakabiliriz. Üniversiteye gitmeyen Shakespeare’in Latincesinin düzeyini tam olarak bilemediğimizden kaynak olarak kullandığı bazı eserleri asıllarından mı, yoksa çevirilerinden mi okuduğu hakkında bir şey söyleyemiyoruz.

1582’de on sekiz yaşındayken kendisinden sekiz yaş büyük Anne Hathaway ile evlenen Shakespeare’in bu evlilikten beş çocuğu olmuş bu 5 cocuktan ıkızlerde var arada kızın adı judıth erkek hammlet. ancak oğlu Hammlet’i 1596’da kaybetmiştir. 1585 yılı ile 1590’ların başı arasındaki yaşamı hakkında elimizde güvenilir bilgi yok. Ancak Shakespeare’in bu yıllar içinde Londra’ya gelip aktör ve oyun yazarı olarak tiyatroculuk mesleğine başladığını ve kısa zamanda ün kazandığını biliyoruz. Londra’da yaşadığı yıllarda Stratford ve ailesiyle ilişkisini düzenli olarak sürdüren Shakespeare’in profesyonel yaşamı çok yoğun geçmiş. Soneleri (“Sonnets”), konularını klasik mitolojiden alan iki uzun öyküsel şiiri (“Venus and Adonis” ve “The Rape of Lucrece”) ve oyunlarıyla tanınan Shakespeare yazarlık ve aktörlüğün yanı sıra çalıştığı tiyatro kumpanyasının altı ortağından biriydi. Eline geçen paranın önemli bir kısmıyla emlak satın almış ve bu yatırımlar sayesinde 1610’da Stratford’a oldukça varlıklı bir kişi olarak dönmüştür.

İşleriyle ilgili olarak ara sıra Londra’ya gitse de yaşamının son dönemini Stratford’da geçiren Shakespeare 23 Nisan 1616’da ölmüştür.

William Shakespeare\'in yaşamı Önder Paker tarafından \'Şu Bizim Will\' adıyla oyunlaştırıldı. 2007 Mayısında Beykent Üniversitesi Oyunculuk Bölümü öğrencilerinin oynadığı Şu Bizim Will, Shakespeare\'in yaşamına ilginç bir bakış açısıyla yaklaşmaktadır. 1590\'larda tiyatrosunu yaşatmak için uğraşan, borç batağında kıvranan, büyük veba salgınıyla herşeyini kaybeden ünlü İngiliz yazar Shakespeare\'in, Kraliçe I.Elisabeth\'in sarayına davet edilmesiyle yaşamının gidişatı değişir.Sarayda oyunlarını oynama imkanı bulan Shakespeare, neden İngiliz kültürünün simgesi olarak kabul edilmeye başlanır? Klasik oyunlar ile yazarların yaşamlarını oyunlaştırmada usta bir yazar ve yönetmen olarak kabul edilen Önder Paker tarafından yazılan ve sahnelenen Şu Bizim Will (William Shakespeare\'in Yaşamı)adlı oyun, şairin oyunlarına da ilginç bir dramaturjiyle yaklaşmaktadır.

 

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
Player01 (Artist) | 21 Haziran 2011, 00:56

Kelimelerle anlatılamaz bir sanatçı! Hamlet, Macbeth, Otello gibi mükkemmel tiyatro oyunları yarattı! Tabiiki daha birçok eser mevbut ve hepside günümüzde bile oynanıyor ve okunuyor! Shakespeare unutulmaz!!

0
4
Tüm yorumlar (15)
Avatar
deckard (Artist) | 14 Eylül 2015, 23:12

Gelmiş geçmiş en büyük senaryo yazarı kesinlikle.Sinemayı bunun kadar (oyunlarının her türlü versiyonlarıyla) besleyen başka bir edebiyatçı yok.

Cevap Yaz
0
1
Ramanda (Figuran) | 4 Haziran 2015, 14:44

Yazdığı her oyun yaratıcı ve çok şey anlatıyor ayrıca kafiyeleriyle gerçekten hayran bırakan efsanedir kendisi.

Cevap Yaz
0
0
BlackTreacle (Dublör) | 28 Mayıs 2013, 22:57

23 Nisan doğumlu imiş.Kendi burcumdan yazarların yazılarını okumayı deneyeyim;zamanın ötesinden birşeyler kapmalıyım dedim,Shakespeare'i buldum.Haz duyuyorum onun yazdıklarını okurken.

Cevap Yaz
0
0
Player01 (Artist) | 21 Haziran 2011, 00:56

Kelimelerle anlatılamaz bir sanatçı! Hamlet, Macbeth, Otello gibi mükkemmel tiyatro oyunları yarattı! Tabiiki daha birçok eser mevbut ve hepside günümüzde bile oynanıyor ve okunuyor! Shakespeare unutulmaz!!

Cevap Yaz
0
4
berrin35 (Profesyonel) | 4 Mart 2011, 13:22

Sonnetleri olsun oyunları olsun cok begenerek okuyorum. Hamlet in analizini yapmıstım ing edebiyatı dersinde ve sadec Hamlet degil, Shakespeare nin analizini de yapmıs oldum.. O sonnetler, oyunlar o kadar  duygu yüklü ki.. Karavanlarda yasayan bi insan olmak, Shakespeare okumak.. Hep aynı yerlerde kalmaktan cok, farklı diyarlar tanımak..

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz