Ömer Dönmez

8,0 72 oy

Ömer Dönmez Biyografi

Ömer Dönmez, bilinen adıyla Ömercik, sinema oyuncusu. 1960'lı ve 70'li yıllarda çocuk yıldız olarak filmlerde boy göstermiştir.

1959'da Adapazarı'nda doğdu. Dedesi ve babası, şekerleme üretim ve satışıyla ilgileniyordu. 4 yaşındayken eniştesi Hamdi Değirmencioğlu'nun İstanbul'daki Ses Dergisi Çocuk Yıldızlar Yarışması'na sokması ve ikinci olmasıyla ünlendi. İstanbul'a, teyzesinin yanına yerleşti ve Zeynep Değirmencioğlu ile çok yakın bir şekilde büyüdü. O yıllarda yoğun şekilde filmlerde oynadı, Türkan Şoray'la, Cüneyt Arkın'la, Ayhan Işık'la birlikte çalışma fırsatı buldu. 1970'lerde kuzeni Zeynep Değirmencioğlu ile Pamuk Prenses ve 7 Cüceler, Ayşecik ve Ömercik, Hayat Sevince Güzel, Özleyiş ve Yuvanın Bekçileri gibi filmlerde birlikte rol aldı. Maçka İlkokulu'nda ve Marmara Koleji'nde okudu. İlkokul yıllarında ailesi Adapazarı'ndan İstanbul'a taşındı ve Ömercik'in kazandığı paralarla alınan taksileri babası çalıştırmaya başladı. Yuvana Dön Baba, Artık Sevmeyeceğim ve Tatlı Günler gibi filmlerde yer aldı. Ancak gençlik yıllarında yaşadığı talihsiz kaza sonrası sol gözünü kaybedince sinemadan uzaklaşır.

Başka bir akrabasının yanında, Kapalıçarşı'daki bir dükkanda konfeksiyon işinde çalıştığı, ancak bu kez motosiklet kazası geçirip 1.5 yıl yatmak zorunda kalması, işten ayrılmasına neden olur. Sonraki yıllarda Avşa adasında büfe işletmeciliği gibi farklı işlerde çalıştı, ancak oyunculuğa geri dönmedi.

Ömer Dönmez, Zeynep Değirmencioğlu'nun emlak ofisinde çalışmaya devam etmektedir.

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!