Kelly McGillis

8,1 52 oy

Kelly McGillis Biyografi

Kelly Ann McGillis, Amerikalı aktris. 1986 yapımı Top Gun filmindeki Charlie rolüyle hatırlanmaktadır.

1957'de ev hanımı Virginia Joan Snell ve doktor Donald Manson McGillis'in kızı olarak Newport Beach, California'da doğdu. Pacific Conservatory of the Performing Arts'ta lise seviyesinde oyunculuk eğitimi aldı. Liseden sonra Juilliard School'da bu eğitimini sürdürdü, 1983'te buradan mezun oldu.

İlk sinema filminde yine o yıl oynadı. Reuben, Reuben'de başrolü Tom Conti ile paylaştı. 1985'te Witness filminde bu kez Harrison Ford'la başrolde yer aldı. En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Altın Küre ve BAFTA'ya aday gösterildi. 1986'da Tom Cruise ve Val Kilmer'la birlikte yıldızını parlatan Top Gun filminde uçuş eğitmeni Charlie Blackwood rolüyle 1980'lerin en değerli aktrisleri arasına girdi. 1988'de oynadığı Sanık (The Accused) filminde Jodie Foster'ın canlandırdığı tecavüze uğramış Sarah Tobias'ı mahkemede savunan avukat Kathryn Murphy rolündeydi.

1992'de The Babe filminde Babe Ruth'un eşi Claire'i canlandırdı. Arkasından gelen yıllarda sinemada ve televizyonda aralıklarla gözüktü. Eski popülaritesinden uzak kaldı.

1979'da Boyd Black'le ilk evliliğini yaptı, ama 1981'de boşandılar. 1989'da Fred Tillman'la evlendi. 2 çocuk dünyaya getirdiği bu evlilik, 2002'de boşanmayla sonuçlandı. Bu evliliklerinin ardından lezbiyen olduğunu açıklayan McGillis, Melanie Leis ile birliktelik yaşadı.

Devamını Oku