Amelie

Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain

Amelie (2001) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.3
/ 10
3079 oy

23 Kasım 2001

KomediRomantik

122 Dak.PT122M

Boğaçhan Sözmen Erhan Abir

Jean Pierre Jeunet Gauillaume Laurant

4164 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Paris'te garsonluk yaparak, kendine özgü bir dünyada yaşayan saf, çekingen ve masum bir kızdır Amelie. Annesinin beklenmedik ölümü, babasının soğuk tavırları ve yaşadığı travmalar sonucu, sevimli ve boş şeylerle uğraşarak kendisine eğlence yaratmaya çalışsa da aslında hayatı sıkıcı bulduğu için kendisini son derece yalnız hissetmektedir. Bu kısır döngü Amelie’nin evde bulduğu bir kutuyu ve onun aracılığıyla sahibini keşfetmesiyle birlikte bir anda bıçak gibi kesiliverir... Amelie aşık olmuştur.

Filmi Ekleyen Esas Oglan
Popüler Yorumlar
SlayerNirvana (Dublör) | 21 Ekim 2013, 17:28

---''Hayat asla sahnelenmeyecek bir oyunun sonsuz tekrarından ibaret''---''Hayat çok tuhaf.Çocukken zaman çok yavaş geçer. Sonra bir de bakmışsın 50 yaşına gelmişsin ve çocukluğundan ne kaldıysa geriye bir kutuya sığmıştır,tozlu bir kutuya''--- Amelie bana hayattan nasıl zevk alacağımı öğretti.Bana yaşamayı öğretti.Küçük şeylerden büyük anlamlar çıkararak mutlu olmayı,hayata sonsuz bir sevgiyle bağlı kalmamı sağladı.Aslında mutlu olabilmek için binlerce sebep varken biz neden hep mutsuzluğu seçeriz ki.İnsanları mutlu etmek bizi de mutlu eder..aşık olmak bir insana sonsuza kadar sevişmeli hayatta.Filmi anlayabilmek için empati kurmak gerekir anlamak gerekir Amelieyi.O nasıl sıcak bir gülüştür içimizi ısıtan günden güne sıkıldığımda izleyip huzur bulduğum.Audrey Tautou harika bir iş çıkarmış gerçekten kelimelere sığmaz bu filmin ve Amelienin benim için değeri.Bütün insanlara sevgiyle yaklaşabilmenin anı yaşamanın hayata renk katmanın anlamını öğrendim ben bu filmde.Aslında elimizdekilerle yetinebileceğimizin ve bize ait olan şeylerin önemi hatırlattı bir kez daha.Özellikle şuan bile dinlediğim müzikleri için yorum yapamam bile.Her zaman demişimdir bir film ne kadar kaliteli ve güzel olursa olsun iyi müziklere sahip değilse bir başyapıt olamaz.Bu film bir başyapıt bana göre her yönüyle bir başyapıt.Filme başlar başlamaz içinizi ısıtacak müzikleri,ilgi çekici senaryosu.Ama her zaman derim bu tarz filmlere ağır eleştiriler gelmesi normal çünkü hissedemez o duyguları belkide anlayamaz.Ağır ilerliyor belki ama ciddiyim sadece müziklerini bile oturup 3 saat dinlerim.Yine de aksiyon tarzı film severler bir bakın derin kendinizden bir şeyler bulacağınıza eminim.İYİ SEYİRLER..Filme puanım 10/10

0
+13
LightUp (Dublör) | 25 Kasım 2012, 21:12

"Sen olmasaydın bugünkü duygularım ancak dünkü duygularımın ölü kabuğu olurdu". Keşke benimde böyle bir sade hayatım olsa , keşke küçük şeylerden bu kadar fazla mutlu olabilsem , keşke zorla bana yap denilen bazi şeyleri hiç umursamasam bile, keşke her insana Amelie gibi sıcacık bir gülüşle yardım edebilsem , Keşke böyle aşık olsam... Beni bu kadar etkilemesi bu kadar sempatik ve içten gelmesinde büyük katkısı olan Yann tiersenin müziklerine gerçekten hayran kaldım. Sırf onun için zaten en az 7 puan verilir bu filme :) . İnsana yaşam sevincini aşılıyor.. Size bambaşka bir dünyanın kapılarını açıyor keyifli bir 2 saat yaşatıyor .. Mükemmel bir senaryo, harika bir Çekim kalitesi ve oyunculuklar, İnsanı derinden etkileyen replikler ..Kuşkusuz Fransız sinemasının en kaliteli yapımlarından . Bu filmi Forrest Gump dan sonra izlemnizi şiddetle tavsiye ederim.Yüzünüzde tatlı bir tebessüm bırakıcak , yaşama sevincinizi arttırıcak , içinizi ısıtıcak , kendinizden birşeyler bulmanızı sağlıycak , sizi dinlendiricektir .. İnsana bu kadar pozitif duygular aşılayan tekrar insan olduğumuzu hatırlatan bu filme kötü diyemem. Film bana göre her kesime hitap etmiyor belki bazı insanlar bu tarz filmlerden çok sıkılabilir . Bu yüzden burda fazla kötü yorum var.Bana göre terapi gibi :) Kendimi mutsuz hissettiğim zamanlarda açıp tekrar izlerim . Tekrar tekrar beni büyülemeyi başarır .. Eğer psikolog falan olsaydım hastalarıma Reçete diye bu filmi yazardım :) Hayatınızda belkide gözünüzden kaçan umursamadığız ince detayları gözlerinizin önüne seriyor. Filmi izledikten sonra hayatınızın geri kalan kısmını belki bir Amelie aramakla geçireceksiniz . İzlerken damarlarınıza kan yerine neşe pompalıcak ..İçinizde ne olduğunu bilmediğiniz bir kıpırdanma olucak .. Mutlu olucaksınız .. Herşeyden vazgeçtiğiniz bi an izliyceksiniz belkide tekrar size umut aşılıycak.. Belkide aylardır yaşadğınız bunalımı 2 saat içinde geçiricek ..Hayatınızda çok büyük yer kaplıycak belkide her gün bu filme teşekkür ediceksiniz ... Yaşadığınız ilişkileri bir kez daha gözden geçiriceksiniz ... Her insanın hikayesi farklıdır :) İzlemeden bilemezsiniz. Tam filmi izleme havası şu anda .. Kış mevsimi yağmurlu bir hava ,sıcacık battaniye , bir fincan kahve ve çikolatalarınızı alın filmi vakit kaybetmeden izlemeye başlayın :)

0
+11
Tüm yorumlar (1464)
lordbrs (Amatör) | 12 Nisan 2014, 01:42

film bir amelenin yaşantısını aktırıyo tahminlerime göre.

Cevap Yaz
0
0
salivipe_39TK (Amatör) | 16 Nisan 2014, 15:00

bu filmi anlaman için filme bakış açını değiştirmen gerekli çok fazla güzel mesaj var :)

0
0
zekeriya_degirmen (Amatör) | 10 Nisan 2014, 03:38

Film hakkında ne demek istediğiniz umrumda değil,içimden geçenleri kelimelere aktaramam,izleyin ve görün.

Cevap Yaz
0
0
Beko39 (Amatör) | 09 Nisan 2014, 05:16

hafızama kazınmıs bıle.bence ızlenmesı gereken bır yapım.

Cevap Yaz
0
0
arzudewir (Amatör) | 07 Nisan 2014, 22:02

ilginç bir filmdi.. yer yer sıkıldım ama yinede güzeldi :)

Cevap Yaz
0
0
rroossee (Dublör) | 17 Mart 2014, 13:03

Fena değil müzikleri çok güzel

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz