Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Mecid Mecidi

The Song Of Sparrows Fragman
Mecid Mecidi profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.0/ 10
119 oy
182 kullanıcının favorisi

Mecid Mecidi

İran

17 Nisan 1959

Majid Majidi 

Biyografisi

Mecid Mecidi, İranlı yönetmen.

1959’da Tahran’da doğdu. Dramatik Sanatlar Akademisi’ndeki öğrenimini bitirmeden önce amatör yapımlarda rol almaya başlayan Mecidi 1980’li yıllarda kendine ait kısa filmler ve belgeseller yapmaya başladı. 1992’de ilk uzun metrajlı filmini yöneten Mecid Mecidi ülkenin en iyi bilinen yönetmenlerinden biri haline geldi. Mecidi’nin filmi Cennetin Çocukları 1997 yılında Akademi Ödüllerinde aday gösterildi. Mecidi’nin övgüyle karşılanan diğer filmleri arasında San Sebastian Jüri Ödülü sahibi The Father (1996) ve Montreal Dünya Büyük Ödülü sahibi Cennetin Rengi ve Baran da yer almaktadır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
TheLegendKiller (Dublör) | 30 Ağustos 2013, 00:40

Onun filmlerinde ağlamazsınız. Sulu gözlü bir insan olmama rağmen ben ağlamadım çünkü. Ama ağlamaktan beter ediyor insanı bu adam. Ağlatıp dertten, sıkıntıdan kurtarmıyor sizi, acı çekin istiyor. Filmin başından sonuna kadar vuruyor, vuruyor, vuruyor... Hiç bitmeyecek sanıyorsunuz. Kalbiniz harbi harbi sıkışıyor. Filmleri çok samimidir. Oyuncular bildiğin gerçek kişilerdir. abartıya kaçmaz. ağlak bir yönetmen değildir. Vurguları gözünüze gözünüze sokmaz. basit sandığınız bir sahne filmlerinin bütün amacı olabilir ahtta. bir bakış mesela, bir çift gözden dökülen yaşlar mesela ya da bir iki cümle... bazı filmlerini de imgesel olarak bitirir. düşünün ister çünkü, filmin bitmemesini ister. balıklar mesela. bahçedeki havuzda yüzen süs balıkları... bana anlattığı şeyle sana anlattığı şey aynı olamayacağından, anlatmıyorum bana ne anlattığını. ya da anlatamayıp olayın içinden çıkıyorum. basit mevzular değil çünkü. filmlerinin sonu yoktur. size bir kare gösterir ve ''benden bu kadar!'' deyip filmi size bırakır, kendisi çeker gider. tek kelime ile özetlersek, efsanedir!

0
15
Arirang (Figuran) | 8 Kasım 2012, 21:12

İnsanlığı hemen hemen tam anlamıyla çözmüş bir yönetmen. Kişilerin psikollojisini ve hangi durumlarda hangi davranışı sergileyeceğini çok iyi biliyor. Gözlerimize pembe gözlük takmaktansa tüm çıplaklığıyla gösteriyor her şeyi. çok başarılı..

0
11
Tüm yorumlar (27)
Avatar
MaHi (Jön) | 17 Kasım 2015, 23:22

Sanatina hayran kalmamak mümkün değil.çektiği filmlerin bir çoğunu izledim.hepsini de çok beğendim. Özellikle cennetin renginin benim için ayri bir yeri vardir.

Cevap Yaz
0
2
oktay_kucukemiroglu (Amatör) | 5 Aralık 2013, 22:44

66 Yasinda emekli bir ogretmen olarak yine emekli ogretmen esimle birlikte tum filmlerini izledigimiz yonetmenin onunde ancak sapka cikartabiliriz.Insanlarin davranislari,iyi, kotu ancak bu kadar gercekci yansitilabilir.O kadar zorlu yasam kosullarinin icinde bile insana sicacik iliskilerle umut veren,yasama sevinci yaratan bir anlatima ne denilebilir ki...

Cevap Yaz
0
3
MekSa88 (Profesyonel) | 23 Kasım 2013, 05:31

Bu adamın filmlerini izleyince yaşasın bağımsız sinema diye haykırmak istiyorum. İstisnasız bütün filmleri mi izlenebilir ve güzel olur bir yönetmenin..
Filmleri gerçek hayattan kopuk olmayan samimi yapımlardır. İyilik güzellik ve erdem gibi insancıl şeyleri, pollyannacılık gibi abartmaz ve tam kıvamında verir. Onun filmlerinde çok replik göremezsiniz ama size bir sahne gösterir, saatlerce ifade edemeyeceğiniz bir hal ve duygu bırakır.

Cevap Yaz
0
4
TheLegendKiller (Dublör) | 30 Ağustos 2013, 00:40

Onun filmlerinde ağlamazsınız. Sulu gözlü bir insan olmama rağmen ben ağlamadım çünkü. Ama ağlamaktan beter ediyor insanı bu adam. Ağlatıp dertten, sıkıntıdan kurtarmıyor sizi, acı çekin istiyor. Filmin başından sonuna kadar vuruyor, vuruyor, vuruyor... Hiç bitmeyecek sanıyorsunuz. Kalbiniz harbi harbi sıkışıyor.
Filmleri çok samimidir. Oyuncular bildiğin gerçek kişilerdir. abartıya kaçmaz. ağlak bir yönetmen değildir. Vurguları gözünüze gözünüze sokmaz. basit sandığınız bir sahne filmlerinin bütün amacı olabilir ahtta. bir bakış mesela, bir çift gözden dökülen yaşlar mesela ya da bir iki cümle... bazı filmlerini de imgesel olarak bitirir. düşünün ister çünkü, filmin bitmemesini ister. balıklar mesela. bahçedeki havuzda yüzen süs balıkları... bana anlattığı şeyle sana anlattığı şey aynı olamayacağından, anlatmıyorum bana ne anlattığını. ya da anlatamayıp olayın içinden çıkıyorum. basit mevzular değil çünkü.
filmlerinin sonu yoktur. size bir kare gösterir ve ''benden bu kadar!'' deyip filmi size bırakır, kendisi çeker gider.
tek kelime ile özetlersek, efsanedir!

Cevap Yaz
0
15
BeSTFRiEND (Dublör) | 22 Kasım 2013, 21:05

Muhteşem bir yorum daha.. tebrikler TheLegendKiller..

0
0
aamir (Amatör) | 19 Haziran 2013, 18:27

beni İran filmleriyle tanıştıran, basit konulu mükemmel filmleri işleyen adam.

Cevap Yaz
0
5
Görüşleriniz