Kuzey Yamacı

Nordwand

Kuzey Yamacı (2008) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.2
/ 10
396 oy

08 Ocak 2010

DramMaceraTarih

126 Dak.PT126M

Philipp Stölzl Christoph Silber

North Face

298 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Almanya, 1936 yazı: Çocukluk günlerinden beri arkadaş olan Toni ve Andi özellikle bir dağla, “ölü taraf” olarak da bilinen kuzey tarafı daha fethedilmemiş Eiger Dağı’yla ilgilenmektedir. İki arkadaş hala yapabileceklerine ikna olmuştur ve eğer başarırlarsa yalnızca özlemini duydukları toplumsal takdiri kazanmakla kalmayacaklar, Olimpiyat altın madalyasına da göz kırpacaklardır.Kuzey tarafının yamacındaki hazırlıkları sırasında Toni’nin sevdiği ilk kadın Luise’le karşılaşırlar. Bir gazeteci olan Luise, sadık Nazi muhabiri Arau’yla birlikte Toni ve Andi’nin denemelerini haber yapmak için buradadır. Aralarındaki ateş yeniden alevlenmiştir, ama Luise Arau’ya karşı da bir çekim hissetmektedir. Toni, Avusturyalı Willy ve Endi’yle tanışacakları kuzey tarafına Andi’yle birlikte tırmanmaya başladığında umutsuzluk içindedir.Başta her şey iyi gider ve hızlı bir ilerleme kaydederler. Eiger’ın yamacındaki Grand Hotel’in terasında bulunan seyirciler, uluslararası basın ve sonunda Toni’nin kendisi için tek erkek olduğunu anlayan Luise dört dağcıyı teleskoplarından hevesle izlemektedir.Ama dağcılar için işler kontrolden çıkmaya başlar: Hava değişmiş ve Willy yaralanmıştır. Birden, yine dağ kazanacakmış gibi görünür. Ve kuzey tarafında hayatta kalmak için dramatik bir savaş verilirken Luise de hayatının aşkını kurtarmak içini yola çıkar. Zamana ve doğanın güçlerine karşı bir yarış başlamıştır

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen efran
Popüler Yorumlar
Wafflee (Artist) | 08 Kasım 2013, 10:40

Alman yönetmen Philipp Stölzl'den muhteşem bir film.Aynı zamanda filmin senaristleri arasında da yine onun ismini görüyoruz.Gerçek olaylardan uyarlama filmleri çok seviyorum.Bu filmde inanılmaz gerçekçiydi.Ayrıca filmin görüntü yönetmeni ayrı bir tebriği hak ediyor.Mükemmel görüntüler seyrediyorsunuz.Dağcılık filmleri sevenlerinde sevmeyenlerin de bu güzelliği keşfetmelerini istiyorum.Türünde en başarılı örneklerinden biri olmuş.Filmin dondurucu atmosferi adeta sizi de donduruyor.Zorlu şartlarda dağcıların çaresizlikleri öyle gerçekçi yapılmış,yansıtılmış ki sanki bende onlarla tırmanış yapıyorum gibi buz kesildim,bu kadar etkileneceğini hiç düşünmemiştim.Çok dramatik sahneler seyrettim.Filmin bu kadar etkileyici olmasının en büyük nedenlerinden biri abartılı yapılan hiçbir sahnenin olmayışıdır.Tırmanış sahneleri de mükemmel yapılmıştı.Özellikle makyajlar çok iyi.İlk başlarda ağır ilerleyen bir film olduğu için biraz sıkıcı gibi geliyor ama bir süre film çok sürükleyici hale geliyor.Oyunculuklarda buna ekleniyor tadına doyulmayan bu film muhteşem bir hal alıyor.Tereddütsüz izlenecek filmlerden biri Nordwand.Emeği geçenlere teşekkürler!

0
+8
vfvandetta (Figuran) | 08 Ocak 2010, 02:58

son zamanlarda izlediğim güzel filmlerden bir tanesi de kuzey yamacı olmustur. oyunculuk ve konu oldukça başarılı zaten gerçek bir hikayeden esinlenilerek çekilmiş. heyecanla izleyeceğinizden eminim özelliklede bazı sahnelerde nefesiniz kesilecek. ( 7/10 )

2
+5
Tüm yorumlar (224)
atomalex (Artist) | 03 Nisan 2014, 10:00

İzleyiciyi derinden etkileyen, yaşanmış bir olayı perdeye aktaran ve film boyunca soğuğu iliğinize kadar hissettiren bir yapım Nordwand.Özellikle görüntü yönetmenine ve makyajlara dikkat çekmek istiyorum ki çok başarılı bir işe imza atmışlar.Zirve yarışının bir anda nasıl yaşam savaşına döndüğünü,dağcılığın diğer yüzünü gösteren kusursuza yakın kesinlikle arşivlik bir yapım.İzlerken bile üşümemek elde değil.10/8

Cevap Yaz
0
0
sportivoenzo (Amatör) | 29 Mart 2014, 17:21

1936 yılında buz gibi ölü dağlara tırmanan dağcıların çarpışmasına tanık oluyoruz , keyifle izledim , dağcılık nasıl olur herşeyi anlatıyor bizlere .

notum : 7

Cevap Yaz
0
0
nagehanbyr (Dublör) | 22 Mart 2014, 23:32

Dağcılık filmi izleyecekseniz biliniz ki şunlar olacak; muhakkak fırtına çıkacak.kayaya çakılan vida gevşeyecek.İpin ucundaki son kişi halatı kesip dostlarının hayatını kurtarmak için kendini feda edecek.Bir kurtarma ekibi gelmeye çalışacak.Daha önce ölmüş birilerinin donmuş cesetlerine rastlanacak.Üşüyeceksiniz :) Bu filmde tıpkı öyle.. özellikle ilk yarısı ağır ilerliyor fakat ikinci yarısı keyifliydi.Güzel bir film.

Cevap Yaz
-1
+0
elvan_dagguden (Amatör) | 14 Mart 2014, 11:59

uzun zaman önce izlemiştim, beğendiğimi anımsıyorum

Cevap Yaz
0
0
yilmazbahadir (Amatör) | 13 Mart 2014, 14:02

dvd sini altyazılı olarak izlemiştim.güzel bir filmdi

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz