Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Ludwig Van Beethoven

Chaplin 2. Fragmanı
Ludwig Van Beethoven profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.9/ 10
34 oy
35 kullanıcının favorisi

Ludwig Van Beethoven

Almanya

16 Aralık 1770

26 Mart 1827

Biyografisi

Ludwig van Beethoven 1770 yılında Bonn’da mütevazı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İlk müzik öğretmeni babasıdır. Alkolik bir müzisyen olan babasının Beethooven’a piyano eğitiminde çok sert ve acımasız davrandığı bilinir. Mutsuz bir çocukluk geçiren Beethoven, küçük yaşlarda ailesinin geçimine katkıda bulunmak için kilisede piyano çalarak çalışmaya başlamıştır.

1792 yılında Viyana’ya giden Beethoven klasik müziğin ünlü bestecisi Joseph Haydn’ın yanında çalışmaya başladı. Joseph Haydn kısa sürede Beethoven’ın üstün yeteneğini fark etti ve her konuda ona destek oldu. Beethoven, başlarda besteci olarak değil piyanist olarak adını duyurdu. Daha sonra yaptığı bestelerle klasik müziğin 19. yüzyılın sonuna kadar yaşayan tüm müzisyenlerini etkiledi.

Beethoven’ın dokuz senfonisi, beş piyano konçertosu, bir keman konçertosu, bir piyano, keman ve çello için üçlü konçerto, otuz iki piyano sonatı ve birçok oda müziği eseri bulunmaktadır. Sadece bir opera, Fidelio, bestelemiştir. İlk senfonisini 1800 yılında yapmıştır. 3. senfonisini, Eroica olarak da bilinir, Napolyon’a Avrupa’ya demokrasi getirdiği için adamıştır. Ancak daha sonra Napolyon kendini İmparator ilan ettiğinde bu adamayı geri almıştır. 9. senfoni ise en çok bilinen ve bugün Avrupa Birliği marşı da olan en çarpıcı senfonisidir.

Beethoven çok titiz çalışan bir müzisyendi. Müziği, ifade gücü ve teknik olarak çok üst seviyedeydi. Beethoven, Haydn ve Mozart’tan devraldığı prensipleri geliştirdi, daha uzun besteler yazdı ve daha tutkulu, dramatik eserler oluşturdu. Özellikle Op. 109 piyano sonatıyla Klasik müziğin Romantik Dönemini başlatmıştır.

Yaşamı boyunca sağlık problemleri çeken Beethoven 1801’de işitme problemleri yaşamaya başlamış ve 1817’de tamamen sağır olmuştur. Bu dönemden sonra sağırlığı müzik yaşamını hiçbir şekilde etkilememiştir. Hatta hepimizin çok iyi bildiği 9. senfoniyi sağırlık döneminde bestelemiştir.

1827 yılında 56 yaşındayken dünyaca tanınan bir besteci olarak ölmüştür ve cenazesine otuz bine yakın insan katılmıştır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Tüm yorumlar (7)
Avatar
MinorityReport6 (Dublör) | 23 Mayıs 2015, 17:50

9.senfonisi yeter bu adamı tanımak için

Cevap Yaz
0
0
Jadore-janis-joplin1 (Dublör) | 11 Şubat 2011, 15:59

Moonlight Sonata;
Bir savas, bir yıkım, bir olum sonrasi nasil anlasilirsa geride kalanlarin anlamsizligi ve hayatin basitligi; oyle anlatiyor her seyi; tek tek, tane tane, yavas yavas...ilk notalar başladığında hayat ve çevredeki herkes yavaşlıyor sanki, gözlerinizi kapatmak ve piyanonun muhteşem sesi serin bi su damlası gibi içinize aksın istiyorsunuz. en ilginç olan da bunu yıllaaar yıllar önce sizi hiç tanımamış tanımayacak bambaşka yerlerde varolmuş bir adamın tek bir sözcük bile kullanmadan sadece notalarla yapması.yapılmış en güzel bestedir belki de, nice şairin nice yazarın kelimelerle anlatamadığının notalara dökülmüş halidir.

Cevap Yaz
0
2
moonlightsonata (Artist) | 30 Ağustos 2010, 23:35

heeey kimse yok muuu? kendimi ıssız bir adaya düşmüş gibi hissediyorum..abi kimse dinlemiyo mu bu adamı...?

Cevap Yaz
0
0
... (Amatör) | 10 Haziran 2011, 19:43

Hey, bende varım! Kesinlikle katılıyorum bu muhteşem müzik dehasını bu kadar kişi mi dinliyor? İyi gençlerimiz Justin Bieber dinlesin çok iyi yoldalar!

0
0
moonlightsonata (Artist) | 3 Eylül 2010, 23:08

iyi, ada ıssız olmaktan çıktı en azından:D yalnız omadığıma sevindim hem sen de johnny fanı çıktın ne güzel:) 9. senfonisi de güzel ama benim favorim moonlight adlı 14. senfonisi,defalarca hiç sıkılmadan dinleyebilirim..iyeni beethoven dinlemek isteyen olursa önce moonlightla başlasın derim

0
0
depp-sinemacii (Profesyonel) | 2 Eylül 2010, 16:10

Merhabaa. Ben varımm.:D:D Ve Beethoven'ı bayılarak dinlerim. Özellikle 9. senfonisi. Buraya yorum yazdığınıza göre sizde dinliyorsunuz. Sevindim tek değilimm :):) Daha bu gün fark ettim sanatçılar bölümünde beethoven gibi isimlerin olduğunu yoksa çok daha önceden yorum yazardım

0
0
SeriousIBB (Profesyonel) | 15 Temmuz 2010, 19:37

Muhteşem bir ego, mekanlara kendinden önce varan bir özgüven :P Copying beethoven, 9. senfoninin hikayesi ve Beethıven'ın hayat görüşü ile hayatının sonunu yansıtması açısından kaliteli bir film olmuş. İstanbulda kaliteli bi operası olsa da gitsek...

Cevap Yaz
0
0
mima (Profesyonel) | 15 Mart 2010, 17:15

Bir besteci düşünün, babasının zoruyla müziğe başlamış, Mozart' ın öğrencisi üstelik, ayrıca babasından yediği dayaklardan ötürü kulağı sağır olmuş, ve sağırken dünyanın en neşeli, en coşkulu, en canlı senfonisini bestelemiş. Dokuzuncu senfonisi bende böyle etkiler bırakıyor. Tamamen neşe, tamamen coşku, yaz tadında, birazda hırs ve alaycılık barındıran. Birde ilk sahnelendikten sonra dokuzuncu senfonisini şöyle dediği rivayet edilir, yukarıyı göstererek: "benim bir parçamı almış olmana rağmen hala senin yaptıklarını yapabiliyorum" bu kadarda egosu sağlamdır.Bence hayatın anlamını çözmeyi başarabilmiş tek insan..

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz