Jane Eyre

Bütün Fragmanlar ►
Jane Eyre (2011) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.2
/ 10
284 oy

09 Aralık 2011

DramRomantik

120 Dak.PT120M

Charlotte Bronte Moira Buffini

279 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

On yaşında öksüz kalan, babasını da öldü bilen Jane Eyre, kendisine köle gibi davranan halası tarafından yoksul kızların gittiği katı disiplinli bir yatılı okula gönderilir. On yıl kadar kaldığı bu okula sonunda öğretmen olur. Bir süre sonra da Edward Rochester’ın malikânesinde mürebbiyelik yapmaya başlar. Jane, giderek hayal bile edemeyeceği zorluklar ve acılar yaşayacak, beş parasız ve evsiz barksız kalacak, erkeklerin egemenliğindeki bir dünyada bir kadının tek başına ayakta kalabileceğini kanıtlamak için savaşacaktır...

Filmi Ekleyen patiksizpenguen
Popüler Yorumlar
LOsTGrL (Jön) | 22 Şubat 2013, 02:51

Mia Wasikowska bu role yakışmış çok fazla beklentiye girmeden izlenilebilir,daha iyi olabilirdi ama vakit kaybı değil sonuçta..

0
+8
SudeSezer (Dublör) | 24 Temmuz 2011, 13:10

Sadece Michael Fassbender için izlemek istiyorum. Sinemada gitmeyi düşünmem ama evde izlerim:)

2
+6
Tüm yorumlar (155)
beautiful-disaster (Artist) | 31 Mart 2014, 21:21

jane eyre en sevdigim roman olma özelligini tasıdıgı icin degerlendirmemde biraz hassas olabilirim. kitapta en sevdigim sey espirili, zeki ve alaycı rochester'dı. bu uyarlamada gözlerimin en cok aradıgı buydu. yönetmen farklı bi kurguyla yeni bir anlatım kazandırmak istemis güzel de bi film olmus; izlerken filmin o kasvetli havası ve romantizmi sizi icine alıyor ancak biz rochestercılar acısından bi hayal kırıklıgı. bunun dısında oyuncu secimini dogru buldum; mia wasikowska tam da kitapta tarif edilen jane eyre'i yansıtıyor, fassbender ne kadar rochester tarifine uzak olsa da iyi oyunculuguyla farkı kapatmıs, fairfax rolünde judi dench gibi bi ustayı görmek sevindirici. oyuncu seciminde elestirim jamie bell'e olacak. kitapta yunan tanrıları kadar yakısıklı boylu poslu bi adam tarif ediliyorken elimizde olan jamie bell baska birsey demiyorum. herseye ragmen izleyin bence.

Cevap Yaz
0
0
Nefertarii (Figuran) | 05 Mart 2014, 20:44

Filmi Fassbender'ın muhteşem oyunculuğu için izlemeye başlasam da, sonunda Mia Wasikowska'nın oyunculuğuna hayran kaldım. Filmse, herşeyiyle tam benim tarzım. Sakin, içli ve hiç de bayağı olmayan, romantik kategorimdeki en iyi filmlerden. 8/10

Cevap Yaz
0
0
GSaliha (Amatör) | 25 Şubat 2014, 01:38

yavaş temposuna rağmen çok beğendim. Nedense etkiledi beni. 9/10

Cevap Yaz
0
0
nothaveto (Artist) | 16 Ocak 2014, 20:58

-Yalan söyleyenler nereye gider biliyor musun Jane?
-Cehenneme.
-Cehennem nedir?
-Ateşle dolu bir çukur.
-Oraya gitmek ister misin peki, Jane?
-Hayır, efendim.
-Oraya gitmemek için ne yapmalısın?
-Sağlıklı kalıp ölmemeliyim efendim.

Lowood'un müdürüyle on yaşındaki Jane arasında geçen bu konuşma çok güzeldi ve filmde tebessüm ettiğim tek sahneydi. Ama Lowood sahneleri çok kesilmişti. Okulda çıkan salgın hastalık yoktu mesela. Helen Burns'ün neden öldüğü muallakta kalmış. Jane'in 18 yaşına kadar orda kaldığı da tam olarak belli değildi. Kitabı okumayan biri bunları anlamayacaktır elbette.

Bunun dışında Thornfield sahneleri de eksikti. Örneğin Grace Poole'un tam olarak neyle görevli olduğu anlatılmamış. Bayan Ingram'ın geldiği zaman evde yaşanan olaylar da eksik. Bay Rochester'ın falcı kılığına girip Jane'le konuştuğu sahne önemli bir sahneydi ama atlanmış. Ayrıca Rochester'ın ilk eşini daha farklı hayal edersiniz ama tam bir hayal kırıklığı. Aynı şekilde Jane'in Thornfield'e geri döndüğü zamanki sahneler de çok değişmiş. Esas darbeyse en sonda. Siz henüz mutlu sona yeni yeni hazırlanırken, daha böyle olcak, şöyle bitcek falan derken şak diye bitiyor film. Bunlar olumsuz yanlarıydı.

İyi tarafları da vardı. Örneğin karakter seçimleri 1996'daki filme göre daha iyidi. Mia Wasikowska Jane için çok güzel bir seçim olmuş. Aynı şekilde Michael Fassbender da Rochester'ın izlediğimiz en iyi versiyonuydu. Blanche Ingram, St. John, Bayan Fairfax hatta Adele bile çok güzel seçilmişti. 1996'daki filmden ya da 2006'daki dizi verisyonundan çok daha iyi bir kadrosu vardı. Sadece belki Mia Wasikowska, Ruth Wilson kadar başarılı değildi.

Tüm bu kitap kıyaslamalarının dışında, güzel bir dönem filmiydi. Kıyafetler, dekor gerçekten güzeldi. Genelde sessiz ilerlese de, arada sırada duyduğumuz müzikler güzeldi. Belki Edward'la Jane'in aşkını daha duygulu yapabilirlerdi ama o da güzeldi. Her şeye rağmen bir Charlotte Bronte klasiğiydi ve izlenmeye değerdi.

Cevap Yaz
0
0
cagatay_gul_18 (Amatör) | 23 Aralık 2013, 18:32

Hiçbirşey demiyorum artık ''EMEĞE SAYGI''

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz