Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Robert Mitchum

Korku Burnu
Robert Mitchum profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.2/ 10
42 oy
36 kullanıcının favorisi

Robert Mitchum

ABD

6 Ağustos 1917

1 Temmuz 1997

Biyografisi

Robert Charles Durman Mitchum (1917-1997) Amerikalı aktör. Hollywood'un altın çağının önemli aktörlerindendir. Film noir türünün aranan isimlerindendi.

Bridgeport, Connecticut'ta doğan Mitchum, henüz 2 yaşında demiryolu işçisi babası James Thomas Mitchum'u bir iş kazası sonucu kaybetti. Annesi Ann Harriet kısa süre sonra bir teğmenle tekrar evlendi. Henüz küçükken yaptığı yaramazlıklar ve kavgalar nedeniyle 12 yaşındayken dedesinin yanına gönderilmiş, kısa süre sonra da okuldan uzaklaştırılmıştı. Annesinin yanından ayrılarak Amerika\'yı gezmeye başlayam sanatçı, çeşitli işlerde çalıştı. Başını derde sokmayı sürdürerek cezaevine girip çıktı. Evine geri döndüğü zaman fırtınalı yaşamı sakinleşmeye başlamştı.

Los Angeles'a taşındıktan sonra önce yerel bir tiyatro grubunda çalışmaya başladı, daha sonra B sınıfı filmlerde roller buldu. 2. Dünya Savaşı sırasında Amerikan Ordusu'na katıldı. Savaştan sonra film noir'larda oynamaya başladı. Karanlık karakterleri yansıtmadaki başarısı onu aranan bir isim haline getirdi. 1957 yılında müzikte şansını denedi, 2 albüm çıkardı. 1962'de Korku Burnu filminde tecavüzcü Max Cady rolünü aldı. 70'li ve 80'li yıllarda ekranda daha az görünmeye başladı. 1991'de Martin Scorsese'nin Cape Fear remake'inde yine rol aldı. Oynadığı son filmlerden biri Jim Jarmusch'un 1995 yapımı Dead Man filmiydi.

Mitchum 1997'de Santa Barbara'da hayatını kaybetti. Çok uzun yıllar boyunca sigara kullanan Mitchum, akciğer kanserine yenildi. Cenazesi yakıldı ve külleri denize savruldu.

1940'ta evlendiği Dorothy Spence Mitchum ile ölümüne dek evli kalan Robert Mitchum'ın James, Christopher ve Trina adında üç çocuğu bulunuyordu. Ayrıca torunları Bentley ve Carrie Mitchum ile torun çocukları Cappy Van Dien ve Grace Van Dien de oyunculuk yapmışlardır. Robert Mitchum, ömrü boyunca koyu bir Cumhuriyetçi olarak bilinmiş ve Amerika'nın soğuk savaş politikalarını desteklemiştir.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (11)

Avatar
deckard (Artist) | 26 Mart 2016, 16:00

Hollywood'un altın çağının önemli aktörlerinden olan usta.Kara filmlerde ve özellikle karanlık tekinsiz karakterleri oynadığı filmlerde çok başarılı.Korku Burnu filminde Max Cady ve Avcının Gecesi filminde oynadığı piskopat vaiz Harry Powell karakterlerindeki performansları eşsizdir.

Cevap Yaz
0
0
Filmettin (Profesyonel) | 5 Haziran 2015, 01:10

Sinema'nın unutulmaz yüzü, Tam bir Efsane Yıldız, Her filmi beğenerek izlenir.

Cevap Yaz
0
0
egeedipkurt (Profesyonel) | 24 Temmuz 2014, 15:39

yakuza filmindeki oyunculuğu çok iyiydi

Cevap Yaz
0
0
egeedipkurt (Profesyonel) | 24 Temmuz 2014, 15:39

1954 te simone silva nın memelerini elleyip foto çekilmiş her erkek ister bu düşünceyi

Cevap Yaz
0
0
tucobenedicto (Artist) | 21 Aralık 2013, 06:10

western filmlerinin en büyük ustalarından birisidir hiç kuşku yok ki robert mitchum..asaleti,endamı,kişiliği,efendiliği ile asrın en önemli oyuncularından birisi olmasının yanı sıra tam bir karakter oyuncusudur ayrıca.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz