Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Lev Tolstoy

Anna Karanina fragmanı
Lev Tolstoy profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.5/ 10
45 oy
56 kullanıcının favorisi

Lev Tolstoy

Rusya

9 Eylül 1828

20 Kasım 1910

Biyografisi

Lev Nikolayeviç Tolstoy ;Büyük Rus yazarı Lev Nikolayeviç Tolstoy (Leo Tolstoy), 9 Eylül 1828’de Tula’da bulunan ailesine ait Yasyana Polyana Malikanesinde doğdu. İki yaşında annesini ve dokuz yaşında babasını kaybetti. Anne ve babasının olmaması sebebiyle eğitimini halaları üstlendi ve 1943 yılında Doğu dilleri okumak üzere Kazan Üniversitesi’ne gönderildi. Fakat uzun bir süre geçmeden buradaki eğitimini yarıda bıraktı ve Hukuk Fakültesi’ne geçti. Bu fakültedeki eğitimini de yarıda bıraktı ve 1847 yılında, doğduğu yer olan Yasyana Polyana’daki çiftliğine geri döndü. Aradan üç yıl geçtikten sonra, 1851’de Rus ordusuna yazıldı ve 1854-55 arası Kırım Savaşın’da topçu teğmeni olarak görev yaptı.1900’lerden itibaren bir yandan mülkiyet konusundaki radikal fikirleri nedeniyle ailesiyle arası açılırken, diğer yandan aydın Rus gençleri arasında giderek daha çok tanındı. Bu ikisi, derin bunalımını ve manevi yalnızlığını arttırdı. 7 Kasım 1910’da ailesini terk etmeye karar vererek yanına en küçük kızı ve doktoruyla yola çıktı. Ancak birkaç gün sonra Astapovo tren istasyonunda zatürreden ölmüş olarak bulundu.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (7)
Avatar
oguzhanpan (Figuran) | 11 Ekim 2015, 15:55

''İnsan ne ile yaşar'' küçüklüğümün müthiş kitabı halada öyle, ne ile yaşadığını söylemeyeyim okumayanlar için, gerçekten onsuz yaşanmaz ama :)

Cevap Yaz
0
0
raincangi (Artist) | 4 Ağustos 2011, 15:44

Çok harika bir üslubu var savaş ve barış romanında bunun gecerli oldugunu söyleyemem ama diğer eserlerinde benim için bu geçerli.Ben Anna Karenina romanını cok seviyorum işlediği konuyu ele alışı çok güzel.Dünya edebiyatında böylesine önemli bir insanı unutmamak lazım.

Cevap Yaz
0
0
iciminromani (Amatör) | 14 Aralık 2009, 17:40

bana okumayı ve de yazmayı sevdiren dünyaca ünlü yazarlardan salt bir tanesidir tolstoy. her dönemde okumak gerek onun kitaplarını.

Cevap Yaz
0
0
thinx-bell (Profesyonel) | 28 Eylül 2009, 17:45

böyle önemli yazarları unutanlar hemen kendini köprüden aşağı atsın öok duyarsısız sadece bu ayzarımız değil başka yazarlarda unutulmuş lütfen biraz dutyarlı olalım

Cevap Yaz
0
0
Meksikasiniri (Profesyonel) | 22 Mart 2009, 19:08

Tolstoy a kimse yorum yazmamış...Neyse benim rus edebiyatına olan düşkünlüğüme pek katkısı olduğunu söyleyemem kendisinin dünya klasiklerinde büyük bir yeri olan savaş ve barış çok sığ bir kitap,saçmasapan ilişkiler üzerine kurulmuş. Sonra Tolstoy un hayatına dair güzel bir kitap olan itiraflarım ı okudum işte o güzel bir kitaptır,kendisini bir insan nasıl böyle anlatabilirki diyorsunuz.Böyle cesursa hatalarını ortaya koyar.Tam bir arayış içine girer tolstoy ve neredeyse yıllarca evinden çıkmaz,kendini dini bir arayışa adar.Ve bu işin sonunda arkasında sadece rivayetler bırakır ki bu rivayetler müslüman olduğu üzerinedir,gerçek olması dileğiyle..

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz