Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Michelangelo Antonioni

Eros Fragman
Michelangelo Antonioni profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.1/ 10
56 oy
53 kullanıcının favorisi

Michelangelo Antonioni

İtalya

29 Eylül 1912

30 Temmuz 2007

Biyografisi

Michelangelo Antonioni (1912-2007) İtalyan film yönetmeni ve senarist.

1912 yılında İtalya\'nın kuzey doğusundaki Emilia-Romagna bölgesindeki Ferrara\'da doğan ve Bolonya Üniversitesinde ekonomi eğitimi gören Michelangelo Antonioni, 1930\'ların İtalyan komedilerini çok sert dille eleştiren yazılarıyla dikkat çekti.

1940\'larda İtalyan ulusal sinema okulu Centro Sperimentale\'ye yazılan Antonioni, kısa süre içinde senaryo yazarlığına başladı, Roberto Rossellini ve Enrico Fulchignoni gibi yönetmenlerle birlikte çalışmaya başladı.

Yönetmenliğe 1950\'de \'Cronoca di un Amore\' (Bir Aşkın Güncesi) adlı filmle atılan, ancak 1960 yılında çevirdiği ve Cannes Film Festivalinde Jüri özel ödülünü alan L\'avventura (Macera) filmine kadar uluslararası sinema çevrelerinde adını duyuramayan Antonioni, 20 kadar filme imzasını atmıştı.

Çağdaş İtalyan sinemasının uluslararası ün kazanmış yönetmenlerinden olan Antonioni, siyasetten de kaçınmamış bir sanatçıydı. Antonioni, kendi bakışıyla, \'çağdaş toplumun duygusal bakımdan kısırlaştırılmışlığını\' araştırdığı filmleriyle, dünya çapında isim yaptı.

1966\'da çevirdiği ve çılgın 1960\'ları konu alan Blow up (Cinayeti Gördüm) adlı ilk İngilizce filmi unutulmaz yapıtları arasında yer alır.

\'Blow Up\' (Cinayeti Gördüm), iki Oscar ödülüne aday gösterilmiş ve Cannes Film Festivali\'nde \'Altın Palmiye\' ödülünü kazanmıştı.

Sinema yaşamına 1940\'larda başlayan Antonioni\'nin diğer önemli filmleri arasında \'La Signora Senza Camelie\' (Kamelyasız Kadın), \'La Notte\' (Gece), \'L\'Eclisse\' (Güneş Tutulması), \'Il Deserto Rosso\' (Kızıl Çöl), \'Zabriskie Point\' (Zabriskie Noktası), \'Professione: Reporter\' (Yolcu) yeralıyor.

1985 yılında felç geçiren Michelangelo Antonioni, bununla birlikte kamera gerisinde çalışmaya devam etti. \'Film çevirmek benim için yaşamak demek\' sözleriyle sinema tutkusunu anlatan Antonioni\'nin son filmi, 2004 yılında çıkan \'Eros\' üçlemesinin parçası olan \'The Dangerous Thread of Things\' (Olayların Tehlikeli Dizilişi) idi.

1995 yılında Antonioni\'ye, sinemaya katkılarından dolayı özel Akademi Ödülü verilmişti. Antonioni, 2007'de Roma'da öldü.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster

Tüm yorumlar (9)

Avatar
FilmHistorian (Figuran) | 14 Haziran 2017, 19:38

Michelangelo Antonioni ,İtalyan sinemasının önderliğini yapan yönetmenlerden biri ve İtalyan sinemasının Roberto Rossellini, Luchino Visconti , Federico Fellini , Vittorio de Sica ve Bernardo Bertolucci gibi isimleri ile birlikte bu ülkenin en önde gelen sinemacılarındandı..
Yönetmen 1960 - 1966 arası dönemde 5 adet başyapıt seviyesinde film yönetmiştir..
L'Avventura (1960) ; vizyona girmesinden 2 yıl sonra Sight & Sound sinema dergisinin 1962 yılında düzenlediği tüm zamanların en iyi filmleri anketinde 2.sırada , 1972 yılında 5.sırada , 1982 yılında 7.sırada ve 2012 yılındaki ankette ise 21.sırada yer almıştır..
La Notte (1961) ; L'Avventura ile başlayan üçlemenin ikinci halkası olup , Berlin Uluslararası Film Fest.'de Altın Ayı ödülü kazanmıştır
L'Eclisse (1962) ; üçlemenin son filmi olup , Cannes Film Fest'de Jüri Özel Ödülü kazanmıştır..
Red Desert (1964) ; Venedik Film Fest.'de Altın Aslan ve Fipresci Ödüllerini kazanmıştır..
Blowup (1966) ; en iyi yönetmen ve orjinal senaryo dallarında akademi adaylıkları elde etmiş olup , Cannes Film Fest.'de Altın Palmiye ödülü kazanmıştır..

Cevap Yaz
0
0
FORHAN (Profesyonel) | 2 Temmuz 2015, 08:39

İnanılmaz büyük bir yetenek bence , çok güzel etkileyici filmleri mevcut . Sinema tarihine yön vermiş dehalardan biri .

Cevap Yaz
0
1
BatesNorman (Profesyonel) | 4 Şubat 2015, 17:39

Büyük yönetmen... ve Gerçekten büyük bir insan.Böyle bir insanın 8,2 puanda kısıtlı kalıp sadece 6 yorum alması ne acı.Blow Up,Passenger,Lavventura ve La Notte filmlerini izledim.Şu ana kadar böyle bir dehanın farkında olmamamı sorguladım.Sonra filmlerini izleyip hayatı sorguladım.Ayrıca La Notte filmi en sevdiğim 10 film arasına girdi.Gerçekten kusursuz bi sanat harikasıydı...Kısaca böyle zeki insanların bir süre dünyada bulunmuş olması mutluluk verici.

Cevap Yaz
0
3
Stiks (Profesyonel) | 6 Aralık 2014, 03:13

“Eski filmlerime karşı kendimi bir baba gibi hissederim. Çocuklarınızı dünyaya getirirsiniz, sonra onlar büyür ve sizi terk ederler. Zaman zaman birlikte olursunuz ve onları yeniden görmek sizin için her defasında büyük bir keyif olur.." - Michelangelo ANTONİONİ

Cevap Yaz
0
1
mestame (Profesyonel) | 8 Mayıs 2013, 19:58

filmlerinde bize doğrudan bir mesaj vermez önemsizi vererek önemliyi kendimizin bulmasını ister.bu da onu usta yapar.the red desert filmi o kadar iyidir ki bir daha öyle bir film yapılamaz.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz