Çok Az Kişinin Bildiği Çok İyi Filmler

Ödüllere boğulmamış olmaları çok etkileyici ve seyir keyfi zirvede filmler oldukları gerçeğini değiştirmeyen 10 adet çok iyi filmle karşınızdayız. 

1. Bu Çocuğun Hayatı (1993)

Leonardo Di Caprio ve Robert De Niro gibi ünlü isimlerin yer aldığı 1993 yapımı filmde, Toby Wolff (Leonardo Di Caprio) ve boşanmış annesi için 1950’ler hiç de eğlenceli değildi.Hayata tutunamamış iki özgür ruh, ülkeyi bir uçtan bir uca dolaşarak Kuzeybatı Pasifik'e yerleşmeye karar veriyor ve burada hayatın daha iyi olacağını umuyor.

2. Léolo (1992)

1992 Fransız yapımı film, gece yarısı düşler ve kabuslar sandığını açan küçük Leo'nun başından geçenleri konu alıyor.  'Hayal ediyorum, demek ki yokum'dur. İlginçlikle delilik arasında bir yerde duran ailesiyle kuşatılmış Léo, kendi hayaller girdabının hem efendisi hem de kurbanı olarak bir düşler ve takıntılar dünyasına kaçar.

3. Aylak Vampirler (2014)

Yönetmen ve senaristliğini  Taika Waititi ve  Jemaine Clement'in yaptığı filmin hızlı kurgusu sayesinde zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Özel efektler, kostüm ve mekan tasarımı, karakterler, oyunculuklar her açıdan kusursuz. Özellikle film müzikleri vizyona girdiği yıllarda büyük ilgi görmüştü.

4. Kaynak (2006)

Başrollerinde kusursuz güzelliğiyle dikkat çeken başarılı İngiliz oyuncu Rachel Weisz'in yer aldığı The Fountain filmi, üç farklı zamanda birden geçiyor. Bir adamın sevdiği kadını kurtarmak için atıldığı  bin yıllık bir macerayı konu alan Fountain, 15. yüzyılın İspanya'sında geçiyor. 

5. Mesaj (1997)

Amerika'yı ayağa kaldıran Arroway'in keşfi sonucu Vega yıldızından gelen sinyaller teknolojik bir aracın yapım planını ortaya çıkarır. Çekildiği yıl göz önünde bulundurulduğunda, oldukça başarılı filmler arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Jodie Foster'ın performansı ve görsel efektleriyle öne çıkan Mesaj'da, inanç, insan varoluşunun sorgulanması ve varlığın anlamı gibi yaradılışsal soruların cevabı aranıyor.

6. Saul'un Oğlu (2015)

2016 Oscar ve Altın Küre Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film ödüllerine layık görülmüş, aynı yıl Cannes Film Festivali’nde de çok konuşulan Macaristan yapımı László Nemes filmi Saul’un Oğlu’nun başrollerindeyse Géza Röhrig, Sándor Zsótér ve Marcin Czarnik yer alıyor. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Auschwitz’de geçen dramatik hikayesiyle izlenesi bir klasik.

7. Dünyalı (2007)

Başrollerinde David Lee Smith, Tony Todd ve John Billingsley’nin yer aldığı, yönetmenliğiniyse Richard Schenkman’ın üstlendiği bilim kurgu filmi Man From Earth tek bir mekanda geçiyor ve bir bilim kurgu filmine göre oldukça düşük bir bütçeyle çekilmiş. 14.000 yıldan beri yaşadığını iddia eden bir tarih profesörünün hikayesinin anlatıldığı filmi mutlaka izlemelisiniz, zira filmden çıkaracak çok ders var. 

8. Deney (2001)

Başrollerinde Moritz Bleibtreu, Christian Berkel, Oliver Stokowski’nin yer aldığı Alman yapımı gerilim filmi Das Experiment (Deney)’ın yönetmeniyse Oliver Hirschbiegel. Çarpıcı ve gerçek bir deneyi konu alan filmde gerçek bir hapishanede gardiyan ve tutuklu rolü yapmaları istenen bir grup deneğin insanın doğasını gözler önüne serdiği unutulmaz sahnelere şahit oluyorsunuz.   

9. Locke (2013)

Başrolünde İngiliz oyuncu Tom Hardy’nin harikalar yarattığı Steven Knight filmi Locke, tek bir mekanda geçiyor, baş karakter Ivan Locke’un arabasında. Aldığı bir telefondan sonra hayatı çıkmaza sürüklenen bir adamın yolculuğuna tanık olacağınız Locke’u izlemelisiniz. 

10. Naked (1993)

Başrollerinde David Thewlis, Toby Jones, Ewen Bremner ve Katrin Cartlidge’in yer aldığı, Mike Leigh’in yazıp yönettiği sade ama şık film Naked, Londra sokaklarını keşfederken insanların mutsuzluğuyla yüzleşen bir adamın hikayesini merkezine alıyor. Filmin baş karakterini canlandıran David Thewlis Naked'da adeta bir oyunculuk dersi veriyor.