Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Muerte De Un Ciclista

Muerte De Un Ciclista (1955) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.3 / 10
8 oy

1955 - İspanyaİtalya

Dram

88 Dak.

Juan Antonio Bardem Luis Fernando De ıgoa

1 kullanıcının favori filmi

Muerte De Un Ciclista Film Konusu

Kasvetli bir kış gününde, hava kararmak üzereyken ücra ve bomboş bir taşra yolunda seyreden lüks bir otomobil, yoluna çıkan bir bisikletliye çarpar. Duran otomobilden çıkan adam ve kadın çarptıkları bisikletlinin yanına koşarlar. Adam kadına bisiklet sürücüsünün halâ yaşadığını söyler, ancak kadın ısrarla oradan uzaklaşmak ister. Yaralı kazazedeyi olay yerinde bırakan çift arabalarına binerek hızla yollarına devam ederler. Hava karardığında şehre varan çiftin birbiriyle evli olmadıkları ve bir kaçamaktan geldikleri anlaşılır. Yasak ilişkilerinin ortaya çıkabileceğinden korktukları için yaralı adama yardım etmemişlerdir.
Kadın, Maria José de Castro (Lucia Bosé) zengin ve hatırlı bir işadamı olan Miguel de Castro (Otello Toso)'nun karısıdır. Sevgilisi Juan (Alberto Closas) ise akademide matematik dersleri veren bir öğretim üyesidir. Aynı zamanda Miguel'in uzaktan akrabası da olan Juan, akademideki görevini de onun sayesinde almıştır. Maria ve Juan çocukluklarından beri birlikte büyümüş oldukları için Maria'nın kocası Miguel onların birbirlerine olan yakın davranışlarından kuşku duymaz.
Ertesi gün gazetelerden, çarptıkları adamın ölmüş olduğunu öğrenirler. Vicdanen rahatsız olan Juan akademideki işlerini aksatmaya başlar. Kendisini gazeteci gibi göstererek ölen adamın yaşadığı mahalleye gider, geride kalan ailesinin ne kadar perişan olduğunu görünce daha da üzülür ve onlara gizlice para yardımı yapmayı planlarlar. Dertleri bu kadarla da kalmaz, Rafa (Carlos Casaravilla) adındaki dalavereci bir sanat eleştirmeni onları arabanın içinde birlikteyken görmüştür. Başkalarının işine burnunu sokmaktan özel bir haz duyan bu sosyete asalağı, Maria'ya şantaj yapmaya başlar. Ancak Maria, Rafa'nın imalı ve dolambaçlı konuşmalarından, sadece aldatma olayından mı haberdar olduğu, yoksa aynı zamanda bisikletli adamın ölümüne de sebep olduklarını bilip bilmediğinden pek emin olamaz.
İçini büyük bir vicdan azabının kemirdiği Juan, derste Matilde (Bruna Corrà) ismindeki bir kız öğrenciyi haksız yere rencide edince öğrenciler arasında bir infial başgösterir. Ayaklanmaya dönüşen protesto gösterilerini haklı bulan Juan istifa mektubunu okul idaresine iletmesi için, önceleri kendisine kızan ama sonra onu anlayıp affeden Matilde'ye teslim eder. Sonra da sevgilisi María'yı da arayarak birlikte polise teslim olmayı teklif eder.
Miguel'in ise Rafa'nın dedikodularına pek kulak asmadığı anlaşılmaktadır, yine de karısıyla birlikte yurt dışında uzun bir seyahate çıkmaya hazırlanır. Karısına kararını vermesi için birkaç saatlik bir süre tanır. Rahat hayatından vazgeçemeyeceğini anlayan ve polise gitme fikrinden de pek hoşlanmayan María, tekrar kaza yerine birlikte gittikleri Juan'ın üzerine arabayı sürerek onu öldürür. Hava kararmıştır ve kocasına söz verdiği saatte yetişmek için arabayı son sürat kullanırken garip bir tesadüfle yoluna çıkan bir başka bisikletliye çarpmamak için direksiyonu kırar ve köprüden aşağıya uçarak o da ölür.

Devamı
Gizle
Filmi Ekleyen Engiin003
Görüşleriniz