Henri Decaë

7,9 8 oy

Henri Decaë Biyografi

Henri Decaë (1915 - 1987) Fransız görüntü yönetmeni.

Henri Decaë'nın, özellikle 1958-1963 yılları arasında Fransa'da etkili olmuş Yeni Dalga sinema akımının önemli yönetmenleri olan Jean-Pierre Melville, François Truffaut, Claude Chabrol ve Louis Malle ile yakın ilişkisi vardı. Decaë bu akıma dahil olan yönetmenlerin hem Yeni Dalga öncesi hem de Yeni Dalga sonrası kariyerlerinde yine onlarla birlikteydi. 1960'ların sonundan itibaren birçok uluslararası filmin de görüntülerini çekti.

Henri Decaë ünlü bir görüntü yönetmeni olmakla birlikte sinemaya ses teknisyeni ve kurgucu olarak başlamıştı. Decaë 2. Dünya Savaşı sırasında Fransız Ordusu'nda foto muhabiri olarak görev yaptı. Savaşla ilgili kısa belgesel filmler çekti. Terhis olduktan sonra da kısa belgeseller çekmeye devam etti, endüstriyel tanıtım ve ticari reklam filmleri yaptı

Görüntü yönetmeni olarak ilk kez 1949'da Jean-Pierre Melville'in yönettiği Le Silence de la Mer adlı filmde çalıştı. Bu filmin kurgucusu ve ses teknisyeni de Decaë'ydı. Henri Decaë'nın dikkate değer sinematografik çalışmaları arasında Louis Malle'in 1958'de yönettiği  İdam Sehpası (Ascenseur pour l'échafaud) ve 1959'da yaptığı Aşıklar (Les Amants) adlı filmleri, François Truffaut'nun 1959'da yaptığı 400 Darbe (Les Quatre Cent Coups)'si, René Clément'in 1960 tarihli Kızgın Güneş (Plein Soleil)'i, yine Jean-Pierre Melville'in 1967'de yönettiği Kiralık  Katil(Le Samouraï) filmi ile Sydney Pollack'ın 1969 tarihli Tek Gözlü Kahraman (Castle Keep) filmi sayılabilir.

Devamını Oku
Bu sanatçı için henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!