Gülben Ergen

7,9 256 oy

Gülben Ergen Biyografi

Gülben Ergen, şarkıcı ve oyuncu.

25 Ağustos 1972'de İstanbul - Erenköy'de Mazhar ve Gülser Ergen çiftinin çocuğu olarak doğdu. Gülben Ergen, Erenköy Kız Lisesi'nde ortaokulu, Kadıköy Ticaret Lisesi'nde liseyi bitirdi.

1987 yılında daha henüz 16 yaşına basmışken Hürriyet Gazetesi'nin düzenlediği Sinema Yıldızı Yarışması'nda ikinci seçildi. Yarışmayı ikinci sınıfındayken kazanınca gelen teklifleri kabul edemedi ama okulu bitirir bitirmez önce podyumda, ardından da oyunculuk ve şarkıcılıkta kendini kanıtlama yarışı başlamıştı. Üniversite sınavlarını kazanmış olmasına rağmen çalışma hayatı ağır bastı ve konservatuar eğitimi almak yerine oyunculuk kariyerine odaklandı.

Başrolünü Kenan Kalav'la paylaştığı ilk sinema filmi 'Deniz Yıldızı' oldu. Daha sonra bu filmi adı 'İki Kızkardeş' olan ve başrolünü Aydan Şener'le paylaştığı dizi izledi. 1990 yılında 'Hanımın Çiftliği' dizisinde oynadı. Ardından 'Av' ve 'Kanun Savaşçıları' adlı filmlerde de oynayan sanatçı, 1994 yılında İbrahim Tatlıses'in 'Haydi Söyle' klibinde ve 1997 yılında 'Fırat' dizisinde kamera karşısına geçti. 'Fırat' dizisi başladığı sıralarda 1996 yılında ilk albümü 'Merhaba'yı piyasaya sürdü. Huysuz Virjin'le Bostancı Gösteri Merkezi'nde 'Huysuz ve Tatlı Şov''u sahneye koydu. Daha sonra 'Gümbür Gümbür Gülbence' adlı sabah programıyla TGRT ekranlarına geldi. Bu programının ismi daha sonraki yıllarda Evita Gülbence ve Gülbence olarak değişti.

Bunun yanı sıra 'Marziye' adlı dizide de Kadir İnanır'la baş rolleri paylaşan Gülben Ergen'in ikinci albümü 'Kör Aşık', 1999 yılının son günlerinde piyasaya çıktı. Bu albümüyle beğeni kazanan Gülben Ergen 2001 yılında yine herkesin beğenisini kazanan ve adından oldukça söz ettirecek olan 'Dadı' dizisine Kenan Işık ve Haldun Dormen'le baş rolleri paylaştı.

20 Temmuz 2001 yılında Gülbence adlı haftalık kadın dergisinin ilk sayısını çıkarmaya başladı. 2001 yılında Kanal D ekranlarında yayınlanan Eve Doğru isimli yarışma programını sundu. 2002 yılında 'Sade ve Sadece Gülben Ergen' adlı kasetiyle dinleyenleriyle üçüncü kez buluştu. 'Sade ve Sadece Gülben Ergen' albümüyle iyi bir çıkış yapan Gülben Ergen'in, albümle aynı adı taşıyan şarkısına çektiği klip, Avrupa'da yayınlanan 'MTV Turkey Top 5 Chart' listesinde 32 ve 35'inci haftalarda bir numara oldu.

Daha sonra yine çok konuşulan 'Hürrem Sultan' dizisini çekti. 2003 - 2004 yılları arasında Show Tv'de Sade ve Sadece Gülben Show isimli talk showu yaptı. 2004 yılında çıkardığı dördüncü albümü 'Uçacaksın'ı çıkardı. Mydonose Showland'de yaptığı show'uyla Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi ve ilk kez bir albüm tanıtım DVD'si çıkardı. 2004 - 2005 yılları arasında kısa süre ATV'de Gülbence adlı öğleden sonra kadın programı sunan Gülben Ergen 2005'te 9+1 isimli albümünü piyasaya sürdü. 2006'da başlayan 'Gönül' dizisinde başrolü Ragıp Savaş, Güven Kıraç ve Şevket Çoruh ile paylaştı. Dizi 7 bölüm sonunda final yaptı. Aynı yıl, kendi adını taşıyan albümünü çıkardı.

2004'te Mustafa Erdoğan'la evlenen Ergen'in önce Atlas (d. 2007) adlı bir oğlu, daha sonra Ares ve Güney (d. 2009) adlı ikiz oğulları doğdu. 2012'de eşinden ayrıldı. 2014'ten 2016'ya kadar da Erhan Çelik'le evli kaldı.

Devamını Oku