Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Hüseyin Baradan

Hüseyin Baradan profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.4/ 10
24 oy
5 kullanıcının favorisi

Hüseyin Baradan

Türkiye

Bu bilgi mevcut değildir.

30 Haziran 2004

Biyografisi

\'En iyi kötü kalpli adam\' olarak tanınan Hüseyin Baradan; oğlunun ifadesine göre 450 filmde, kendisinin bir röportajında yaptığı açıklamasına göre de 467 filmde oynamış bir sanatçıdır.

Gazetecilik ve foto muhabirliği ile başlayan çalışma hayatında, Demokrat İzmir, Hürriyet, Ege Ekspres gazetelerinde çalıştı. İzmir\'de bir lokantada otururken, tesadüfen sinemeya başlayan (1950) Hüseyin Baradan, sinemada bazen \'kötü adam\', bazen \'arkadaş canlısı, sevimli dost\' karakterlerini başarı ile canlandırmış bir sanatçıdır. 1970\'lerde yükselen seks filmleri furyasına uymayı benimsemeyen Baradan; eski mesleği foto muhabirliğine döndü. Bir süre de halkla ilişkiler alanında çalıştı. Ulusal Radyo Televizyon\'un İzmir temsilciliğini yaptı. Ege-Koop basın ve halkla ilişkiler anışmanlığı yaparken, sıgara yüzünden hastalanarak, 72 yaşında öldü.

Uzun süre sanat hayatına sinema filmleriyle devam eden Baradan, yazdığı kitapta, bir dönem Lütfi Kopan ile Karakediler isimli bir ikili oluşturarak tiyatro yaptıklarını da anlatır.

Birçok ödül ve sürekli basın kartı sahibi olan Hüseyin Baradan, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Foto Muhabirleri Derneği üyesiydi.

Eşini kaybettikten sonra (2000) sağlık konusunda gençliğin bilinçlenmesi için de etkinlikler gösteren sanatçı; bir hastanenin onarımı için başlatılan kampanyaya da büyük destek vermişti.

Hüseyin Baradan, röportajında içinde ukde kalan fotoğrafçılık anısı olarak şunları söylemektedir: \'Kaçan balık büyük olur\' derler ya, çektiklerimi değil de çekemediğim bir fotoğrafı hatırladıkça üzülürüm. Rahmetli İnönü\'yü Uşak Mitingi\'nde taşlamışlardı. Demokrat Partililer, biz basın mensuplarını da dövüp makinalarımızı kırdıkları için gözümüzün önünde gerçekleşen bu olayları çekememiştik. Canımızı ucuz kurtarmıştık ama ah o fotoğrafları çekebilseydim..\'

1965 yılında ilk kez başrol oynadığı Hüseyin Baradan-Çekilin Aradan filminin adı yıllarca sinemaseverlerin diline dolanmış adeta bir özdeyiş gibi her yerde söylenir olmuştu. Hüseyin Baradan sanat yaşantısından arda kalan anılarını 1988 yılında kitap haline de getirdi. Bu Gözler Neler Gördü adlı anı kitabı Ege-Koop yayınlarından çıkmıştı.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (2)

Avatar
FbSinanSarp (Fenomen) | 21 Mayıs 2011, 11:48

Öncelikle bir Yeşilçam aşığı olarak Hüseyin Baradan ağabeyimize nasıl yorum yazmamışım buda benim adıma üzücü bir olay genellikle kötü rollerde karşımıza çıktığı söylenirm ama bence bu bilgi yanlıştır benim ustayı kötü rolde izlediğim aklımda kalan tek rolü Köroğlu filmindeki Cidalı rolü idi bunun dışında Bizim Kız isimli duygusal filmde Gülşen Bubikoğlunu yetiştiren mahalle sakinlerinden biri idi yine benim izlediğim başrollerini Sadri Alışık ve Mine Mutlu'nun paylaştığı Ağlama Değmez Hayat filminde Sadri ustanın can dostu olarak çıktı karşımıza yine izlediğim Ayşecik Yuvanın Bekçileri filminde Ayhan Işık ustanın yardımcılarından biri idi aslında bir çok filmini izlememe rağmen aklımda kalan bunlar yani sonuç olarak iyi rollerde de bol bol oynamış yeşilçam emekçisi bir ağabeyimiz Allah Gani Gani Rahmet Eğlesin

Cevap Yaz
0
0
babacanni (Artist) | 11 Şubat 2009, 11:10

hüseyin baradan ı hep muhbir, adam satan, kötü, katil, kalleş rolleriyle tanıdık.. görevini yapmış bir sinema emekçisidir..

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz