Sharlto Copley

8,9 320 oy

Sharlto Copley Biyografi

Sharlto Copley, Güney Afrikalı yapımcı ve aktör. 2009 yılında çekilen bilimkurgu filmi District 9'daki Wikus van de Merwe rolüyle tanınır.

27 Kasım 1973 tarihinde Pretoria'da doğdu. Linda Stocks ve Bruce Copley çiftinin çocuğu olan sanatçının erkek kardeşi Donovan da müzisyen olmayı seçmiştir. Johannesburg'da özel bir okul olan Redhill Lisesi'nden 1991'de mezun oldu. Okulda Copley, amatör olarak tiyatro ve filmlerde yer aldı. Bu sayede gelecekteki iş ortağı Simon Hansen ile bir araya geldi. Öğrenci olarak okulunda oyunlar hazırladı, yönetti ve oynadı. Okuldan sonra Cape Town'a taşındı ve orda Simon Hansen ile bir medya yapım şirketi kurdu. Hellweek adlı kısa filmde bir Amerikan eğitim çavuşu olarak rol aldı. 2006'da Copley ve Simon HansenNeill Blomkamp ile birlikte Alive in Joburg adlı kısa filmi çekti. Bu film, 2009'da Peter Jackson'ın yapımcılığında Blomkamp'ın yönettiği District 9'un temelini oluşturdu. Yasak Bölge 9 filmi, o yılın en çok dikkat çeken yapımlarından biri olurken, Copley de Wikus van der Merwe karakteriyle tüm dünyadan sinemaseverlerin olumlu yorumlarını aldı.

District 9'dan sonra 2010'da 80'lerin ünlü dizisi A Takımı'nın sinema uyarlamasında Murdock rolünde oynadı. Europa Report, Elysium, Maleficent, Chappie filmleriyle sinema kariyerini sürdürdü.

2012'de birlikte olmaya başladığı model Tanit Phoenix'le 2016'da evlenen Copley'nin 2017 doğumlu bir kızı bulunmaktadır.

Devamını Oku