Unutulmayan 2 Gün:6-7 Eylül

8,2 1 oy

Unutulmayan 2 Gün:6-7 Eylül Film Konusu

1955 yılı 6 Eylül'ünde İstanbul'da 48 saat süren ve sonuçlarıyla bu kentin kimliğini, rengini değiştirecek çok acı olaylar başladı. Türkiye'nin unutmak istediği bir utancın belgeseli 'Unutulmayan 2 Gün: 6-7 Eylül', yaşanan olayların arkasındaki gerçekleri merak edenler için DVD formatında satışa sunuldu.
Demir Kırat, 12 Mart, 12 Eylül ve Özallı Yıllar gibi dönem belgeselleriyle yakın tarihimize ışık tutan 32. Gün ekibi, Türkiye tarihinde bir utancın; 6-7 Eylül olaylarının belgeselini hazırladı. Unutulmayan 2 Gün: 6-7 Eylül Belgeseli, 1955 yılında bir provokasyonla başlayan ve İstanbul'daki Rum vatandaşlara ait işyerlerinin yağmalanıp yıkılmasıyla sonuçlanan 48 saatlik şiddet ortamını anlatıyor. İstanbul'da 1955 yılında sayıları 90 bin olan, bugünlerde ise 2 bini zor bulan Rum vatandaşların sadece dükkânlarının değil yaşamlarının da nasıl yağmalandığını anlatan Unutulmayan 2 Gün: 6-7 Eylül belgeseli tüm büyük kitapçılarda bulabilirsiniz.
Türkiye'nin unutmak istediği fakat bir daha böylesi bir vahşetin yaşanmaması için hatırlanması gereken 6-7 Eylül Olayları, 65 dakikalık bu belgeselde tüm detaylarıyla gözler önüne seriliyor. Belgesel, o iki günü bizzat yaşayan Rumların tanıklığında, yaşanan utancı yarım asır sonra toplumsal hafızaya kazımayı amaçlıyor. Belgeseli hazırlayan ve sunan Rıdvan Akar 6-7 Eylül olaylarını "Yaşamla ölümün, sevgiyle nefretin, vefayla ihanetin, dayanışmayla yağmanın kesiştiği iki gündü. O iki günün sonunda geriye yakılan, yıkılan, tahrip edilen, yağmalanan bir İstanbul kaldı. O iki günden sonra İstanbul daha gri, daha hüzünlü ve daha suçluydu" sözleriyle tanımlıyor.

Devamını Oku
Filmi İzleyenler: 1 kullanıcı Unutulmayan 2 Gün:6-7 Eylül filmini izledi Filmi Ekleyen: TheBlindBusker
Bu filme henüz resim eklenmemiş. İlk sen ekleyebilirsin!