Deney

Das Experiment

Deney (2001) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.3
/ 10
347 oy

21 Haziran 2002

DramGerilim

114 Dak.PT114M

Mario Giordano

The Experiment

348 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Deney, bilim adına bir oyun olarak başlar. 20 adam; iki hafta; 4000 Mark para uğruna bir oyun oynarlar. Oyun yapay olarak oluşturulmuş bir hapishanede insanın saldırgan davranışlarının araştırılmasıdır.8 kişi gardiyan, 12 kişi mahkum olur. Mahkumlardan kurallara uymasını isteyen gardiyanlar bunu sağlamak için şiddet uygulamak dışında herşeyde serbesttir.Oyun oynanmaya başlar ve olaylar karışık boyutlara ulaşır... Hem de çok karışık.

Filmi Ekleyen project-mayhem
Popüler Yorumlar
titanic_61 (Amatör) | 27 Ocak 2013, 04:59

Bir ara kendime bu kadar gerilmeye gerek yok sadece bir film, rol yapıyorlar işte dedim. Bilmiyorum beni mi bu kadar etkiledi anlamadım. Fena halde terledim, sinirlendim, gerildim.......

1
+6
Tüm yorumlar (174)
comred24 (Figuran) | 18 Nisan 2014, 00:57

Kişilerin değişen şartlar altında nasıl başka kimliklere bürünebildiğini,insanoğlunun şiddete ne derece meğilli bir canlı olduğunu ve aslında özgür irade kavramının kesinlikle tartışmaya açık bir kavram olduğunu mükemmel şekilde kanıtlayan alman yapımı..

Cevap Yaz
0
0
TF3 (Figuran) | 14 Nisan 2014, 17:16

Güzel bir konusu vardı.İnsan yapısındaki şiddet olgusunun doğal faktörlere bağlı olarak nasıl ortaya çıktığını ve olayların da buna bağlı olarak kontrolden çıktığına tanık oluyoruz.Yanlız,buradaki birçok yorumun aksine filmi izlerken AŞIRI DERECEDE SIKILDIM! Tamam güzel film ama şu en beğenilen yorum nedir yahu? Kaç yaşındasınız siz? Gerilecek bir film olduğunu düşünmüyorum.İçinize kasvet çöktüyse bilin ki filmin sıkıcılığındandır.Boş vakitlerinizde izlemek istiyorsanız izleyin,onun haricinde tavsiye etmiyorum!

Cevap Yaz
0
0
Piarin (Profesyonel) | 25 Mart 2014, 23:48

ben izlerken gerildim kasvet çöktü bunu yaşayanları düşünmek daha da zor bedbahtça! kısa ve öz filmin ABD versiyonunu değil kesinlikle Alman yapımı olan bu filmi izleyin.

Cevap Yaz
-1
+1
kusursuz (Efsane) | 25 Mart 2014, 00:19

Film tek mekanda geçmesine rağmen hiç sıkmadı, nedeni gayet akıcı ilerleyen olaylar sizi filmden hiç soğutmuyor ve sıkılmanın aksine gittikçe kendine bağlıyor. Filmde anlatılan olay gerçekten çok anlamlı insanların para için neler yapabileceğini, nelere katlanabileceğini belki hayallerine belki de başka bir nedene tutunarak nelere dayanabileceğini gösteriyor. Ama bir yandan da yine insanoğlunun ne kadar güç meraklısı olduğunu ve güç ondayken güçsüz gördüğünü hemen ezebileceğini ‘’Büyük balık küçük balığı yer.’’ mantığı ile hareket edip kendilerini tabir-i caizse tanrısallaştırğını görüyoruz. Gardiyan olan kişilerin mahkumlara nasıl davrandıklarını gördükçe o insanların psikolojilerini anlıyorsunuz o insanların aslında ne kadar aciz olduklarını ve aciz oldukları için de fırsat bulunca bunun hırsını aldıklarını gösteriyor film bizlere. Anlatılmak istenen o kadar değerli ki film olmaktan çıkıyor adeta öğüt verici nitelik taşıyor, insan olmanın nefes alıp vermekle veya parayla değil belirli değerlere bağlı olup insan olmak için insan olmayı değil insanlık için insan olmamız gerektiğini anlatıyor. Biraz da filmin teknik boyutuna bakarsak, kamera açıları oldukça etkileyici biçimde seçilmiş tam olarak hissettirilmek istenileni verebilmişler, ara ara giren röportaj sahneleriyle de olaya artı bir gerçekçilik katmışlar. Oyuncular zaten harikaydı özellikle ilk kez görmeme rağmen Justus Von Dohnanyi (Berus) karakteri ile çok başarılı şekilde özdeşmiş. Film izlenmeye değerdi diye düşünüyorum, tavsiye ederim. İyi seyirler.

Cevap Yaz
0
0
JokeR10 (Figuran) | 28 Şubat 2014, 21:25

Zimbardo deneyi stanford üniversi 1971, filmdeki gibi halktan insanlarla değil hakikisi öğrencilerle yapışmıştır. eşi benzeri olmayan insan davranışları üzerine 2 hafta sürmesi pilanlanıp işler sarpa sarınca 6 günde sonunda bitirilen, buna rağmen çok değerli verilerin sağlandığı bir deney. sonlandırırlmasının nedenlerinde bazıları: histeri krizine giren mahkumlar, açlık grevleri, kaçış planları. bu kadar kısa sürede deney olduğunu bildiğin halde bu kadar ani değişen kafa yapısı, insan çok garip bir varlık tartışmasız, ss subaylarının davranışlarına da açıklık getirmiş bir deney , filmde konu biraz aşırıya kaçmış tabi oha o kadarda değil diyor insan ama genel itibariyle benzer konudan ibaret bence izlenmesi gerek bir film özellikle gerçek olduğunu öğrendikten sonra çok şaşırdım herkese tavsiye ederim pişman olmassınız, amerikan versyonunu değil orjinalini izlemenizi öneririm

Cevap Yaz
0
2
Görüşleriniz