Mor Ve Ötesi

8,8 82 oy

Mor Ve Ötesi Biyografi

mor ve ötesi 1995 yılının Ocak ayında Kerem Kabadayı (davul), Harun Tekin (vokal/gitar), Derin Esmer (vokal/gitar) ve Alper Tekin (bas) tarafından kuruldu. Kendi bestelerinden oluşan ilk albümünü aynı yılın Ağustos ayında Stüdyo Spectrum\'da kaydeden grup, 1996\'nın ocak ayında çalışmaya son halini verdi ve Şehir, 1996 Haziran\'ında piyasaya çıktı. Grubun ilk video klibi \'Yalnız Şarkı\', farklı tarzıyla ilgi çekti.

1997 yılı grup adına önemli gelişmelere sahne oldu. İstanbul dışındaki ilk konserini ODTÜ\'de veren mor ve ötesi\'nde ilk eleman değişikliği de bu yıl gerçekleşti ve Burak Güven, Alper Tekin\'in yerine gruba dahil oldu. Şubat 1998\'den itibaren İstanbul’un kült mekanlarından Captain Hook\'ta düzenli olarak çalmaya başlayan mor ve ötesi, bir yandan da yeni albümünü hazırlıyordu. Ada Müzik Stüdyosu\'nda Volkan Gürkan\'la beraber kaydedilen Bırak Zaman Aksın\'ın ardından Derin Esmer gruptan ayrılırken, Kerem Özyeğen gruba katıldı. Albüm 1999\'un Mart ayında Ada Müzik tarafından yayımlandı.

1999 yılının Ağustos ayına gelindiğinde grup bir Bülent Ortaçgil bestesi olan \'Sen Varsın\' üzerinde çalışıyordu. O günlerde gelen 17 Ağustos depremi, grubu derinden etkiledi ve bir süre duraklattı.

2000 yılının başlarında mor ve ötesi ülke çapındaki nükleer enerji karşıtı kampanyaya çeşitli konser ve aktivitelerle destek verdi. Temmuz ayında grubun \'Sen Varsın\' ile katıldığı Şarkılar Bir Oyundur adlı Bülent Ortaçgil\'e saygı albümü yayımlandı. mor ve ötesi üçüncü albümünün kayıtlarına girmeden önceki en önemli performansını 9 Aralık\'ta İstanbul\'da Placebo\'nun ön grubu olarak gerçekleştirdi. Aynı ay içinde, üçüncü albüm Gül Kendine\'nin kayıtları, yine Volkan Gürkan prodüktörlüğünde Ada Müzik stüdyosunda başladı ve albüm bir sene sonra piyasaya çıktı.

2002\'nin Nisan ayında mor ve ötesi İzmir, Denizli, Bursa, Adana, Antalya ve Antakya\'yı kapsayan ilk Türkiye turnesine çıktı. 2 Temmuz 2002 akşamı İstanbul\'da yapılan H2000 festivalinde mor ve ötesi o döneme kadarki en başarılı konserlerinden birini verdi. Çeşitli basın ve yayın organlarınca görsel-işitsel yapısı büyük övgü alan bu performansa yaklaşık beş bin kişi tanıklık etti.

2003 yılında mor ve ötesi’nin bestelediği, Aylin Aslım, Athena, Bülent Ortaçgil, Feridun Düzağaç, Koray Candemir, Nejat Yavaşoğulları ve Vega ile birlikte seslendirdiği \'Savaşa Hiç Gerek Yok\' adlı şarkı, savaş karşıtı hareketin marşlarından biri oldu ve 1 Mart 2003 günü Ankara\'da yüz bin kişiyle birlikte söylendi.

2003 Mayıs\'ında mor ve ötesi Yaz isimli bir single çıkardı. Bu yayımda yer alan Şehrazat bestesi \'Yaz Yaz Yaz\' şarkısının damgasını vurduğu yaz aylarında grup on yedi kenti kapsayan bir turne gerçekleştirdi. Sonbaharla birlikte dördüncü albüm çalışmalarına hız veren mor ve ötesi, bir yandan da Çağan Irmak\'ın Mustafa Hakkında Herşey filminin müziklerini hazırladı.

Ocak 2004\'te Dünya Yalan Söylüyor için Tarkan Gözübüyük prodüktörlüğünde stüdyoya girildi ve albüm nisan ayı sonunda yayımlandı. İlk single \'Cambaz\' radyo ve televizyonlarda büyük ses getirirken, bugüne kadar Türk rock sahnesinde emsali gorülmemiş bir başarının habercisi oluyordu. Fikret Kızılok\'un \'Sevda Çiçeği\' adlı şarkısına grubun getirdiği yorum albümün başarısını perçinlerken, Mustafa Hakkında Herşey filminde de yer alan, albümdeki üçüncü single olan \'Bir Derdim Var\', Antalya Altın Portakal Film Festivali\'nde \'En İyi Film Şarkısı\' seçilerek Altın Portakal ödülünü aldı ve hem dinleyiciler hem de müzik otoriteleri tarafından yılın şarkısı olarak değerlendirildi. Çeyrek milyonluk bir satış yakalayan Dünya Yalan Söylüyor, yayımlanışından iki buçuk yıl sonra Blue Jean dergisi tarafından \'Tüm Zamanların En İyi Türkçe Rock Albümü\', Billboard dergisi tarafından da \'Son On Yılın En İyi İkinci Türkçe Rock Albümü\' seçilecekti. Bu başarıyı, oldukça yoğun ve kapsamlı bir konser ve turne trafiğiyle destekleyen grup, müziğini yurt çapında büyük kitlelerle paylaşma şansı buldu.

Fırtına gibi geçen 2005 yılı sonlarında beşinci albümünün provaları için stüdyoya kapanan grup, şubat-nisan ayları arasında kayıt ve miksleri tamamlayıp, prodüktörlüğünü yine Tarkan Gözübüyük\'ün üstlendiği, miksleri Chris Sheldon tarafından Londra\'da Assault

Devamını Oku