Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Ursula K. Le Guin

Yerdeniz Öyküleri Fragman
Ursula K. Le Guin profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
6.9/ 10
3 oy
1 kullanıcının favorisi

Ursula K. Le Guin

ABD

21 Ekim 1929

Biyografisi

1929’da Kaliforniya, ABD’de dünyaya geldi. antropolog bir babayla (Alfred Kroeber) yazar bir annenin (Theodora Covel Brown Kracaw Kroeber) kızıdır. Massachusetts-Radcliffe College’tan sonra Columbia Üniversitesi\'ni bitirdi. “Fransa’da Ortaçağ ve Rönesans Dönemi Edebiyatı” üzerine yüksek lisans yaptı. 1951’de tarihçi Charles A. Le Guin ile evlendi. Üç çocuk dünyaya getirdi. Halen ABD’nin Oregon eyaletinde yaşamaktadır.

Bilimkurgu türünde yazmaya 60’li yıllarda başladı. İlk öyküsü 1962’de yayınlandı. Pek çok üniversitede ders verdi, çeviri, derleme ve makaleleri yayınlandı. Le Guin, 1969\'da yazmış olduğu \'Karanlığın Sol Eli\' adlı romanıyla Bilimkurgu dünyasının 2 büyük ödülü olan Hugo ve Nebula ödüllerini aldıktan sonra ün kazanmıştır. Ayrıca, 1974\'te yazmış olduğu ütopik bilimkurgu romanı Mülksüzler ile 1975\'de yine Hugo ve Nebula ödüllerini almıştır. Bilimkurgu ve fantastik kurgunun yanısıra şiir ve çocuk kitapları da bulunmaktadır.

LeGuin, teknolojik gelişmelerin değil, politika, toplumbilim ve psikolojinin öne çıktığı ve alternatif toplum biçimlerinin sorgulandığı bilimkurgu yaklaşımının en önemli temsilcilerindendir.

Eserleri arasında özellikle Yerdeniz Üçlemesi ya da sonradan eklenen dördüncü kitapla Yerdeniz Dörtlemesi (ing. Earthsea Quartet) çok ciddi hayran kitlesine ulaşmıştır. Bu serinin 3. romanı olan \'En Uzak Sahil\' (The Farthest Shore) kitabıyla 1973 yılında Çocuk Kitapları için verilen ABD milli ödülü (National Book Award) kazamıştır.

Devamı
Gizle
Tüm yorumlar (1)
Avatar
eruhan (Artist) | 17 Ocak 2011, 01:38

Yerdeniz Üçlemesi mutlaka okunulması gereken bir bilimkurgu başyapıtıdır...

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz