Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Jean-Luc Godard

The Image Book (2018) Fragman
Jean-Luc Godard profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.0/ 10
87 oy
134 kullanıcının favorisi

Jean-Luc Godard

İsviçre

3 Aralık 1930

Jean-Luc Godard Biyografisi

Jean-Luc Godard, Fransız ve İsviçreli film yönetmeni ve sinema eleştirmeni. Fransız Yeni Dalga Akımının en etkili üyelerinden birisidir.

1930 yılında İsviçre kökenli Fransız orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak Paris'te doğdu. Babası kendine ait bir kliniği olan bir doktor, annesi ise İsviçre'nin tanınmış bankacı ailelerinden birisinin kızıydı. İkinci Dünya Savaşı sırasında İsviçre'de yaşadı, 1940'ların sonuna doğru ailesi boşanınca Godard etnoloji (budunbilim) okumak için 1949 yılında Sorbonne Üniversitesine girdi. Bu zaman dilimi boyunca 'Cineclub' ve 'Cinemateque'e katıldı. Godard Yeni Dalga Akımı'nı alevlendiren insan olarak bilinen Andre Bazin ile burada tanıştı.

İlk evliliğini dönemin en ünlü aktrislerinden Anna Karina ile 1961'de yaptı, 1965'te ayrıldılar. Sonrasında evlendiği aktris Anne Wiazemsky ile 1967'den 1979'a dek evli kalmıştır. Wiazemsky ile evliyken tanıştığı Anne-Marie Miéville ile uzun yıllar birlikte yaşamıştır.

Devamı
Gizle

Popüler Yorumlar

marcello (Figuran) | 26 Ağustos 2010, 14:17

Böyle bir yönetmene 5 yorum yazılmış. Sinemanın peygamberidir adeta. Hollywood karşıtlıdır bu da en sevdiim özelliğidir. Yaratıcı zeki üretken bir yönetmen. Yaşayan en büyük yönetmen.

1
8
Stiks (Profesyonel) | 6 Aralık 2014, 03:41

Jean-Luc Godard, Felsefeden, sanata, uluslararası sorunlardan, tarihe, kültürden siyasete kadar bir çok alandaki bilgi birikimini farklı görsel,kurgu ve ses çalışmasıyla seyirciye sunar. Hareketli görüntü ile sesin diyalektiğini ve ses olgusunu ön planda tutan ilk yönetmenlerden biridir. Sinemanın doyumsuz güzelliklerini, yeniliklerini kendine has teknik çalışmalarıyla yeni bir atmosfer yaratmıştır. “Fotoğraf gerçektir, sinema ise saniyede yirmi dört kere gerçektir..” - Jean-Luc GODARD

0
4

Tüm yorumlar (14)

Avatar
TheKarahan (Dublör) | 14 Nisan 2018, 10:33

Dünya sinemasına kattıklarına ve tarzına saygım var fakat benim hiç ilgimi çekmemiş bir yönetmendir. Zaten Fransız Yeni Dalga akımı olduğu gibi benim zevklerime uzak bir akım.

Cevap Yaz
0
0
egeedipkurt (Profesyonel) | 16 Kasım 2016, 15:38

erkek dişi filminden tanıyorum

Cevap Yaz
0
0
z (Dublör) | 10 Haziran 2016, 01:22

Nevi şahsına münhasır bir yönetmen olan Godard'ın, oldukça farklı bir üslupla çekmiş olduğu filmleri akılda kalıcıdır, çarpıcıdır, değişiktir, ilginçtir, hoştur... Yani genel itibarı ile muhteşemdir.:) Godard ustamız başkadır... gönlümüzde ki yeri ayrıdır.:) ..ve şöyle diyor Godard usta: “Ben aşk arayışı içindeyim, fakat çalışma aracılığıyla. İnsanlar aşkla işi ayırmaya çalışıyorlar, oysa ben bunun mümkün olduğu kanısında değilim. Filmler, insanın içine bakmayı sağlayan yegâne şeylerdir. Ben, gerçek ülkesi dil, toprağı ise filmler olan birisiyim. Biz kadınlara âşık olmadan, paraya âşık olmadan, savaşa âşık olmadan önce sinemaya âşık olduk. Bana hayatı keşfettiren sinema oldu ve biliyorum ki aşksız film olmaz.”......Ve de bana tebessüm ettiren şöyle hoş bir sözü de vardır kendilerinin "yine de neden ünlü olduğumu hep merak edeceğim, çünkü hemen hemen kimse benim filmlerimi sonuna kadar izlemez" ..:)

Cevap Yaz
0
0
MeLaNkOOLii (Figuran) | 29 Haziran 2015, 00:14

Günümüzde bir film hakkında konuşulurken ya da bir sinema yapıtı ele alınırken* -bir ... filmi- diye filmle ilgili ilk anektodun verildiği sırada o nokta noktalardaki boşluk, yönetmenin adı ile dolduruluyorsa, bunu sağlayan insan, godard'dır.Hollwood karşıtı olduğu için genellikle sevilmez.Nouvelle Vague akımını oluştururken bir yandan da filmlerin, yapımcıların değilde, işin sanatsal üretim aşamasında içinde olan sanatçıların adıyla anılması için mücadele veriyordu.Bu mücadelesine başladığı dönemlerde kendisini en ağır biçimde eleştiren ve hatta küçümseyen hollywood, yani dünyadaki en gelişmiş sinema piyasası, günümüzde üstadın dediği noktaya gelmiştir. Dünya genelinde Godard'dan önce, yapımcıların adlarıyla anılan filmler, Godard'dan sonra yönetmenleriyle anılmıştır.Bu özelliği bile ne kadar aykırı ve kendi şahsına münhasır biri olduğunu açıkça ifade ediyor.Godard sinemanın beynidir üretken ve yaratıcı özelliğiyle sinamada devrim yaratmıştır.Çokda sevdiğim ve zekiliğini kanıtlayan birde lafı var '' Amerikalılarda fikir yok avrupalılarda da para ''!! Ne denilebilirki iyiki varsın büyük usta '' Jean Luc Godard ..''

Cevap Yaz
0
3
FORHAN (Jön) | 8 Ocak 2015, 16:39

Büyük yönetmen, Fransız yeni dalga akımının en önemli üyesi ilk uzun metrajlı filmi Serseri Âşıklar ile başlayan kariyerinde çok değişik filmler üretmiş ve kendine has yorumlar getirmiştir. Filmlerinde sürekli montaj, ses, kamera kullanımı konusunda değişik fikirler üretmiştir. Serseri Aşıklar ile birlikte Hafta Sonu ,Hayatını Yaşamak, Alphaville , Erkek Dişi seyrettiğim filmleri .

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz