Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Elia Kazan

Rıhtımlar Üzerinde fragmanı
Elia Kazan profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.7/ 10
63 oy
59 kullanıcının favorisi

Elia Kazan

Türkiye

7 Eylül 1909

28 Eylül 2003

Biyografisi

Elia Kazan , tam adı Elia Kazancıoğlu (7 Eylül 1909 , Kayseri - 28 Eylül 2003 , New York ), Rum asıllı ABD 'li yönetmen ve yazar.Özellikle Tennessee Williams ve Arthur Miller 'ın oyunlarını sahneleyerek tiyatroda büyük başarı kazanmış, etkileyici filmleriyle sinema sanatının ustaları arasına girmiştir.

Dört yaşındayken ailesiyle birlikte ABD'ye göç etti. New York kenti 'nde ve New York eyaletindeki New Rochelle'de büyüdü. Massachusetts'te Williams College'a gitti ve yükseköğrenimini burada tamamladı. Yale Üniversitesi 'nde tiyatro öğrenimi gördü. 1932'de oyuncu olarak katıldığı New York kenti 'ndeki ünlü Group Theatre'da 1939'a değin etkinlik gösterdi.

Kazan ilk oyununu 1934'te New York kentinde sahneledi. 1940'larda yönettiği oyunlarla ülke çapında üne kavuştu ve Broadway'in en iyi yönetmenleri arasına girdi. 1947'de Cheryl Crawford ve Robert Lewis'le birlikte ünlü oyunculuk okulu Actors Studio'yu kurdu. Bir yıl sonra Lee Strasberg de bu gruba katıldı. Film yönetmeye 1944'te başladı. Filmleri çoğunlukla ilerici ve toplusal açıdan eleştirel temalar içermektedir. 1948 ve 1955'te Akademi Ödüllerinde iki kez en iyi yönetmen oscarını kazandı. 1960-64 arasında da New York kentindeki Lincoln Sahne Sanatları Merkezi Repertuar Tiyatrosu'nun yönetmenleri arasında yer aldı.

1952'de Amerika'ya Karşı Etkinlikler Komitesi'nce (HUAC) sorgulanan Kazan, buradaki ifadesinden ötürü ağır eleştirilere uğradı.Başta Rıhtımlar Üzerinde olmak üzere çeşitli yapıtlar bu kovuşturmadaki tutumuyla ilgili izler taşır. 1960'ların ortalarında tiyatrodan uzaklaşmaya başladı; sinemayı da ikinci plana bırakarak yazarlığa ağırlık verdi. 1999 yılında 71. Akademi Ödüllerinde Yaşam boyu Onur Ödülü'nü, HUAC sorgusu nedeniyle protestolar arasında aldı.

1970'lerden itibaren Türkiye'yi sık sık ziyaret eden Kazan, 1988'de 7. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde seçici kurul başkanlığı yaptı. Zülfü Livaneli'nin Sis filminde küçük bir rol aldı (1989).

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (6)
Avatar
FORHAN (Profesyonel) | 25 Kasım 2015, 23:05

Çok büyük ve başarılı bir yönetmen bence. Tek kusuru HUAC soruşturmasındaki tavrıdır.

Cevap Yaz
0
1
Stiks (Profesyonel) | 7 Aralık 2014, 05:40

“Sinema ve yazı, iki değişik anlatım yoludur. Benim özelliğim, uzun yıllar tiyatro ve sinema yapmış biri olarak yazmam... Sinema, tatil gibi birşeydir: Büyük bir kalabalığın ortasında, işi, sorumluluğu paylaşan, size yardım etmek isteyen bir alay insanla birliktesinizdir. Oysa yazmak, herşeyin sorumluluğunu tek başına sırtlanmak demektir. Yazmak, belki sinemadan da daha keyif verici, ama daha zor bir iş.” - Elia Kazan

Cevap Yaz
0
1
alp_turanongun (Figuran) | 20 Şubat 2012, 23:48

Üzerinde yaşadığımız topraklardan çıkmış usta bir yönetmen... Büyük sinemacı.

Cevap Yaz
0
3
hayrieker (Amatör) | 17 Ocak 2011, 22:23

Elia Kazan 2 oscarlı ve yaşam boyu onur ödülü sahibi efsane bir isimdir sinema tarihinin en önemli filmerine imza atmış olup james dean marlon brando antony queen gibi efsaneleri yaratmıştır. 1914 de henüz 4 yaşındayken bu topraklardan kaçıp biz türklerden canını kurtarmıs ve americada ciddi kariyer sahibi biri olmuştur amerikanın gururu türkiyenin büyük bir kaybıdır 1962 de yapmıs olduğu kayseri ziyareti sırasında ses dergisinde türkiyece benimsenmeye çalısılmıstır. biz türklerin doğmus olduğu yerle olmuş olduğu yer arasındaki farkı anlamamalı kendilerini avutmaktan başka bir saçmalık değildir ELİA KAZAN 4 yaşında türkiyeden itelenmiş 40 yaşında sahiplenilmeye çalışılmış ve bize laik olmayan bir isimdir türkiye cumhuriyetinin büyük bir kaybı amerikanın gururdur bü yüce şahsiyeti saygıyla anıyor ve elimizde olan 1-2 kişininde akıbetinin buna dönmemesini diliyoruz yaşamını burda sürseydi Yılmaz Güney den farklı olurmuydu oda merak konusu saygılar..

Cevap Yaz
0
1
actionboy35 (Jön) | 13 Ocak 2011, 20:51

Dünya sinema tarihinin gelmiş geçmiş en muhteşem yönetmenlerinden birisidir. Anadolu toprağından gelen bir Osmanlı çocuğudur. Yunan kökenli demedim bakın. Etnik konuları hiç ama hiç sevmem. Marlon Brando gibi sinema tarihinin en büyük aktörünü yaratmıştır. Neredeyse Marlon Brando'nun en önemli filmleri, Elia Kazan sayesinde yaratılmıştır. On The Waterfront, A Streetcar Named Desire, America-America gibi kültlerin yönetmeni olan bu sinema dehası, 2003 yılında hayata gözlerini yummuştur. Çok çok sonraları böyle birisi olduğunun farkına vardım. Demek ki bizim sinemamız, böyle insanlara önem vermiyor, saçma sapan yönetmen çıkarıp onların reklamını yapıyor. Yazık.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz