Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Haluk Levent

Günce Fragman
Haluk Levent profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.4/ 10
45 oy
39 kullanıcının favorisi

Haluk Levent

Türkiye

26 Kasım 1968

Biyografisi

26 Kasım 1968 yılında Adana'da doğdu. İlk ve ortaokulu Sabancı İlk Öğretim Okulu'nda okudu. Ortaokul sıralarındaki taklit yeteneği onu tiyatro çalışmalarına yöneltti. Liseyi Adana Atatürk Lisesi'nde okudu. Haluk Levent'in tiyatro faaliyetleri lise yıllarında da devam etti.

Liseden sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği'ni kazandı, bir yıl okudu fakat devam etmedi. Sonra Ankara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı'nı kazandı ancak yine bir yıl devam etti. İkinci yılında Orta Doğu Üniversitesi Fizik Bölümü'nü kazandı yine devam etmedi. Bu kez Ankara Üniversitesi Muhasebe Bölümü'nü kazandı ancak ısrarla yine devam etmedi ve son olarak Bilkent Üniversitesi Dil Öğretim'e kaydını yaptırdı.

Bu arada ticaretle de uğraşan Haluk Levent işlerinin iyi gitmemesi üzerine İstanbul'a geldi. Özellikle Ortaköy'de barlarda çalışarak geçimini sağlamaya çalışan Haluk Levent 1992 yılının sonlarına doğru ilk albümü "Yollarda Bulurum Seni" yi Nokta Müzik''e yaptı ve o albüm 600,000 adet sattı. Bu albümle birlikte tanınan Haluk Levent sayısız hayır konserine çıktı. Buradan elde edilen gelirlerle yüzlerce insana dializ ve solunum makinesi aldı. 1989 yılında çekte tahrifat suçu işlediği gerekçesiyle 9 ay 15 gün cezaevinde yattı. Cezaevi günlerinde kendisini sevenlerin yalnız bırakmadığını söyleyen Haluk Levent cezaevi çıkışından sonra konserlerine devam etti.

Albümleri satış rekorları kıran Haluk Levent askere giderken "Yine Ayrılık" adlı albümünü çıkardı. Bu arada çevreci özellikleri ile de bilinen genç sanatçı destek amacıyla 11 saat sahnede şarkı söyleyerek kırılması güç bir rekoru elinde bulunduruyor.

Devamı
Gizle
Tüm yorumlar (16)
Avatar
egeedipkurt (Profesyonel) | 12 Kasım 2016, 09:25

elfida,aşkın mapushane,çemberimde gül oya,dağlar dağlar ve zifiri gibi efsane şarkıları var

Cevap Yaz
0
0
Tomhaardy (Profesyonel) | 2 Ağustos 2014, 23:09

Her şeyiyle dört dörtlük bir insan. Memleketlim adam gibi adam dedikleri işte budur. Efsanedir bana göre.

Cevap Yaz
0
0
BaRDaS (Profesyonel) | 19 Ağustos 2013, 23:22

Elfida şarkısıyla belleğime kazınmış cesur şarkıcılarımızdan.

Cevap Yaz
0
0
FbSinanSarp (Fenomen) | 7 Eylül 2010, 02:08

İzmire geldiğinde konserine gittiğim tek adam fazla bir söze gerek varmı

Cevap Yaz
0
1
thebestt (Profesyonel) | 6 Mart 2010, 01:07

Türk rock müziğin temellerini atmış başarılı sanatçı ....

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz