Çanakkale 1915

Bütün Fragmanlar ►
Çanakkale 1915 (2012) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
5.9
/ 10
837 oy

18 Ekim 2012

DramGerilimSavaşTarih

138 Dak.PT138M

Turgut Özakman

352 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Kurtuluş Savaşı'nın taç kapısı, girişi olan Çanakkale Savaşının destanı. Tarihin en eski milletlerinden birinin dirilişi... Ateşten geçerek, kan içinde, bir daha uyumamak, benliğini unutmamak, kandırılmamak, sömürülmemek, ezilmemek, ölmemek üzere çığlık çığlığa dirilişi... Çanakkale Savaşı hiç böyle yazılmadı. 

Filmi Ekleyen 1cihan8
Popüler Yorumlar
VFV (Star) | 01 Ocak 2013, 11:22

BEN SİZE TAARRUZ EMRETMİYORUM, ÖLMEYİ EMREDİYORUM. BİZ ÖLÜNCEYE KADAR GEÇECEK ZAMAN ZARFINDA YERİMİZE BAŞKA KUVVETLER VE KOMUTANLAR GEÇEBİLİR...MUSTAFA KEMAL ATATÜRK Türkiye Standartlarına değerlendirmemiz gereken bir film bana göre. Düşük bir bütçeyle günümüzde iyi bir savaş filmi yapmanın mümkünatı yoktur. İşte bu yüzden Yönetmen savaşın iç yüzünü Dram şeklinde bize sunmuş. Zaten savaş sahneleri çok fazla bilgisayar efeckti barındırıyor. Çok fazla olmasından dolayı da durum çok belli oluyor. Biz Türklerin eskiden beri çok önemli zaferleri olmuştur. İstanbulun Fethi, Çanakkalenin savunulması gibi başarılar sinemaya uyarlanmalıydı. Ama savaş türünde halen beklenen seviyeye gelemedik. En azından bu film Bize çanakkale zaferini güzel bir şekilde sunmuş...Bunu sade bir şekilde sunmuş. Öyle bir zaferdir ki üzerine kitaplar yazılası. O yüzden 2 saatlik filme sığdırılacak bir destan değildir.Bundan dolayı bu film kısa ve öz bir şekilde hikayeyi işlemiştir. Tabi tüm bunlar bir yana filmin saçma bir bölümü vardı. Ben Çanakkale zaferini çizgifilm şeklinde yıllar önce izlemiştim. 4 kişinin bile zor taşıdıgı Mermiyi tek başına taşıdıgı sahneyi kafamda canlandırmıştım okurken. Tek başına ve yardım edilmesi güç bir durum gibiydi.Ama filmde ki ortam böyle değildi.Adam tek başına mermiyi taşıyor telef oluyor o taşırken diğer askerler sadece bakıyor. Abi mantık bunun neresinde.Hikayenin gerçeği böyle midir ki ? Tabiki değil. Öyle olsa bir iki kişi şu merminin bi tarafından tutayımda adama yardım edeyim der yani. 10/ 6.0

1
+35
Ddangerous (Amatör) | 24 Şubat 2013, 16:47

Kimse kusura bakmasın güzel hikayemizi batırmışlar. Kısa kısa amatör sahnelerinin yanı sıra seyit onbaşının birkaç kişinin taşıyamadığı topu taşıdığı sahne saçmalığın daniskasıdır. Orda herkes gözlüyor bundan dolayı o sahnenin yanlış yansıtıldığını düşünüyorum.

1
+27
Tüm yorumlar (575)
mevluTR (Artist) | 04 Nisan 2014, 16:58

destanlarımızın filmlerinin giderek artması tabi ki çok güzel. Ama tarihimizi filmler ve dizilerden öğrenen bir yeni neslimiz olduğu için konu anlatımların da çok dikkat edilmesi gerekiyor. Kitaptan uyarlanmış bu film maalesef kitabın çoook altında kalmış. Bir grup üniversitelinin sırf eğlence için bir araya gelip çekebileceği kalitede bir film.

Cevap Yaz
0
0
EvladiOsmanli (Amatör) | 24 Mart 2014, 02:18

Film her ne kadar amatör olsa da, az bütçeyle çekilmiş olsa da duygular çok iyi verilmiş ve yansıtılmış. Sinemada olmasam ağlardım ama kalabalık ortamda ağlayamıyorum maalesef. Bu sadece film. Kim bilir gerçekte bizim için ne kadar çile çekmiş ATA'larımız. Ruhları şad, mekanları cennet olsun..

Cevap Yaz
0
0
CONVAYNE (Artist) | 22 Mart 2014, 20:59

Yorum Yaz...Televizyonda bir sinema programına yönetmen ve başrol oyuncusu konuk olmuştu; karakterlere ait hikayelerin gerçeklerden alındığını ve gerçeğe uygun olması adına bu karakterlerin akrabaları ile görüşüldüğünü, tarihçilerle görüşüldüğünü, oyuncular tarafından kitapların okunduğunu, notlar alındığını, kıyafetlerin birebir aynısı olduğunu vs. söylemişlerdi çok çalıştıklarını ifade etmişlerdi yani. Lakin filmin çok çalışılmış hali buysa hiç çalışılmamışını düşünemiyorum bile.

Cevap Yaz
0
0
Olymp (Amatör) | 08 Mart 2014, 17:04

Tarihimizin İçine Ediyorsunuz Allahın Amerikalısı Almanı İngilizi Yapsa Dünyada Rekor Kırar Bu Kahraman Hikayemiz Bizde Hikayenin Kralı Var Çekecek Adam Yok Birkere Benim Bildiğim Kadarıyla Seyit Onbaşı Tekbaşına Mermiyi Getirdiği Zaman Orada Yaşayan Yok Fakat Bu Filmde 3 Asker Mermiyi Veriyo Seyit Alıyor 3 Askere Veriyor Komutan Ateşliyor Film Olsun Diye Yapıyorsanız Tarihimizi Kirletmeyin Bari 10/4

Cevap Yaz
0
0
MJdidem (Amatör) | 03 Mart 2014, 17:57

Teknik boyut,teknik boyut...vs.Bırakın artık şu saçmalıklar lütfen!Filmin ruhunu,konusunu emeğini baltalamaktan başka neye yarıyor ki o insafsız yorumlarınız.
Tamam güzel efektleri yoktu filmin-fragmandaki 01.12'ye dikkat ederseniz- ama bu bizim yerden yere vurmamız gerektiği anlamına gelmez.Ölen onca şehidin anısına yapılan bir filme önce saygı duymayı öğrenelim!
Ecdadı anan her film özel ve güzeldir.Hele ki tarihimizden uzak bir gençlik yetişiyor iken.En azından insanların meraktan bile olsa gidip ibret alacağı bir film.Bırakın eleştirmen ayaklarını!Filmin ruhunu hissedin.Çok insan var filmde gördüğü bir sahne için araştırıp tarihi öğrenen.En kötü ihtimalle film bu film sektörün önünü açsın daha iyi yapımlara ön olsun.
Sizin Türkiye'de film yapılmıyor zırvalıklarınız yüzünden insanlar ortaya bir yapım koyarken çekiniyor!
Biraz destek olmayı bilelim senin yerden yere vurduğun filmde;
SENİN İÇİN ÖLEN ATAN ANLATILIYOR..

Cevap Yaz
0
5
EvladiOsmanli (Amatör) | 24 Mart 2014, 02:16

İşte bizim '' yorum '' dediğimiz şey budur...

0
1
MJdidem (Amatör) | 24 Mart 2014, 18:43

Teşekkür ederim değerli yorumuna sevindim.

0
1
Görüşleriniz