Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Bu Ne Güzel Demokrasi !

Bu Ne Güzel Demokrasi ! (2008) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
2.2 / 10
3 oy

2008 - Türkiye

Belgesel

97 Dak.

 -

Belmin Söylemez

Bu Ne Güzel Demokrasi ! Film Konusu

Türkiye, 2007 yazı. Genel seçimlere iki ay var. Altı farklı kadın aynı hedef için büyük bir mücadele veriyor: milletvekili seçilmek. Bir iş kadını, bir profesör, muhalefetin en genç adayı, bir Kürt aktivist ve iki eski genelev çalışanı... Kadınlarla dolu evlerden sünnet törenlerine koşturuyorlar, bir gün bir yas evine konuk oluyorlar ertesi gün partilerinin mitingine katılıyorlar. Her an, her aşamada üzerlerinde baskı var: erkekler, para, zaman, talepkar seçmenler ve tabii rekabet.
Kadınlar Türkiye’de siyasi karar alma mekanizmalarına katılabiliyorlar mı? Siyasette varolmak için hangi platformlarda mücadele ediyorlar? Kadının sorunlarına dair bir ajandaları var mı? Sadece yüzde ‘dörtnoktadört’ olan meclisteki kadın milletvekili oranını (47 üyeli Avrupa Konseyi’ndeki en düşük oran) arttırabilecekler mi?
“Bu Ne Güzel Demokrasi!” belgeseli bu soruların yanıtlarını 22 Temmuz 2007 seçimlerine hazırlanan kadın adayların kampanyalarında arıyor. filmist kolektifi tarafından hazırlanan bu uzun metraj ‘gözlemci’ belgesel iktidardaki AKP’den bir, CHP’den iki adayın yanısıra seçime DTP adına katılan bağımsız bir adayın ve iki eski hayat kadınının propaganda çalışmalarını perde arkası anlarıyla aktarıyor

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen FaRoTTo-44
Görüşleriniz