Boğaziçi Film Festivali’ne 39 Ülkeden 107 Film Geliyor

06.11.2017 18:55
Boğaziçi Film Festivali’ne 39 Ülkeden 107 Film Geliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle 17 - 26 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’ne geri sayım başladı. 

Festivalin basın toplantısı bugün İstanbul The Marmara Pera’da yapıldı. Festival Başkanı Ogün Şanlıer, etkinlikler boyunca Brezilya’dan Hindistan’a, İran’dan Kırgızistan’a 39 ülkeden toplam 107 filmin gösterileceğini söyledi. 

Şanlıer, festivalin ulusal ve uluslararası yarışması, yerli sinemacılara özel sunduğu Bosphorus Film Lab desteği ve Béla Tarr, Aida Begic, Bobby Roth, Mecid Mecidi gibi ünlü konuklarıyla Kasım ayının en çok konuşulacak etkinliklerinden biri olacağını ifade etti. 

Amaçlarının Türkiye sinemasında filmlerin gelişmesine katkı sağlamak, genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine maddi-manevi destek oluşturmak olduğunu vurgulayan Festival Başkanı, “Festival henüz genç olmasına rağmen ülkemizde sinema alanında gerçekleştirilen ulusal ve uluslararası etkinliklerin en önemlilerinden birisi olma yönünde sağlam ve emin adımlarla yürümeye devam ediyor” dedi. 

Festivalin yeni bölümü ‘Uzun Yürüyüş’ hakkında bilgi veren Ogün Şanlıer, “Bu bölümde, 21. yüzyılın en önemli sorunu haline gelen mülteci sorununu sinemada etkileyici bir dille anlatan 8 film gösterilecek” diye konuştu.