Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Béla Tarr

A Torinoi Lo
Béla Tarr profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.1/ 10
24 oy
28 kullanıcının favorisi

Béla Tarr

Macaristan

21 Temmuz 1955

Biyografisi

Macaristan’ın Pecs kentinde doğdu. 16 yaşındayken amatör filmler yapmaya başladı. 1981’de film yönetmeni olarak Budapeşte Tiyatro ve Sinema Akademisi’nden mezun oldu. 1979-80’de genç sinemacılara destek
veren Bela Balasz Stüdyosu’nun önde gelen üyelerinden biriydi, 1981’den
1985’e kadar da Studio Tarsulas’ın sanat etkinliklerini yönetti.1981’den beri Mafilm’de çalışmaktadır, ayrıca 1990’dan bu yana da Berlin Film Akademisi‘nde doçent olarak görev yapmaktadır. 1996’da Avrupa Film Akademisi üyesi olmuştur.

“Ben dünyaya siyah-beyaz bakarım. Eğer çevrenizdeki nesneleri renklendirirseniz onların gerçek anlamını ve önemini kavrayamazsınız. Sembollere inanmam. Filmlerimde uzun planlar kullanıyorum. Benim için öykü yüzeyseldir. İzleyicilerin derinde yatan gerçekleri anlayabilmeleri için belirli bir zamanın akıp gitmesi gereklidir. Bu zamanın sınırlarını aşınca kendimi daha özgür hissediyorum. Anlattıklarıma zamansal sınırlar koymam onların tek yönlü olarak yorumlanmasına yol açar.”

Alinti

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (5)

Avatar
FilmHistorian (Figuran) | 14 Haziran 2017, 19:25

Orta Avrupa'nın 3 ülkesi : Polonya, Eski Çekoslavakya ve Macaristan köklü sinemalara sahip olmuştur.. Macaristan'dan Miklos Jancso,Istvan Szabo, Zoltan Fabri,Marta Meszaros ve Bela Tarr gibi yönetmenler ; Çekoslavakya'dan Milos Forman, Vera Chytilova, Ivan Passer, Jiri Menzel ve Jan Kadar gibi yönetmenler ve Polonya'dan Lodz sinema okulunda öğrenim görmüş olan Krzysztof Kieslowski, Andrzej Wajda, Roman Polanski, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi, Andrzej Munk gibi önemli yönetmenler , Avrupa sinemasının başarılı örneklerine, başyapıtlarına imzalarını atmıştır.. Bu ülkelerin sinemaları ve yetiştirdiği usta yönetmenler ülkemizde sinema çevrelerince malesef layık olduğu değeri tam olarak görememiştir.. Bela Tarr'ın ise şansı uluslararası platformlarda tanınması açısından diğer yönetmenlere göre biraz daha yüksek olmuştur.. Elbette bu memnuniyet verici bir durumdur.. Gerçekçi,profesyonel olmayan oyuncular,uzun plansekanslar, en alt seviye tempo filmlerinin ortak özelliklerini oluşturur.. Family Nest (1979) , The Outsider (1981) , The Prefab People (1982) filmlerinin ardından Almanac of Fall (1984).. Kapalı bir mekanda 5 kişinin birbirileri ile olan ilişkileri ve etkileşimini formalist bir şekilde, ilginç kamera açıları ile beyazperdeye aktaran yönetmenin bu filmi ilk çıkış filmi olmuştur..Damnation (1988) yönetmenin ilk başyapıtıdır, müthiş kamera çalışması ile siyaz-beyaz yaratılan bu filmde Tarr'ın sonraki iki filminde görev alacak görüntü yönetmeni Gabor Medvigy'nin katkısı önemlidir.. Satantango (1994) yönetmenin ikinci başyapıtı ve 7 saati aşan süresi ile sinema tarihinde kendine yer edinmiş, gene siyah-beyaz çekilen, sadece Tarr'ın çekebileceği türden bir film olmuştur çünkü filmde yer alan bir çok sahnenin süresi ortalama 10 dk. sürmektedir.. Film 2012 yılında Sight & Sound dergisinin düzenlediği gelmiş geçmiş en iyi filmler anketinde 36.sırada yer almıştır.. Aradan tekrar 6 yıl geçer ve Tarr, üçüncü başyapıtını ortaya koyar (Werckmeister Harmonies).. Bu yapım gene eşsiz ve radikaldir, sahip olduğu atmosfer ve sahneleri ile 21.yüzyılın en iyileri arasında kendine haklı bir yer edinmiştir.

Cevap Yaz
0
1
FORHAN (Profesyonel) | 2 Şubat 2017, 22:51

Torino Atı filmi ile tanıdığım yönetmen. Çok ağır bir yapımdı , çok kolay anlaşılacağını zannetmiyorum .

Cevap Yaz
0
0
RobertBresson (Figuran) | 31 Ekim 2015, 19:05

Yaşayan efsane büyük yönetmen

Cevap Yaz
0
0
Stiks (Profesyonel) | 6 Aralık 2014, 03:00

“Beni tanımayan ve hayatında hiç film izlememiş birine de izletseniz filmlerimden zevk alacağını düşünüyorum. Çünkü arada kodlar, şifreler olmaksızın, pür insan hallerini anlatıyorum. Bir de bir filmi anlamak için entelektüel birikim gerekiyormuş gibi bir algı var. Bir filmi herkes anlayabilir, sinema herkes içindir" - Béla TARR

Cevap Yaz
0
3
Node (Profesyonel) | 20 Mart 2012, 00:15

Fazla kimsenin bilmemesine karşın insanı düşündüren farklı yapımlara imza atmış bir isim.. Nietzsche'nin bir olayını konu alan Torino Atı filmi ve Karanlık Armoniler filmleriyle tanıdığım Siyah-Beyaz filmlere sahip başarılı yönetmen..

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz