Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Alan Moore

V For Vendetta Fragmanı
Alan Moore profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.7/ 10
54 oy
34 kullanıcının favorisi

Alan Moore

İngiltere

18 Kasım 1953

Biyografisi

Alan Moore, 1953 Northampton, İngiltere doğumlu yazar ve çizgi roman yazarıdır.
1979 yılında İngiliz \'Sounds\' müzik dergisinde karikatür çizeri olarak çalışmaya başlayan Moore, zamanla çizim konusunda yeterince iyi olmadığını anlayarak yazarlığa yoğunlaştı. İngiltere\'nin meşhur \'2000AD\' dergisinde çeşitli karakterler yaratan Moore, özellikle \'Marvelman\' serisi ile ödüller toplamaya başladı.
DC firmasının

Katkıda Bulunduğu Son 6 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (4)

Avatar
HellBlazer91 (Artist) | 10 Ağustos 2013, 22:07

Harika bir çizgi roman yazarı zaten hollywood'da Moore'ın değerini bilyor ve çoğu çizgi romanını beyaz perdeye uyarladılar :D çizgi romanlarının altında yatan ince mesajlar harika bu özelliğini seviyorum ince düşünmezsen sıradan süperkahramanlar gibi geliyorlar ama kahramanlarının alt kimliğine inince verdiği mesajları alınca harika oluyor :) tek sevmediğim yönü en iyi kahramanlarını genelde çizgi romanının sonunda öldürüyor olması üzücü :(

Cevap Yaz
0
0
WHISPER (Artist) | 2 Aralık 2010, 17:40

Kesinlikle en değerli çizgi roman yazarlarından. Her çizgi romanında dünyanın bulunduğu siyasal durumu farklı yönleriyle ele alabiliyor ve göndermeleriyle de dikkat çekiyor. Tabi ki çizgi romanlarındaki ''kahramanlık'' ögeleri de bu göndermelerden nasibini alıyor. Bazen Moore kendi özgün karakterini yaratırken herkesin dilinden düşmeyen karakterlere de oldukça güzel yorumlar yapıyor. Fark ettiyseniz çizgi romandaki neredeyse hiçbir karakter ''saf ve temiz süper kahraman'' gibi klişe bir kalıba sığmıyor. Ayrıca çizgi roman deyip kestirip atmak da doğru olmaz. Mesela Watchmen, Hugo Ödülü’ne layık görülen tek grafik roman olmuş ve Time Dergisi’nin 2005 yılında hazırladığı, ‘1923’ten Bugüne En İyi 100 İngilizce Roman’ arasında da yer almıştı.

Cevap Yaz
0
0
TheDarknesS (Dublör) | 22 Nisan 2010, 22:54

Yıllardır çizgi roman okuyan ve Alan Moore'u eskiden beri bilen biri olarak diyebilirim ki; Moore'un yazdığı ve hit olmayan bir senaryo daha yok. Adam ne yazdıysa comics book olarak hep üst sıralarda olduğundan akabinde filmi de gelmiştir.

Cevap Yaz
0
0
EstebanPablo (Jön) | 28 Şubat 2009, 02:03

kim ne derse desin bence kesinlikle tüm zamanların en iyi çizgi roman yazarı yaxdığı çizgi romanlarda flashback i çok seviyor ki buda onların değerine değer katıyor v for harikaydı şiimdi ise watchmen nasıl olacak bence süper olacak gibi çünkü yazarı bir efsane bide üzüldümki bu değerli yazara ilk yorumu ben yapmaktayım

Cevap Yaz
0
0
elzemsera (Figuran) | 19 Nisan 2010, 16:35

evet haklısın çizgi roman dünyasının başarılı isimlerinden biri...

0
0
Görüşleriniz