Robert Mitchum

8,2 43 oy

Robert Mitchum Biyografi

Robert Charles Durman Mitchum (1917-1997) Amerikalı aktör. Hollywood'un altın çağının önemli aktörlerindendir. Film noir türünün aranan isimlerindendi.

Bridgeport, Connecticut'ta doğan Mitchum, henüz 2 yaşında demiryolu işçisi babası James Thomas Mitchum'u bir iş kazası sonucu kaybetti. Annesi Ann Harriet kısa süre sonra bir teğmenle tekrar evlendi. Henüz küçükken yaptığı yaramazlıklar ve kavgalar nedeniyle 12 yaşındayken dedesinin yanına gönderilmiş, kısa süre sonra da okuldan uzaklaştırılmıştı. Annesinin yanından ayrılarak Amerika\'yı gezmeye başlayam sanatçı, çeşitli işlerde çalıştı. Başını derde sokmayı sürdürerek cezaevine girip çıktı. Evine geri döndüğü zaman fırtınalı yaşamı sakinleşmeye başlamştı.

Los Angeles'a taşındıktan sonra önce yerel bir tiyatro grubunda çalışmaya başladı, daha sonra B sınıfı filmlerde roller buldu. 2. Dünya Savaşı sırasında Amerikan Ordusu'na katıldı. Savaştan sonra film noir'larda oynamaya başladı. Karanlık karakterleri yansıtmadaki başarısı onu aranan bir isim haline getirdi. 1957 yılında müzikte şansını denedi, 2 albüm çıkardı. 1962'de Korku Burnu filminde tecavüzcü Max Cady rolünü aldı. 70'li ve 80'li yıllarda ekranda daha az görünmeye başladı. 1991'de Martin Scorsese'nin Cape Fear remake'inde yine rol aldı. Oynadığı son filmlerden biri Jim Jarmusch'un 1995 yapımı Dead Man filmiydi.

Mitchum 1997'de Santa Barbara'da hayatını kaybetti. Çok uzun yıllar boyunca sigara kullanan Mitchum, akciğer kanserine yenildi. Cenazesi yakıldı ve külleri denize savruldu.

1940'ta evlendiği Dorothy Spence Mitchum ile ölümüne dek evli kalan Robert Mitchum'ın James, Christopher ve Trina adında üç çocuğu bulunuyordu. Ayrıca torunları Bentley ve Carrie Mitchum ile torun çocukları Cappy Van Dien ve Grace Van Dien de oyunculuk yapmışlardır. Robert Mitchum, ömrü boyunca koyu bir Cumhuriyetçi olarak bilinmiş ve Amerika'nın soğuk savaş politikalarını desteklemiştir.

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!